Csehország;EU;Václav Klaus;Truman-Reagan Szabadságérem;

2013-10-18 07:35:00

Vitatják Klaus kitüntetését

Václav Klaus márciusban leköszönt cseh köztársasági elnököt Egyesült Államok-beli látogatása során Truman-Reagan Szabadságéremmel jutalmazták „a kommunizmus elleni küzdelméért”. (A konzervatív amerikai Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelye Alapítvány által adományozott elismerést egyébként 2002-ben Orbán Viktor, 2009-ben pedig Tőkés László vehette át.)

A döntés azonban igencsak megosztotta a cseh társadalmat. Klaus eleve megosztó személyiség, aki legutóbbi könyvében például hazája Európai Unióból való kilépését szorgalmazta. A volt elnök és kormányfő aktív politikusi pályafutása során sem riadt vissza a meghökkentő kijelentésektől. Ám nem is ez zavarja az egykori cseh ellenzékieket. Úgy vélik, ha valaki, akkor Klaus semmiképpen sem szolgált rá a díjra. Azt állítják, hogy Klaus csak az 1989-es bársonyos forradalom után vált oly bátorrá, s merészelte bírálni a kommunizmust. A jogász Hana Marvanová, aki megannyi rendszerellenes tüntetésen vett részt, a cseh rádiónak elmondta, „Klaus a társadalom szürke részéhez tartozott. A cseh nemzeti banknál dolgozott, méghozzá nem is alacsony funkcióban. Nem volt a kommunista párt tagja, de az is biztos, hogy rendszerellenes sem volt”.

Marvanová ezért egy másik volt ellenzékivel, a filozófus Václav Nemeccel kampányt indított azért, hogy az alapítvány vegye vissza a kitüntetést Klaustól. A 72 éves volt elnököt persze felháborította honfitársai kezdeményezése. „Ezek az úgynevezett ellenzékiek már 24 éve csak azt hajtogatják, hogy rövid időre börtönbüntetésre ítélték őket. Nem akarom kisebbíteni az érdemeiket. De a díjat a kommunizmus elleni tágabb értelemben vett harcomért kaptam” – érvelt Klaus. Tíz pontban össze is foglalta, miért is szolgált rá a kitüntetésre. Közlése szerint 1968-ban, a Prágai Tavaszt követően kizárták a cseh tudományos akadémiáról. Később gazdasági szemináriumokat szervezett, melyeket 1986-ban betiltottak. Ugyanakkor a Charta 77 politikai nyilatkozatot „személyes okokból” nem akarta aláírni. Klaus azzal vádolta az ellenzékieket, hogy nem voltak hajlandóak alárendelni magukat másoknak, ezért lettek éjjeliőrök, vagy fűtők.

Frantisek Stárek egykori geofizikus szerint azonban ennek köze sincs a valósághoz. Mint mondta, csak fűtőként engedték dolgozni, miután több társával, egyebek mellett a legendás elnökkel, Václav Havellel aláírták a Charta 77-et. Marvanová azzal vádolja Klaust, sosem tett semmit bebörtönzött társaiért.