Bioritmus;prevenció;Patika Egészségpénztár;

2013-11-01 08:20:00

A prevenció jelentősége

A magyar lakosságot érintő betegségteher túlnyomó részét a krónikus, nem fertőző betegségek adják, amelyek előfordulása Magyarországon többszöröse a fejlett államokban tapasztalható értéknek. Az összes korai halálozás 49,9%-a a keringési rendszer betegségeinek, míg 25,8%-a a rosszindulatú daganatoknak tulajdonítható. A krónikus, nem fertőző betegségek jelentős részéért életmódbeli rizikótényezők, köztük az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód tehetők felelőssé. 

A jelenlegi statisztikák javítása érdekében a kormányzati és egészségügyi szakemberek fő feladata a magyar lakosság egészségügyi ismereteinek bővítése, hiteles információval, gyakorlatban jól használható tudással való ellátása, a testtudatosság kialakítása, és annak a szemléletnek az elültetése, hogy az egészség az érték.

Ma már szerencsére egyre több az egészségtudatos ember, akik tesznek egészségük érdekében. Elkezdenek rendszeresen mozogni pl.: spining, trx, jóga stb. órára járnak, változtatnak a táplálkozásukon pl.: candida, paleolit, makrobiotikus stb. étkezésbe kezdenek, amik nem biztos, hogy az állapotuknak a leginkább megfelelő, de annál fogva, hogy tudatosabban alakítják mindenapjaikat, legalább már elindultak a változás útján. Mindezek mellett pedig ingyenes szűrések is a lakosok rendelkezésére állnak egészségük javítása érdekében. 

Ingyenes szűrések ma Magyarországon

Hazánkban a kötelező egészségbiztosítás keretében térítésmentesen (kötelezően, illetve önkéntesen) igénybe vehető szűrővizsgálatokat rendeletek (51/1997. (XII. 18.) NM; 67/2005.(XII.27.) EüM) szabályozzák. A kötelező szűrések körébe kizárólag újszülött-, csecsemő- és gyermekkorban végzett vizsgálatok tartoznak. A felnőttek a rendeletben meghatározottak alapján térítésmentesen, de önkéntesen vehetik igénybe az egyes vizsgálatokat (szervezett keretek között vagy alkalomszerűen), melyek életkorhoz kötötten bizonyos betegségek megelőzésére vagy korai felismerésére szolgálnak. A szervezett vizsgálatokra behívót kapnak a lakosok. Az alkalomszerűen, de rendeletben meghatározott gyakorisággal igénybe vehető szűrővizsgálatokra a háziorvos kötelessége, hogy felhívja a figyelmet.

Betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatások

       Háziorvos által végzett vizsgálatok:

-       családi kórtörténet, életmódbeli tényezők megismerése, fizikális vizsgálat, szív és érrendszeri rizikó felmérése: javasolt 2 évente

-       szív és érrendszeri betegség szempontjából nagy kockázatú személyeknél vércukor, vérzsír meghatározása

-       cukorbetegség szempontjából nagy kockázatú személyeknél vércukor vizsgálata

-       vesebetegség szempontjából nagy kockázatú személyeknél vesefunkció, vizelet vizsgálata: javasolt 2 évente

-       panaszt nem okozó érbetegség vizsgálata (Doppler és boka-kar index vizsgálat): javasolt 2 évente

     

-        Látásvizsgálat: javasolt évente

-        Hallásvizsgálat: javasolt évente

-        Fogászati és szájüregi daganatok szűrővizsgálata: javasolt 2 évente

-        Tüdőszűrés: javasolt évente, 30 év felett kötelező

-        Melldaganat mammographias vizsgálata: javasolt 2 évente, jellemzően 45-65 éves életkor között

-        Méhnyak rák szűrés: javasolt 3 évente, jellemzően 25-65 éves életkor között

-        Urológiai vizsgálat: 2 évente, jellemzően 50-70 éves életkor között

-        Gyomor-bélrendszeri eredetű vérzés vizsgálata: 2 évente, jellemzően 50-70 éves életkor között