Bajnai Gordon;Orbán Viktor;október 23;Együtt-PM;

Az Együtt–PM vezetője szerint „56 ünnepén ízléstelenségnél is több” katonai sorfal előtt beszélni FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Elítéli Bajnai a gyűlöletkeltést

Kérjen bocsánatot az ellenzéki szavazóktól - szólította fel nyílt levélben tegnap Orbán Viktort az Együtt-PM szövetség vezetője. Bajnai Gordon szerint ugyanis a miniszterelnök október 23-án "közpénzből fizetett, állami ünnepségnek álcázott pártgyűlésen" arra tett kísérletet, hogy politikai vetélytársainak egy részét "kiátkozza" a demokratikus közösségből. A volt kormányfő szégyenteljesnek nevezte, hogy Orbán az egyik demokratikus politikai erőről kijelentette: az, ha tehetné, ma ismét a tömegbe lövetne.

Orbán Viktor beszéde és a Hősök terén tartott állami ünnepség "sokkolta a demokratikus közvélemény jelentős részét" - fogalmazott a miniszterelnöknek írt nyílt levelében az Együtt-PM szövetség vezetője. Bajnai Gordon azért fordult a miniszterelnökhöz, hogy felhívja a figyelmét arra: "hazánk egyetlen közjogi méltósága sem keverheti össze a pártnagygyűlést a nemzet egészének szóló, közpénzből rendezett állami ünnepséggel!". Bajnai arra is figyelmeztette a Fidesz elnökét, hogy a "kormánypárt hívei nem egyenlők a nemzettel, Orbánország pedig nem egyenlő Magyarországgal".

Az Együtt-PM vezetője szerint sokakban viszolygást, félelmet keltett, hogy a miniszterelnök október 23-án katonai díszsorfal előtt tartotta meg beszédét, ami "1956 ünnepén ízléstelenségnél is több. (...) Magyarországot nem katonai junta vezeti, Ön pedig nem vezénylő tábornok: a demokratikus hatalom megszerzéséhez és megtartásához nem fegyverekre és katonákra, hanem a nép többségének támogatására van szükség". Bajnai szerint azonban a legnagyobb felháborodást a kormányfő beszéde okozta, amelyben Orbán "ismét kizárta a nemzetből" azokat, akik elégedetlenek a politikájával, majd a "közpénzből fizetett, állami ünnepségnek álcázott pártgyűlésen arra tett kísérletet, hogy politikai vetélytársainak egy részét kiátkozza a demokratikus közösségből, ’56 örökösei közül". Ez nem politikai hiba: "ez demokraták között egyenesen bűn!" - írta. Szerinte a Fidesz elnökének "se joga, se alapja nincs arra, hogy bármelyik politikai vetélytársát a gyilkosok leszármazottjaként bélyegezze meg, az pedig egyenesen szégyenteljes, hogy bármelyik demokratikus politikai erőről olyasmit állítson, hogy az, ha tehetné, a tömegbe lövetne. (...) Ez a gyűlöletkeltő beszéd egy demokratikus párt elnökétől sem fogadható el, az azonban, hogy ezt miniszterelnökként, a nemzetet képviselve mondja el valaki, a szabad Magyarország talán legnagyobb botránya". Az Együtt-PM vezetője arra szólította Orbánt, hogy kövesse meg a nemzetet és kérjen bocsánatot az ellenzéki szavazóktól, "akik a magyar nemzetnek éppúgy teljes jogú tagjai, mint az Ön hívei!"

Rogán Antal a Fidesz nevében minderre azt válaszolta: sajnálja, hogy Bajnai 2006 októberében kormánybiztosként nem tiltakozott, amikor a rendőrség gumilövedékekkel tüzet nyitott az emberekre és nem mondott le posztjáról.

