költségvetés;bevétel;

2013-10-31 06:20:00

Ingatag a büdzsé bevételi oldala

A jövő évi büdzsé tervezett bevételi oldalával kapcsolatban már a kormányhoz közel álló szervezetek is kifejezték kétkedésüket. A Policy Agenda most arra hívja föl a figyelmet, az adóbevételeket a rezsiharc is mérsékli.

Lehet, hogy egyszer még megbánja Varga Mihály, hogy a 2014-es büdzsét a rezsicsökkentés költségvetésének nevezte. Az állítás első körben szakmailag értelmetlen, hiszen a rezsi a szolgáltatók és a fogyasztók közötti viszonyban értelmezhető, az állami költségvetésben maga a díj nem jelenik meg. Egyre inkább úgy látszik, ahol viszont meg kellene jelennie a büdzsében, ott nem számoltak a készítők a rezsicsökkentéssel. A Policy Agenda (PA) tegnap megjelent elemzésében legalábbis azt írja, hogy a költségvetési tervezet készítői nem vették figyelembe, hogy a rezsicsökkentés az állam bevételeit is mérsékli. A november első napján életbe lépő második rezsicsökkentés hatása nagyrészt 2014-ben érezhető. Márpedig a 11,1 százalékos mérséklés ugyanennyivel csökkenti az általános forgalmi adót is, amely a szolgáltatások díjára rakódik.

Csak a villamosenergia és a földgáz egyenként 100 milliárdos nagyságrendű áfa-bevételt jelent a költségvetésnek, vagyis a rezsicsökkentés egyenként tízmilliárdos bevételkiesést hoz jövőre e területen. Ehhez képest a törvénytervezetbe a 2013-as áfa-bevételi tervnél 1,6 százalékkal nagyobb számot írtak. Ez szerény növekedésnek látszik, ám az általános forgalmi adóból már idén sem jön be annyi, amennyit terveztek, a tényleges 2013-as adatnál pedig a 2014-es terv a PA számításai szerint már 11 százalékkal nagyobb. Ez a növekedés pedig indokolatlan, különösen, ha nem hagyjuk figyelmen kívül a rezsiáfa csökkenését.
Hogy a 2014-es áfa-tervek nem megalapozottak, azt már sokan mondták. Az ellenzéki erőkön kívül ilyen értelemben foglalt állást három olyan szervezet is, amelyet aligha lehet kormányellenességgel vádolni.

Az Állami Számvevőszék az áfát a csak részben megalapozott bevételek között vette számba. Többféle kockázatot is lát, ezek összege akár 150 milliárd forintra is rúghat szerintük. A Költségvetési Tanács ugyancsak túl optimistának vélte a büdzsé áfa-terveit. Szerintük se a fogyasztás növekedése, se a gazdaság fehérítése nem növeli annyival a forgalmiadó-bevételt, mint azt a 2014-es büdzsét készítő Nemzetgazdasági Minisztériumnál gondolják. Végül tegnapelőtt a Magyar Nemzeti Bank is azt írta a költségvetésről szóló elemzésében, hogy kockázatosak az áfa-tervek.

A PA úgy véli, a rezsicsökkentés két további adónemben is közvetlenül mérsékelni fogja a központi bevételeket. Az energiacégek, szolgáltatók társasági nyereségadója nyilván kisebb lesz, ha a rezsiharcban csökken a nyereségük vagy veszteségbe fordulnak. Ezen kívül az energiellátók jövedelemadója elnevezésű sarc összege is visszaesik. Ha elmaradnak a bevételek, tehát a rezsiharc miatt is, jövőre újabb költségvetési megszorítások jöhetnek, zárja gondolatmenetét a PA.
Az Országgyűlésben közben tegnap véget ért a jövő évi költségvetés négynapos általános vitája. A részletes vitára, vagyis a benyújtott módosító javaslatok értékelésére november második hetében kerülhet sor. Módosító javaslatokat tegnap délutánig lehetett benyújtani. A táblázatunban azok a módosítók szerepelnek, amelyeket kormánypárti képviselők nyújtottak be és amelyeket várhatóan el is fogad Parlament.

A Fidesz szegénységet okoz

Az MSZP szerint a Fidesz az elmúlt három évben nem váltotta be korábbi gazdaságpolitikai vállalásait, ez a szegénység mélyüléséhez, a társadalmi különbségek növekedéséhez vezetett. Erről Tóbiás József, az MSZP frakcióvezető-helyettese beszélt szerdán, a szembesítő kampány második fordulóján. Az adócsökkentést ígérő Fidesz hét új, a lakosságot érintő terhet vezetett be. A magyar gazdaság a 2003-as szinten teljesít. A sajtótájékoztatón részt vett Katona Tamás, az MSZP szakpolitikusa, korábbi pénzügyi államtitkár is, aki arról beszélt, hogy a magyar gazdaság jelenlegi rossz teljesítménye nem egy globális vagy régiós válság eredménye, a környező országok lényegesen jobban teljesítenek Magyarországnál.

Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az Orbán-kormány igazságtalan, embertelen és munkahelyellenes adóreformja egyre mélyebbre löki Magyarországot. Az egykulcsos adó miatt 50 ezer munkahely szűnt meg. Egy bruttó százezer forintot kereső ember 11 ezer forinttal kevesebbet visz haza az egykulcsos adó miatt, mint a kormányváltáskor, míg a bruttó 700 ezret keresők nettója majdnem százezer forinttal nőtt.