egészségügy;Emmi;támogatás;Havas Szófia;

2013-10-15 07:14:00

Nem létező intézmény kap állami apanázst?

Hétszázhetven millió forintot kaphat egy néhány héttel ezelőtti kormányhatározat alapján a Semmelweis Egyetem (SE) egy, ma még nem is létező intézménye - hívta fel lapunk figyelmét Havas Szófia.

Az MSZP fővárosi képviselője elmondta: az Orbán Viktor által jegyzett, a Magyar Közlönyben szeptember 30-án megjelent határozat értelmében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) fenntartásában lévő intézmények uniós energiatakarékossági pályázatai közül a kabinet a SE Budai Sürgősségi Centrumának terveit is támogatta.
A határozat egyébként az Emmi fenntartásában álló intézmények között összesen 8 milliárd forintot osztana szét, 14 projekt megvalósítását lehetővé téve. A támogatott pályázatokat tartalmazó táblázat szerint az érintett "intézmények által benyújtott, az előzetes kérdőív feltételeinek megfelelt projektjavaslatok" között a SE 770 millió forintra tarthat igényt, méghozzá a "Budai Sürgősségi Centrum" javára, pontosabban a központ "hatékony energiagazdálkodásának keretében integratív beruházás megvalósítására".

Csakhogy ilyen intézmény ma hivatalosan nem is létezik - emlékeztetett a szocialista egészségpolitikus. Havas szerint "finoman szólva is pofátlan húzás egy ekkora támogatás megítélése egy nem létező centrumnak, miközben az állami kézbevétel címén einstandolt 12 fővárosi kórház pusztul, fokozódó működési gondokkal és egyre halmozódó adóssággal küszködik, miközben a fővárosi lakosok hosszan kígyózó várólistákon vesztegelnek, ellátást remélve". Felidézte, a határozat alapján a budapesti betegellátó intézmények közül mindössze ez a jövőbeni centrum, valamint a Heim Pál Gyermekkórház részesülhet ilyen fejlesztési forrásban. Havas mindebből arra következtet: "Szócska Miklós már a választások utáni időkre készül, és tölti fel forrásokkal a szívének oly kedves" SE-t, magyarán az egészségügyért felelős államtitkár "már a következő álláshelyét készíti elő". Mint fogalmazott: "persze éppen itt az ideje, hogy Szócska a gyakorlatban is megtanuljon egészségügyi intézményt vezetni, így ne csak oktassa nézeteit, hanem meg is tapasztalja azok életképtelenségét".

Havas emlékeztetett: a kormányhatározatban megjelölt intézménycím a fővárosi XII. kerületi Kútvölgyi út 4., azaz a Kútvölgyi Klinikai Tömb címe, ám ott jelenleg számos privát egészségügyi szolgáltató dolgozik. Így szerinte kérdéses az is: az Orbán-kormány azt tervezi-e, hogy az állami támogatással megvalósuló beruházásoknak privát cégek is a kedvezményezettjei lesznek, úgy mint a Kútvölgyiben működő privát plasztikai sebészet, vagy a szülészeti és nőgyógyászati magánklinika, magánfogászat, illetve a szemészeti magánrendelés.

Noha júniusban Szócska azt mondta: negyed éven belül döntenek arról, hogy Budán a sürgősségi ellátásban mi lesz a szereposztás a János Kórház, a Kútvölgyi úti Oktató Kórház és a városmajori ér- és szívsebészeti klinika között, máig semmilyen idevágó kormánydöntés nem került nyilvánosságra.