Amiről Orbán beszélt

- "2006-ban, 16 évnyi demokrácia után ezen a napon puskákkal vadásztak ránk a pesti utcán. (...) mindez azért történhetett, mert azok kezében volt a kormányzati hatalom, akik gátlás nélkül felhasználhatták az állam fegyveres testületeit saját népük ellen. (...) ne legyen kétségünk felőle, ma ismét közénk lövetnének"

- "Magyarországot és a magyar embereket a volt kommunisták adták a spekulánsok és a nemzetközi pénzipar kezére. (...) ők voltak és mindig ők azok, akik készen állnak arra, hogy Magyarországot ismét átadják a gyarmatosítóknak"

- "A pufajkát öltönyre, a tavarist Tavaresre cserélték"

- "Látjuk, hogy megint szervezkednek, fenekednek, hamisítanak, és megint idegenekkel szövetkeznek"

Gyurcsányt a Fidesznek ajánlják

Nem sokat segít az együttműködésnek, ha az egyik partner felrúgja a rendezvény lebonyolítására vonatkozó, előre elfogadott megállapodásokat, és az sem, ha olyan állításokat fogalmaz meg, amelyeket akár zsarolásként, akár ultimátum adásaként lehet értelmezni. Ezt Tóbiás József mondta tegnap, amikor egy más témában tartott sajtótájékoztatón az október 23-i közös ellenzéki demonstráción történtekről kérdezték. A szocialisták frakcióigazgatója kijelentette: Gyurcsány Ferenc egykori MSZP-elnökként ismeri a párt működését, tudja, hogy a kongresszus szuverén szervezetként hozott döntést a választási együttműködésről. Tóbiás szerint lehetnek érdemi változtatások, de azokat sem zsarolással, sem ultimátummal nem lehet elérni.
Mesterházy Attila a közös ellenzéki megmozduláson egy ideig nem tudta elkezdeni beszédét, mert a tömegből többen azt skandálták: "Összefogást!". A jelenlévő szocialisták megdöbbentek azon, hogy a Demokratikus Koalíció (DK) szimpatizánsai "aljas módon meghekkelték" a rendezvényt. Az MSZP elnök-frakcióvezetője a demonstráció után lapunknak azt mondta: nem értei, miért kellett a DK elnökének, illetve Kuncze Gábornak és Fodor Gábornak megkeseríteni a közös ünneplést. A demonstráció szervezői ugyanis előre rögzítették, hogy a beszédekben sem egymást, sem az ellenzéki megállapodást nem minősítik - ez derült ki abból a dokumentumrészletből, amelyet Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke tett közzé a Facebookon.
A DK elnöke tegnap ugyancsak a közösségi oldalon fejezte ki sajnálatát a Mesterházy Attilának a történtek miatt. Gyurcsány szerint "nehéz, méltatlan" helyzetbe került az MSZP elnöke, de úgy véli, "a kórus" nem neki szólt, hanem a helyzetnek. "Megnyugtathatlak, hogy eszünk ágában sem volt, ezért nem is szerveztünk semmilyen demonstrációt ellened" - írta.
Szocialista politikusok szerint Gyurcsány lépésével végleg ellehetetlenítette az együttműködést. Török Zsolt, az MSZP szóvivője Facebook-oldalán azt írta: "mi betartottuk a megállapodást, de a DK elnöke és még páran nem". Szanyi Tibor az ATV Start című műsorában pedig kijelentette: Gyurcsánynak „elképzelhetetlenül nagy” változáson kellene keresztül mennie ahhoz, hogy újra tudják nyitni a tárgyalásokat, de ennek az esélye szerinte egyenlő a nullával. A szocialisták elnökségi tagja azt javasolta a DK elnökének, hogy „üljön fel” a Fidesz listájára, mert „ott a helye”.

Jövő szerdán tárgyal a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa a Klubrádió közösségi, vagyis ingyenes budapesti frekvencia-használatáról - tájékoztatta lapunkat a testület. Hétfőn már bejelentették: megkezdődött az a szakértői munka, amely a Klubrádió közösségi frekvencia-használatával kapcsolatos médiatanácsi döntés megszületése esetén lehetővé teszi a zökkenőmentes frekvenciaváltás feltételeinek megteremtését.