Moto2;Japán Nagydíj;gyorsasági motoros világbajnokság;Alex Rins;Moto3-as futam;Pol Espargaró;

2013-10-28 06:56:00

A Marquez család felemás napja

A gyorsasági motoros világbajnokság japán futamával kapcsolatban az a legfontosabb hír, hogy meg lett tartva, és a pénteki borzalmas időjárás végül visszavonulót fújt. Ennek köszönhetően mindhárom kategóriában fantasztikus versenyeket láthatott a közönség, és ami a lényeg, egy világbajnokot - a Moto2-ben Pol Espargarót - avattak a hétvégén, míg a királykategóriában és a Moto3-ban az utolsó, valenciai versenyre maradt a döntés.

Mindenesetre a Marquez-család nem egészen ilyen vasárnapra készült. A Moto GP-ben az összetettet vezető Marc - aki újoncként történelmet írhat majd a spanyol zárófutamon - ugyan a második helyen végzett, ám éppen a legnagyobb ellenfele, a címvédő Yorge Lorenzo győzött, amivel már csak 13 pont a hátránya összetettben.

Az ifjabbik Marquez, Alex viszont élete első győzelmét aratta egy vélhetően sokáig feledhetetlen csata után: 27 ezreddel verte Maverick Vinalest, miután a verseny második felében oda-vissza előzgették egymást.

Itt sem avattak világbajnokot - sőt -, miután az addigi éllovas Luis Salom, és második Alex Rins is bukott, így Vinales-szel kiegészülve a három spanyol öt ponton belül várja a végső csatát.

A Moto2-ben viszont már nincs izgalom: az éllovas Pol espargaro megnyerte a futamot, és mivel második helyen álló brit Scott Redding és a harmadik, spanyol Esteve Rabat is bukott, megnyerte a kategória világbajnoki címét.

Sikeres hazai szezon

Szintén véget ért a hazai pontvadászat. Fekete János, a Magyar Motorsport Szövetség gyorsasági szakágvezetője szerint az anyagi nehézségek ellenére - a sportág nem került az állam által támogatottak közé - sikeres évet zárt a hazai gyorsasági motorsport.

Nemcsak megállt a saját lábán, hanem a szlovák szövetséggel második éve folytatott együttműködésnek köszönhetően nemcsak a magyar, hanem az IMRC bajnokságot is megrendezte. Utóbbiban a magyarok mellett cseh, szlovák, román és lengyel motorosok indultak.

"Ebben az évben hatfordulós nemzeti bajnokságot rendeztünk hétvégenként két-két futammal hazai, cseh és szlovák pályákon" - összegzett Fekete János, aki hozzátette, nagy öröm volt a számukra, hogy a versenyzők két év után visszatérhettek a Hungaroringre.

"Sokat jelentett ez a hazai motorosok számára, Mogyoródon szinte minden magyar versenyző rajthoz is állt, köztük a sportág egyetlen világbajnoka, Talmácsi Gábor, valamint egyetlen Európa-bajnoka, Győrfi Alen".

A szakágvezető megemlékezett a tragikus körülmények között elhunyt Rosivall Ágostonról is, aki a Superstock 1000-es kategóriában posztumusz bajnoki címet nyert.

Fekete János ugyanakkor kiemelte Gyutai Adrián szereplését, aki az Alpok-Adria sorozatban a 125 kcm-es kategóriában tavaly megnyert bajnoki címe után idén Superstock 600-ban országos bajnokságot nyert, az Alpok-Adriában és az IMRC-ben második lett, az Eb-n pedig a pontszerző, 14. helyen végzett. Az ob harmadik kategóriájában, Superbike-ban Sárkány Dezsőé lett a bajnoki cím.

Eredmények
A Japán Nagydíj
Moto3: 1. Alex Márquez (spanyol, KTM), 2. Maverick Vinales (spanyol, KTM), 3. Jonas Folger (német, KTM)
A vb állása: 1. Luis Salom (spanyol, KTM) 300 pont, 3. Vinales 298, 3. Alex Rins (spanyol, KTM) 295.
Moto2: 1. Pol Espargaro (spanyol, Kalex), 2. Mika Kallio (finn, Kalex), 3. Thomas Lüthi (svájci, Suter)
A vb állása: 1. Espargaro 265 pont - már világbajnok, 2. Scott Redding (brit, Kalex) 224, 3. Esteve Rabat (spanyol, Kalex) 204.
Moto GP: 1. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha), 2. Marc Márquez (spanyol, Honda), 3. Dani Pedrosa (spanyol, Honda)
A vb állása: 1. Márquez 318 pont, 2. Lorenzo 305, 3. Pedrosa 280.

A sportvezető kitért a Superbike-vb különböző kategóriáiban indult magyar versenyzőkre is, kiemelte a European Junior Cup összetettjében hatodikként zárt Sebestyén Pétert és a 12. helyen végzett Bódis Richárdot.

"Ők ketten Gyutai Adriánnal kiegészülve adhatják majd a magyar motorsport reményteljes nemzetközi szereplésének jövőjét, hozzájuk a már rutinosnak számító Győrfi Alen, Németh Balázs és Tóth Imre, valamint a még mindig csak 21 éves Juhász Dávid csatlakozhat" - jelentette ki a szakágvezető.

Fekete János elárulta, jövőre a tervek szerint ismét a szlovák szövetséggel közösen rendezik meg a magyar és az IMRC bajnokságot, ezúttal azonban az Alpok-Adria sorozathoz csatlakozva. (MTI-információ)