Németország;SPD;választás;koalíciós tárgyalások;Sigmar Gabriel;konvent;

Fotó: Gettyimages

- Kezdődhetnek a német koalíciós tárgyalások

A német szociáldemokraták küldöttgyűlése, a konvent nagy fölénnyel hagyta jóvá az elnökség ajánlását, mely szerint kezdődjenek meg a koalíciós tárgyalások a szeptember 22-i választás győztesével, a kereszténydemokratákkal. Az erről szóló szavazáson mindössze 31-en voksoltak az előterjesztés ellen, két tartózkodás mellett. A két párt közötti első tárgyalást szerdán tartják meg.

Az SPD küldöttgyűlése ugyanakkor kemény feltételeket fogalmazott meg a nagykoalícióba való belépésre. A vita során nyilvánvalóvá vált, hogy bizonyos kérdésekben jelentősek a különbségek a pártvezetés és a szociáldemokraták balszárnya között. Míg ez utóbbi továbbra is napirenden tartaná az adóemelések kérdését, a Sigmar Gabriel-vezette elnökség mereven elutasítja a követelést.

A vezetés eredetileg tíz pontból álló javaslatcsomagot terjesztett a küldöttek elé. Ebben a koalíció feltételeként egyebek mellett meghatározták a minimálbér bevezetését, s kiemelték, az SPD ragaszkodik ahhoz, hogy ennek órabére 8,50  euró legyen.

A program szerint minél több nő számára kell lehetőséget biztosítani a gazdasági és politikai vezetésben. Az SPD vezetése állami pénzügyi támogatást követel az infrastrukturális beruházások, az oktatás, valamint a helyi önkormányzatok számára.

A vezetés által megfogalmazott program azonban nem nyerte el teljes egészében a küldöttek tetszését. Néhány ponton változtattak rajta, s új elemeket vettek bele. Az átdolgozott program külön említést tesz az azonos neműek párkapcsolata törvény előtti elismerésének további javításáról, valamint arról, hogy az országnak több menekültet kell felvennie.

Előbbi a keresztényszocialisták számára lehet elfogadhatatlan feltétel. Emellett azonban a szöveg említést tesz arról is, hogy le kell állítani a privatizációt, amelyre Angela Merkel mondhat nemet. Ugyanakkor az új változatban sem vetik fel az adóemelések lehetőségét.A dokumentumban az SPD tagjai leszögezik: „szociális megszorításokat nem vagyunk hajlandóak elfogadni”.

A végső koalíciós szerződésről az SPD mintegy 470 ezres tagsága is véleményt alkot. Az SPD vezetésének nem lesz könnyű meggyőznie a tagságot a nagykoalíció előnyeiről. A legutóbbi felmérések szerint majdnem kétharmad mondana nemet a CDU/CSU-val való együttműködésre.

Ugyanakkor sokat nyomhat a latba, hogy a párt legerősebb és legbefolyásosabb politikusának tartott észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök, Hannelore Kraft már egyértelműen támogatja a nagykoalíciót.

A legnagyobb kérdés az maradt, mikor állat fel az új, immár harmadik Merkel-kormány. Andrea Nahles, az SPD főtitkára szombaton reményét fejezte ki, hogy már karácsony előtt sikerül közös nevezőre jutni a tárcák elosztásáról. Ugyanezt hangoztatta a küldöttek előtt Gabriel pártelnök is.

Bárki is lesz az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség új igazgatója, a Snowden-leleplezések utáni új helyzetben nem lesz könnyű dolga. Washingtonban a múlt héten erősítették meg, hogy 2014 márciusban leköszön Keith Alexander, az NSA vezetője, s jövő januárban távozik a helyettese, John "Chris" Inglis is. Barack Obama azt ígérte, hogy átláthatóbbá teszi a széleskörű titkos adatgyűjtést végző ügynökség munkáját, megszigorítja az ellenőrzést. A kongresszusban már készülnek az NSA megzabolázását célzó törvények.