MSZP;Gőgös Zoltán;megszüntetés;Kishantos;ökogazdaság;

2013-10-19 07:17:00

Rosszul jártak a gazdák is

Ellentétben a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) állításával, nemcsak az uniós adófizetőket, de a magyar gazdákat is megrövidítették azok a cégek, amelyek 2012-ben jogtalanul vettek föl több mint 20 millió forintos közvetlen földalapú támogatást - állította Mesterházy Attila az MSZP elnöke és Gőgös Zoltán, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke. 

A minisztérium nem játszik tiszta lapokkal, és szerecsenmosdatással foglalkozik - kezdte pénteki tájékoztatóját Gőgös Zoltán, szocialista szakpolitikus. Állítását egyebek mellett azzal indokolta, hogy a VM folyamatosan azt kommunikálja, hogy a most lebukott cégek, amelyek jogtalanul igényeltek uniós közvetlen földalapú támogatást, végülis nem okoztak kárt.

"Azt javaslom a VM vezetőinek, nézzenek már rá a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) honlapjára, és keressenek rá a sárvári Baromfi Piac Kft.-re, és meglátják, hogy ez a cég 2012. évre több mint 20 millió forintos földalapú támogatást igényelt és vett föl, mindenféle jogosultság nélkül. Azt is szeretném bejelenteni, hogy pénteken megalakult Székesfehérváron az MVH által károsított gazdák érdekvédelmi civil szövetsége. Közlöm a minisztériummal, hogy állításukkal szemben igenis történt káreset. Azok a gazdák ugyanis, akiknek a földje érintett a maffia tevékenységével, az ügy kivizsgálásáig nem juthatnak hozzá az egyébként szerdától folyósított, számukra jogosan járó támogatási összeghez. Erről már megkapták az adategyeztető levelet, amiben közlik velük, hogy kizárják őket a kifizetések első köréből" - hangsúlyozta Gőgös Zoltán. A szocialista szakpolitikus értetlenségének adott hangot, hogy az MVH elnöke hogyan lehet még a posztján. A politikai felelősség a miniszteré. Gőgös azt is kijelentette, nem hagyják annyiban ezt az ügyet, és folyamatosan érkeznek hozzájuk az újabb információk.

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke kifejtette, az eddigi információk birtokában is teljesen világos, hogy maffiaszerűen, bűnszervezetben lopják az uniós forrásokat a szakminisztériumban vagy annak háttérintézményében. 

"Három évvel ezelőtt kicserélték az MVH vezetését, azóta teljesen új emberek irányítják ezt a hivatalt, és az is teljesen világos, hogy három éve építgetik valamilyen formában ezt a szervezetet. A minisztérium, a miniszter, az államtitkár folyamatosan hazudik, hiszen azt mondják február óta tudnak erről az esetről, ezek az érintett cégek mégis júniusban újra tudtak igényelni bűnszervezetben, jogtalanul földalapú támogatást" - mondta Mesterházy Attila. Itt valami nem stimmel - tette hozzá.
A pártelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy azután kezdeményezett vizsgálatot a VM, miután a szocialisták nyilvánosságra hozták a jogtalan támogatásokkal kapcsolatos információkat. A fiktív kifizetés tavaly megtörtént, ebből lehetett tudni mely cégek érintettek.

"A szocialista párt kezdeményezi, hogy az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága hallgassa meg a szakminisztert, hogy tisztázhassa a politikai felelősségét és a háttérben húzódó kapcsolatokat. Ezenkívül arra kértem a nemzetbiztonsági bizottság elnökét, Molnár Zsoltot, hogy ő is hívja össze a bizottságot, hogy tisztázhassuk, a tárca mióta tudott a jogsértésről"- közölte az MSZP elnöke. Mesterházy megerősítette, nemzetbiztonsági kérdésként kezelik az ügyet, hiszen uniós forrásokról, magyar termőföldről van szó.
"Egy másik kérdés, hogy mikor mondatja le a Fidesz azt a sárvári fideszes önkormányzati képviselőt, akinek a cégei, illetve családjának cégei érintettek ebben az ügyben. Kérdezzük a miniszterelnök-pártelnököt, hogy lemondatták-e már, illetve tervezik-e lemondatni a sárvári fideszes önkormányzati képviselőt" - tette hozzá Mesterházy Attila.

A Népszava kérdésére Gőgös Zoltán megjegyezte, nem tudni, mi van azzal a több tucat céggel, amelyek szintén próbálkoztak jogosulatlan igényléssel, de róluk Budai Gyula VM államtitkár nem beszélt.
"Várom Polt Péter legfőbb ügyész válaszát a levelemre, amelyben rákérdeztem, ki tett feljelentést. Ha az derül ki, hogy a Budai emlegette 24 cégen kívül a többit nem jelentették föl, az nagy baj, mert azt jelenti, hogy számukra kifizették a jogtalanul igényelt összegeket. Ha ez így van, feljelentést teszek" - mondta a szakpolitikus lapunknak. Információink szerint cégenként akár 15 millió forintról lehet szó.

Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján semmi újat nem mondott a jogtalan támogatási kapcsolatban, csak megismételte, hogy az ügynek nincs politikai szála. Szerinte: "pénzéhes hivatalnokok próbáltak meg maszekolni". A szóvivő azt mondta: ha bebizonyosodik, hogy a hivatali dolgozók megpróbálták becsapni az államot, komoly büntetéssel kell számolniuk, hiszen költségvetési csalás bűntettének kísérlete, valamint hivatali visszaélés bűntettének gyanúja merül fel esetükben.

Kishantos biogazdaságát megszüntetni bűn

Értetlenül állt Ángyán József volt agrárminisztériumi államtitkár a szaktárca közleménye előtt, hogy "Kishantoson ezen túl többen használják az állami földeket". Aki a családi gazdaságokat az őket segítő, hagyományos, kincstári birtokfeladatokat ellátó, közhasznú intézménnyel, a nonprofit tájközponttal összekeveri, ezért a földet alóla kihúzza, az nemcsak hozzá nem értéséről tesz tanúbizonyságot, hanem mindannyiunk érdekében jobban teszi, ha távol tartja magát a vidéktől, a falutól és a földtől, írta egyebek mellett Ángyán.

Gőgös Zoltán ehhez hozzátette, szerinte egy biogazdaságot tönkretenni csak azért, mert vannak olyan "csókosok", akik a több ezer hektár mellé igénylik még a kishantosiakét is, az súlyos bűn. Ráadásul, ha vegyszerekkel kezelik a majd a vetést, évekig tarthat, míg újra biogazdasággá lehet minősíteni a területet.
Szabó Rebeka, az Együtt-PM független országgyűlési képviselője törvényjavaslatot nyújtott be, amelyben egyebek mellett a hazai ökológiai gazdálkodás fejlődését támogatná, elfogadhatatlannak nyilvánítaná a kishantosi biogazdálkodás megszüntetését. A képviselő követeli a pályázat azonnali felülvizsgálatát is.