Szabolcs megye;hepatitis;sárgaság;

2013-10-31 06:13:00

Hepatitisjárvány keleten

Tömeges Hepatitis A-járvány tombol Szabolcs megyében, az utóbbi hetekben csaknem száz gyermek betegedett meg a főleg fertőzött étellel vagy ivóvízzel terjedő vírustól. Egy jobbikos városvezető "csipőből" a rossz higiéniai körülmények között élő romákra mutogatott, bár az általunk megkérdezett szakember szerint ilyen méretű fertőzésnél inkább a gyermekétkeztetés felelhet a terjedésért. Száz diagnosztizált beteg esetén mintegy 500-1000 nem diagnosztizált fertőzött is lehet.

Mintegy 100 gyerek betegedett meg az utóbbi hetekben Hepatitis A vírustól Szabolcs-Szatmár-Bereg megye három településén, Ópályiban, Kocsordon és Tiszavasváriban - számolt be a Kelet-Magyarország. A napilapnak a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház osztályvezető főorvosa azt mondta, volt olyan nap, amikor egyszerre húsz gyereket ápoltak a gyermekosztályon, a fertőzés azonban jóindulatú és gyors lefolyású volt, egyetlen betegnél sem alakult ki májelégtelenség. Magyar Veronika megyei tiszti főorvos szerint a megbetegedettek szoros környezetében élőknek több, mint 1500 darab speciális oltóanyagot biztosítottak. Az egészségügyi hatóság irányításával folyamatosan zajlik az érintett településeken a járványügyi kivizsgálás, az érintettek felkutatása és a közösségek tájékoztatása - tette hozzá a tiszti főorvos.

A Kelet-Magyarország cikkében emlékeztetett: szeptemberben Ópályiban és Kocsordon találtak Hepatitis A vírussal fertőzött családokat. Akkor még nem lehetett járványról beszélni - ez utoljára 2007-ben fordult elő a megyében -, néhány héttel később azonban Tiszavasváriban is jelentkezett a betegség. Utóbbi település jobbikos polgármestere a járvány kapcsán már meg is húzta az "etnikai kártyát": Fülöp Erik a Kelet-Magyaországnak úgy fogalmazott, a megbetegedés Tiszavasvári azon peremterületén terjedt el, "ahol az ott élők tömegesen és rendszeresen nem tartják be az alapvető higiéniás feltételeket".

A jobbikos polgármester által megnevezett utcákban - Széles és Keskeny utca - főleg nehéz körülmények között élő romák laknak. A városvezető szerint a betegség terjedését eddig sikerült megakadályozni, és várhatóan decemberre megszűnik a probléma. A jobbikos politikus "diagnózisa" a járvány okairól azonban nem biztos, hogy megállja a helyét.

Ilyen mértékű, tömeges gyermekfertőzésnél valószínűbb, hogy a bölcsődei-óvodai-iskolai étkeztetés útján, fertőzött étellel vagy folyadékkal terjedhetett el a betegség, vagyis nem feltétlenül az otthoni higiénia hiánya a felelős - mondta lapunknak Makara Mihály. A Szent László Kórház infektológusa szerint a Hepatitis A vírusa széklet útján jut ki az emberi szervezetből, ahonnan valamilyen módon az ivóvízbe vagy a táplálékba kerül. A főorvos szerint 100 felfedezett fertőzés esetén mintegy 500-1000 nem felfedezett fertőzés lehet egy időben, ezeknél a betegeknél azonban nem jelentkezik sárgaság, így Hepatitis-betegségüket többnyire nem is diagnosztizálják, ez csak egy esetleges vérvizsgálat után derül ki.

Kérdésünkre, hogy szükség lenne-e kötelezővé tenni gyermekeknél a Hepatitis A elleni védőoltást, Makara Mihály úgy reagált: a vírus gyermekkorban még kevésbé veszélyes, gyors lefolyású, és inkább a kor előrehaladtával jelent nagyobb kockázatot. Így a szakember szerint nem feltétlenül baj, hogy a védőoltás - az influenzához hasonlóan - az ajánlott kategóriában van, bár bizonyos munkakörökben - ahol nagyobb a fertőzés kockázata - már most is kötelező az oltás. Fontosabb, hogy a sokkal veszélyesebb - akár májrákot is okozó -, szexuális úton és vérrel terjedő Hepatitis B vírus elleni oltás viszont kötelező 13 éves korban - tette hozzá az infektológus.