Európai Unió;könyv;ár;kereskedő;kiadó;Gazdasági Versenyhivatal;tisztességtelen piaci magatartás;

2013-10-25 07:40:00

Tisztességtelen piaci magatartás?

Évszázados gyakorlat, hogy a könyvekre rá van írva az áruk, amit a kiadó határozott meg, és amíg leértékelésre nem kerül a sor, minden kereskedő ennyiért adja a köteteket. Megszoktuk ezt, ahogy azt is, hogy mondjuk ugyanazt a kefirt, cipőt, nadrágot, más kereskedőnél, áruházláncnál, sarki kisboltban, gyakran eltérő, akár jelentős árkülönbséggel vásárolhatjuk meg.

A Gazdasági Versenyhivatal viszont górcső alá vett több kiadót és kereskedőt, és arra a meggyőződésre jutott, hogy nem feltétlen helyes az eddigi könyves gyakorlat, sőt ez tisztességtelen piaci magatartás. Több milliós büntetést is kiszabott érte.

Az ember nem egészen érti, hogy ami annyi, annyi évig törvényes volt, az éppen most miért törvénytelen? Azt se nagyon, hogy ez alól netán bizonyos kiadók, kereskedők miért kivételek?

De hát annyi mindent nem lehet megérteni mostanában, miért éppen azt lehetne, hogy ami az EU 19 tagországában teljesen törvényes, az nálunk már miért nem smakkol?

Most azt szeretnék, ha a kiadó csak azt mondhatná meg, hogy kötetenként mekkora összeget vár a kereskedőktől, és hogy ők aztán mennyiért adják a portékát, az már a saját dolguk. Ez több mindennek ellentmond.

Például az igencsak gyakori, bizományos könyvértékesítésnek, ebben az esetben a tulajdonos az eladás pillanatáig a kiadó marad, akinek így jogában áll a fogyasztói árat meghatározni.

Ezt korábban helyénvalónak tartotta a hivatal, de most már úgy gondolja, az, hogy a kiadó meghatározza a könyv árát, erősen korlátozza a kereskedő szabadságát. De közben ezért netán éppen a kereskedők lennének megbüntethetők, ami így logikai szempontból elég nehezen felfogható.

Az EU-nak van egy állásfoglalása az úgynevezett vertikális kartellról, erre történik is hivatkozás, csak ugyanez az állásfoglalás azt is kimondja, hogy nem vonatkozik a szerzői jogvédelem alatt álló termékekre. Márpedig minden könyv az alatt áll. Csak minket nem véd senki az új rendelkezések, törvények áradatától.