MÁV;agyvérzés;vasutas;

- Kirúgták a tétlen vasutasokat

Azonnali hatállyal elbocsátották azt a vasutast, aki egy egész éjszakát töltött agyvérzést kapott kollégája mellett a hegyeshalmi vasútállomáson anélkül, hogy bárkitől is segítséget kért volna - értesült lapunk. Rajta kívül még egy vasutast küldtek el, neki szintén tudomása volt a történtekről. Ám a felelősségre vonást ezzel valószínűleg nem úszhatják meg, úgy hírlik, a vasúttársaság fel is jelenti őket. A bajba jutott kocsivizsgáló jelenleg az intenzív osztályon fekszik, még kérdés, milyen maradandó károsodást szenvedett.

Kirúgták a MÁV-tól azt a vasutast, aki fél napig tudomást sem vett az agyvérzéstől ájult kollégájáról a hegyeshalmi vasútállomáson. A férfi a kirúgás előtt néhány órával megpróbált felmondani, ám a felmondási idejét már nem töltheti ki.
A hátborzongató esetre Őri István kalauz hívta fel lapunk figyelmét a napokban, aki elmondta: a 35 év körüli Kocsis László múlt csütörtökön lett rosszul az állomás egy kisebb helyiségében, ahol az ajtóban eshetett össze. Kollégája rendesen fél hatkor érkezett az esti váltásra, de hiába kopogott az ajtón, senki nem válaszolt.

A földön heverő férfi testétől bemenni nem tudott, ezért úgy döntött, hogy leveszi a szúnyoghálót, és bemászik a nyitott ablakon. Ekkor látta meg a nyitott szemmel, ájultan fekvő kocsivizsgálót, ám sem a mentőket, sem az állomás vezetését nem értesítette. Később ezt azzal magyarázta, hogy azt hitte, vasutastársa részeg. Így egyszerűen átlépett rajta, evett és pihent mellette a nagyjából 15 négyzetméter alapterületű helyiségben. Végül az agyvérzést kapott férfi életét a reggel érkező váltás mentette meg, a másnap munkába álló vasutas azonnal értesítette a mentőket, és a beteg embert a győri megyei kórház intenzív osztályára szállították, az orvosok szerint jövő héten derülhet ki, milyen maradandó károsodást szenvedett el amiatt, hogy 12 órán keresztül nem kapott orvosi segítséget.

Az azonnali segítség elmaradásáért azonban nem csak a váltótársa a felelős: egy másik, szintén kocsivizsgálóként dolgozó vasutasnak is értesülnie kellett a bajról; ő azonban a hegyeshalmi állomáson csak a műszakot kezdte meg, az éjszakát a rajkai határállomáson töltötte, ahonnan reggel nem az állomásra, hanem hazament. Ez azonban nem volt kifogás a MÁV-nál, őt is azonnali hatállyal bocsátották el pénteken.

Ugyanakkor az a hír járja a hegyeshalmi vasútállomáson, a mulasztás súlyosabb annál, minthogy ennyivel megúszhatná a két vasutas, a vasúttársaság területileg illetékes vezetése büntetőfeljelentést készül tenni ellenük. Mint Magyar György ügyvédtől megtudtuk, erre minden alap megvan, ugyanis aki nem nyújt "tőle elvárható segítséget" sérült vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van, vétséget követ el, ami két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. A "tőle elvárható segítségen" minimálisan az értendő, hogy a kollégák mentőt hívnak, orvost intéznek. Súlyosabb a helyzet azonban, ha Kocsis László, ne adj' isten meghal, mert a büntetés ekkor 3 évig is terjedhet - ennél azonban egy orvosszakértői állásfoglalásra is szükség van, amely megállapítja: az áldozat az időben érkező segítség révén megmenthető lett volna.

Megkerestük a rendőrséget, tudnak-e valamit az ügyről, ám a Győr-Moson-Sopron megyei Rendőr-főkapitányság lapunkat úgy tájékoztatta, eddig nem tettek feljelentést. A MÁV-START sajtóosztályát is kerestük, de egyelőre nem kaptunk tájékoztatást.

A vasárnap esedékes óraátállítás kapcsán az állami Mavir továbbra is kiáll amellett, hogy a rendszerrel évente egy nagyvárosnyi energiát spórolunk meg. Tudósok, képviselők, portálok, közlekedési cégek szerint ez nem igaz, ráadásul az átállítás egészségügyi problémákat és közúti baleseteket is okoz.