Publicisztika;Németország;SPD;CDU;

- Ádáz berlini viták

Bár a német közvélemény azt várta, hogy már hétfő este, a német kereszténydemokraták és a szociáldemokraták második egyeztetését követően felszáll a fehér füst, s eldől, hogy négy év megszakítás után ismét nagykoalíció alakul a két párt álláspontja inkább csak távolodott egymástól. A megbeszéléseket feszült hangulat jellemezte, időnként kiabálás is kihallatszott a tárgyalóteremből. Csütörtökön várhatóan újra egyeztetnek.

Miközben másfél hete még csak egymást kóstolgatták a felek, ezúttal már konkrét témákról is szó volt a CDU/CSU és az SPD összesen 21 tagú tárgyalóküldöttségének megbeszélésein. Hogy ezúttal nem csak kerülgették a forró kását, bizonyítja az is, hogy a tárgyalások nyolc órán keresztül tartottak, s kedd éjfél körül értek véget.

Elsőként a minimálbér kérdését vették napirendre, ám már ez ügyben sem sikerült kompromisszumra jutni. Miközben ugyanis a szociáldemokraták ragaszkodtak ahhoz, hogy ennek órabére 8,50 euró legyen, a CDU nem tágított attól az álláspontjától, hogy a gazdaság szerep, valamint a szakszervezetek képviselőinek kell közös nevezőre jutniuk ennek mértékéről. Andrea Nahles, az SDP főtitkára újságíróknak megerősítette, nincs előrelépés az ügyben. Hasonlóan távoliak voltak az álláspontok a minimálnyugdíj ügyében. Ezután került szóba az egyik legkényesebb kérdés, az adóemelés. Miután ebben sem akart engedni a CDU, az SPD erős emberének tartott Hannelore Kraft, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke hallhatóan hangot adott elégedetlenségének. A szociáldemokraták szerint Alexander Dobrindt, a CSU főtitkára provokálta Kraftot.

A vita oly hevessé vált, hogy este kilenckor szünetet kellett tartani. Ezután egy nem éppen kardinálisnak tűnő kérdésben estek egymásnak: ki hova üljön a következő Bundestagban. Más szóval kit mutasson a kamera az első sorban az egyes parlamenti ülések alkalmával. Később a tartományok finanszírozása, a nők politikai és gazdasági szerepvállalása került szóba, de e téren is jelentős véleménybeli különbségek voltak. Végül csdak abban állapodtak meg, hogy semmiben sem tudtak megegyezni. Így ha koalíciós tárgyalásokra kerül sor a két párt között, mindent a nulláról kell elkezdeni.

Tegnap a CDU tárgyalóküldöttsége a Zöldekkel egyezkedett, de továbbra sem nagy a valószínűsége, hogy a kereszténydemokraták a környezetvédőkkel lépnének koalícióra. Kizárni persze semmit sem lehet

Az Európa utolsó diktátorának is nevezett Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök ötletbörzét nyithatna, annyi minden megfordult már a fejében. Legutóbbi ötletével azonban túltett minden eddigin. Nem kevesebbet ajánl Oroszországnak, mint hogy adja át neki a Kalinyingrádi területet.