EU;Magyarország;kötelezettségszegési eljárások;

2013-10-19 07:20:00

Három eljárás is indult Magyarország ellen

A dinnyekartellt lehetővé tevő törvénymódosítás és a külföldről lízingelt autók regisztrációs adójának szabályozása miatt indított új kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen az Európai Bizottság. A menekültkérelmek elbírálásában illetékes tagállam megállapítását elősegíteni hivatott úgynevezett dublini szabályozás alkalmazása témájában szintén indult kötelezettségszegési eljárás.

A versenyjog területén az Európai Bizottság a szakmaközi szervezetekről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről törvény egyes, tavaly novemberben elfogadott rendelkezéseit kifogásolja.
A bizottság azt tartja aggályosnak, hogy a jogszabály elfogadását megelőzően a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) jogában állt büntetést kiszabnia a törvénybe ütköző agrárkartellekben érintett szereplőkre, a módosítást követően azonban csak akkor állapíthat meg büntetést, ha az érintett gazdasági szereplők az után is fenntartják a fogyasztókat megkárosító, versenykorlátozó tevékenységet, hogy a hatóság azonosította a törvényellenes tevékenységet, teljes mértékben alátámasztotta bizonyítékokkal a kartell létezését, és felszólította a feleket, hogy hagyják abba a versenykorlátozó magatartást.
A magyar kormánynak most két hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljon - közölte Antoine Colombani, az Európai Bizottság versenyjogi szóvivője.

Az adózás területén Brüsszel úgy véli, hogy a külföldi cégek által Magyarországon lízingbe adott járművekre kivetett regisztrációs adó megállapításának és beszedésének módja akadályozhatja a szolgáltatásnyújtás Európai Unión belüli szabadságát.
Egyelőre a bizottság magyarázatot vár Magyarországtól az általa megfogalmazott, az uniós jog feltételezett megsértését érintő ügyekben.
Az MSZP felszólítja a kormányt, haladéktalanul rendezze azokat a jogszabályokat, amelyek okán az EU kötelezettségszegési eljárásokat indított Magyarországgal szemben. A regisztrációs adó esetében az unió szerint Magyarország nemcsak megsérti az EU egységes belső piacának szabályait, de hátrányos helyzetbe is hozza a magyarországi kis- és közepes vállalkozásokat, írja a szocialisták nevében Szanyi Tibor képviselő.