Fidesz;Svájc;szökés;Rétvári Bence;házi őrizet;vádlottak;büntetőeljárási szabályok;ároktői banda;Rostás Elemér;Rostás Henrik;kiadatási eljárás;

2013-10-22 07:15:00

Házi őrizet lábperecben

Egyértelmű jelzésnek veszi az ároktői ügyet a Fidesz arra, hogy tovább szigorítson a büntetőeljárási szabályokon - jelentette ki Rétvári Bence arra utalva, hogy kötelező volna a nyomkövető felszerelése a házi őrizetbe kerülő vádlottak esetében. Noha a Svájcba szökött két ároktői vádlottat a korábbi hírek szerint a tegnapi tárgyalásukra hozták volna haza, a kiadatási eljárás még folyamatban van.

Eddig még nem sikerült Magyarországra hozni a Svájcba szökött ároktői vádlottakat, a kiadatási eljárás még folyamatban van - tájékoztatta lapunkat az Országos Rendőr-főkapitányság.

Az eljárást az Interpol intézi, és bár a korábbi hírek arról szóltak, hogy a rablógyilkosságokkal, tucatnyi idős ember megtámadásával és két ember megölésével vádolt ároktői banda ügyében folyó per következő tárgyalására már itthon lehetnek, ez éppen tegnap volt. Vélhetően az ítélethirdetésre, novemberre már hazahozhatják őket.

Emlékezetes, október elején két vádlott, a 26 éves Rostás Henrik és apja, az 51 éves Rostás Elemér a házi őrizetükből egy svájci kisvárosba szöktek ottani magyar ismerőseikhez, ám mindössze három napig élvezhették a vendégszeretetüket, mivel a svájci hatóságok akkor elfogták őket. Azóta is kiadatási őrizetben vannak.

Szökésük után a kormánypárt azonban azzal állt elő, hogy az előzetes letartóztatás még érvényes négy éves plafonját teljesen eltörölnék - ugyanis négy év előzetes után haza kellett engednie a bíróságnak négy vádlottat is, mivel nem született elsőfokú ítélet az ügyükben.

A korlátlan fogvatartás azonban nem csak nemzetközi szabályokba, de az alaptörvénybe is ütközik, és a tiltakozásnak engedve a Fidesz - igaz, már csak a Magyar Nemzet hasábjain - visszakozott: a korábbi javaslatot belengető Gulyás Gergely azt mondta, inkább öt vagy hat évre emelnék az előzetes határidejét.

Ugyanis az előzetes felső határának hiányában a bíróságokat nem sok minden kötötte volna ahhoz, hogy gyorsan lezárjanak egy eljárást.

Ennél több részletet Gulyás azóta sem árult el, de Rétvári Bence igazságügyi államtitkár igen: a napokban Facebook-oldalán írta, hogy szerinte "az ároktői ügy egyértelmű jelzés, hogy tovább kell szigorítani a büntető eljárási szabályokat".

Miközben jogi szakértők éppen az aktuális ügyeket követő jogalkotást súlyos problémának tartják, Rétvári szerint a Fidesz "eddig sem késlekedett, ha a rend fenntartása jogszabályalkotást kívánt".

Azt javasolta - amit egyébként már Gulyás is -, hogy az erőszakos bűncselekményt elkövető házi őrizetesek automatikusan, bírói mérlegelés nélkül kapjanak nyomkövetőt.

Érdekes módon a Fővárosi Főügyészség közben már kezdeményezte, hogy a többi házi őrizetben lévő vádlott kapjon lábbilincset, ugyanis a szökés után már a bíró is megalapozottnak tartotta a szigorúbb őrzést. Ugyanakkor eddig csak mindössze az egyikük, az ötödrendű vádlott kapott csak lábperecet.

Rétvári ugyan arra hivatkozott, hogy mindent megtesznek, hogy a törvények "újra védelmet és biztonságot jelenthessenek mindenkinek", áprilisban az első ároktői vádlottak haza engedésekor támadt társadalmi felháborodásra még nem reagált ilyen határozottan.