földgáz;választások;Varga Mihály;E.ON;távhő;Népszabadság;közműszolgáltatók;díjmérséklés;

2013-10-14 07:20:00

Trükkök rezsivágásra

Újabb rezsicsökkentésre lát esélyt Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter a Népszabadságnak adott interjújából kitetszik: a választásokat megelőző harmadik tarifa-mérsékléssel a szavazatvásárláson túl a kormány büntetni kívánja a közszolgáltató cégeket. A novembertől esedékes rezsivágásról Parlament ma szavaz. Ugyanakkor a szolgáltatók sem szentek ők is alkalmaznak olyan megoldásokat, amelyek sértik a fogyasztóik érdekeit.

Luxusadó, fenyegetés a bankoknak
A jövő héten dönthet a kabinet a luxustermékekre - például drága ruhákra, ékszerekre, yachtokra és sportkocsikra kivethető - luxusadóról - jelentette be interjújában Varga Mihály. A miniszter a lapnak azt mondta, a bankok szerinte nem tettek szinte semmit a devizahitelesek problémájának megoldására, és megismételte: ha november elejéig nem érkezik javaslat, a kormány pillanatokon belül be fogja nyújtani saját megoldását. Orbán Viktor a parlament őszi ülésének első napján azt mondta: a szerződések megkötésekor a bankok visszaéltek az emberek jóhiszeműségével, úgy terjesztették el a devizakölcsönöket, hogy közben ismerték a kockázatokat, ezért erkölcsi kötelességük önként módosítani a szerződéseket. "A bankokat arra szólítjuk fel, hogy javítsák ki a saját hibáikat, és a szerződéseket úgy alakítsák át, hogy az árfolyam-módosításból származó veszteség nagy részét ők viseljék és ne az emberek, igazságos megoldást várunk tehát a bankoktól." – fogalmazott a kormányfő. A javaslatok kidolgozására a kormány november 1-jéig hagyott időt. A bankszövetség elnöke erre akkor azt mondta: a határidőt nem tudják elfogadni. Tárgyalások, egyeztetések azóta is zajlanak a Bankszövetség és az érintettek között, eredményekről eddig nem tájékoztattak.

Eddig összesen kilenc szolgáltatás árai mérséklődtek - két lépésben -, novemberben pedig újabb, a 10 százalékot meghaladó árcsökkentésben bízhat a lakosság: kevesebbet kell majd fizetni az áramért, a földgázért és a távhőért. (Erről ma dönt a Parlament.)

Azonban ezzel a kormánynak a közszolgáltatók ellenében és a fogyasztók javára tett intézkedései még nem értek a végére, mert a jövő tavaszi választások előtt ismét farag a kormány a tarifákból. Erre az nyújt lehetőséget - vélekedett a nemzetgazdasági miniszter, hogy egyes szolgáltatók képesek voltak az elmúlt év eredményei után osztalékot fizetni, tehát vannak még tartalékok.

Ez, a harmadik tarifacsökkentés már olyan helyzetet teremthet egyes közszolgáltatóknál, hogy ráfizetésessé válik tevékenységük, így a külföldiek akár ki is vonulhatnak Magyarországról. A kormány nyilatkozatai alapján ez nem is annyira titkolt cél, hiszen vásárlás révén az új tulajdonos magyar állam, illetve a birtokában lévő társaság lehet és szolgáltatóként is a multik örökébe léphet.

MSZP: romlik a közszolgáltatások színvonala
Az MSZP szerint lakossági bejelentések és szakmai szervezetek jelzései is alátámasztják, hogy drasztikusan romlott egyes közszolgáltatások színvonala. Török Zsolt, a szocialista párt szóvivője vasárnapi sajtótájékoztatóján példaként hozta fel, hogy a közelmúltban több településen - például a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Martfűn - egy időre leállt a szemétszállítás, a héten pedig egy Heves megyei szolgáltató közölte, hogy felmondja szerződését 22 önkormányzattal, mert a rezsicsökkenés mellett az e-útdíj bevezetése is hátrányosan érintette. Így 40 ezer háztartásban aggódhatnak amiatt, hogy a jövőben elszállítják-e tőlük a szemetet - mondta Török Zsolt.
Hozzátette: arról is kaptak híreket, hogy a víz- és áramszolgáltatók elbocsátásokra kényszerültek, így az ügyeletesek lassabban érnek ki egy-egy csőtöréshez, áramszünethez, több időt vesz igénybe a hibaelhárítás.Török Zsolt arról is beszélt, hogy az utóbbi időben több kelet-magyarországi városban romlott a közösségi közlekedés színvonala, Egerben például jelentősen ritkítottak egyes buszjáratokat, mert a közlekedési vállalat így akart megtakarítást elérni. Elmondta: e példák nyomán kezdeményezik, hogy a parlament fogyasztóvédelmi bizottsága vizsgálja meg a közszolgáltatások színvonalának alakulását.

Az E.ON is azért választja ketté a magyarországi leányvállalatát, hogy a veszteséges egyetemes (lakossági) energiaszolgáltató cége ne rántsa magával a nyereséges vállalati üzletágát. Az újabb rezsicsökkentés révén kétségtelenül mérséklődni fog az infláció mértéke - egyes szakértők már egy százalékos mérték alá jósolják a 2014. januári fogyasztói árindexet.

A sorozatos árcsökkentések azokon azonban aligha segítenek, akik az elmúlt évek során tetemes tartozást halmoztak fel.A közműszolgáltatók közül egyesek maguk is különböző trükkökhöz folyamodnak, hogy mérsékeljék veszteségeiket és javítsák pénzügyi helyzetüket.

Nemrégiben "az én pénzem" internetes portál hívta fel a figyelmet arra, hogy némely szolgáltató agresszív kampányt folytat, amit érdemes gyanakvással fogadni. Esetenként előfordult például, hogy két héttel is előrehozták a számlák befizetésének határidejét.

Egy másik energiaszolgáltatói trükk lényege, hogy a szolgáltató olyan szerződést ajánl a fogyasztóinak, hogy - a már végrehajtott - 10 százalékos rezsicsökkenés mellett a társaság maga ajánl fel még egy 8,0 százalékos mérséklést. Erről szerződést is kötnek a jelentkező ügyfelekkel, akik könnyen pórul járhatnak. Nyilvánvaló, hogy a szolgáltatóknak - a kormány állításával szemben - likviditási gondjaik vannak, ám a különböző, gesztusnak tűnő ajánlatok közül nem egy a fogyasztó érdekeit sérti.

Az tény, hogy a távfűtés kivételével a közműszolgáltatók a fogyasztás díját csak utólag számlázzák ki, de a korábbi befizetési határidő számos család megszokott költségvetését felboríthatja.