Bajnai Gordon;konferencia;Haza és Haladás Alapítvány;Együtt-PM szövetség;

2013-10-16 07:26:00

A bankoknak november elsejéig van idejük megegyezni az adósokkal

Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője kedden pártja és az általa létrehozott Haza és Haladás Alapítvány gazdaságpolitikai konferenciáján azt mondta: az Orbán-kormány néhány ezer törtető bizalmasát támogatja a tudásukkal előrejutni próbáló, törekvő polgárok helyett.

Bajnai a legfőbb problémának azt tartja, hogy a bizalom- és a forráshiány miatt leálltak a beruházások, de gondot okoz a vállalkozó kedvű fiatalok elvándorlása is.

Szólt arról, hogy 2014 után az új kormánynak ortodox, normális gazdaságpolitikát kell folytatnia. A növekedés alapja a bizalom, a magántulajdon sérthetetlen.

Az Együtt-PM előírná, hogy az adószabályokat évente csak egyszer, érdemi konzultáció és 60 napos felkészülés után lehet módosítani. Növekedési alkut kötnének a pénzintézetekkel és a vállalatokkal, így hitelezési és beruházási szintjük emelésének arányában csökkentenék a rájuk rakodó extraterheket.

Az Együtt-PM kétkulcsos progresszív adórendszert vezetne be, adót azonban a minimálbér után is fizetni kellene - mondta. Csökkentenék a munkáltatói járulékot.

Oszkó Péter, a Bajnai-kormány egykori pénzügyminisztere arról beszélt: Magyarországon hagyományosan alacsony a vállalkozó kedv, amit az Orbán-kormány intézkedései - köztük a dohánykereskedelem államosítása - csak tovább rontottak.

Szerinte a vállalkozási környezet romlott a kormányváltás óta. Példaként említette, hogy az induló vállalkozásoknál jellemző minimálbér bérköltsége jelentősen emelkedett, míg a különadók az infrastrukturális költségeket növelték.

A jelenleg a PortfoLion Zrt. elnök-vezérigazgatójaként dolgozó szakember elmondta: nem segítette elő a hazai vállalkozások gyarapodását az egykulcsos adótól remélt fogyasztásbővülés, mivel a növekvő kereslet haszonélvezői döntően nem magyar vállalkozások.

Megjegyezte, van sikeres vállalkozói kultúra Magyarországon, de az újonnan alapított innovatív cégek, a startupok jellemzően nem a hazai piacra termelnek.

Chickán Attila egyetemi tanár, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere azt elemezte, miért esett vissza Magyarország a Világgazdasági Fórum versenyképességi rangsorában a 2001-es 29. helyről mára a 63-ra.

Magyarország az üzleti szféra fejlettségét nézve szerepel a legrosszabbul, de rosszabb eredményt ért el az átlagosnál az intézmények, a makrogazdasági környezet és a munkaerőpiac hatékonyságának vizsgálatakor is.

Egy magyar dolgozó egy nap alatt fele annyit termel, mint az OECD-átlag - mondta, megjegyezve, nem arról van szó, hogy a magyarok rosszabbul vagy kevesebbet dolgoznak másoknál, hanem arról, hogy nem tud érvényesülni a teljesítményük.