A devizahitelek azonnali forintosítása nemcsak a forint árfolyamát mozgatná meg, hanem a negatív hatás továbbgyűrűzhetne más országok devizáira is - mondta el lapunknak Magas István. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint mintegy 3500 milliárd forintnyi deviza átváltását jelentené, mely még akkor sem biztos, hogy zökkenőmentes lenne, ha rendelkezésre állna a teljes devizafedezet.
Az Európai Központi Bank (EKB) tegnapi figyelmeztetése Magas szerint nem újdonság: óvatosan kell eljárni a devizahitelek kivezetésénél, egyeztetni kell a szereplőkkel, hogy ki mekkora terhet visel, és mennyi idő alatt konvertálják át a bankok a tartozásokat.
Mario Draghi, az EKB elnöke az európai makroprudenciális felügyelet, a potenciális gazdasági problémákat monitorozó Európai Rendszerkockázati Testületet (ESRB) vezetőjeként igyekszik nyomást gyakorolni Budapestre - nyilatkozta Evald Novotny, az osztrák jegybank elnöke a Der Standardnak.
Novotny szerint Draghi amiatt aggódik, hogy a devizahitel-forintosítási program felgyorsíthatja a hitelezés visszaesését. Ez negatív hatást gyakorolhat a stabilitásra és a növekedésre. Az EKB nem kommentálta a Der Standard cikkét, ám korábban közzétett olyan véleményt, melyben egy hitelkonverzió potenciális veszélyeire figyelmeztet, és a hitelezőkkel folytatandó párbeszédre szólított fel.
Novotny hozzátette: a magyar kormány vállalta, hogy egyezteti a lépéseit az európai partnereivel. Az osztrák jegybank pedig megerősítette, hogy Ausztria vette fel az Európai Rendszerkockázati Testületet napirendjére a magyar devizahitelek ügyét. Ennek oka feltehetően az, hogy az osztrák bankok leányai nagy magyarországi devizahitel-portfólióval rendelkeznek.
A kormány november elsejéig adott időt a bankoknak, hogy "reparálják a szerződéseket", különben a kormány maga fogja rendezni a helyzetet. Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke korábban jelezte: a bankok nem tudnak önállóan egységes megoldást kínálni az adósoknak, mert azonnal versenyhivatali eljárás indulna ellenük.
A helyzetet bonyolítja, hogy a bankok egyoldalú szerződésmódosításait több bírósági ítélet is érvénytelennek mondta ki az elmúlt hetekben. Ha ezeket minden szerződésnél érvénytelenítené egy rendelkezés, az a Portfolio.hu számításai szerint 339 milliárdot jelentene a hiteleseknek.
Ha bármilyen autoriter, diktátumszerű megoldás születik, az tönkreteszi a magyarországi bankrendszert - mondta el lapunknak Inotai András, az MTA KRTK Világgazdasági Intézetének vezető kutatója. Ha egy forintosításhoz igénybe veszik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) devizatartalékait, az hazánk országkockázati felárát is az egekbe lökheti - mutat rá a kutató. Az országkockázati felár pedig a forinthitelek kamatában is megjelenik.