hajléktalanellátás;Vecsei Miklós;

2013-10-31 18:16:00

Pénteken kezdődik a hajléktalanok téli ellátása

Pénteken kezdődik a hajléktalanok téli ellátása. A Budapesti Hajléktalanügyi Konzorcium egyik vezetője, Vecsei Miklós szerint a pályázati rendszer kezdete óta ez lehet az első év, hogy a téli ellátásokhoz szükséges források időben rendelkezésre állnak majd az egész országban, s a következő időszak kulcskérdése az lesz: hogyan lehet beavatkozni a legsúlyosabb helyzetben élő hajléktalan emberek ellátása érdekében.

 Vecsei Miklós, aki a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke is, az MTI-nek csütörtökön elmondta: a téli ellátással kapcsolatos pályázatokat már elbírálták, a fővárosban pedig már hetekkel ezelőtt aláírták azokat az együttműködési megállapodásokat, amelyek a téli ellátás biztonságát garantálják.

    Hozzátette, az éjszakai menedékhelyekkel kapcsolatban az idei télre is igaz lesz, hogy férőhelyhiány miatt senkit sem fognak elutasítani. Úgy véli, sokkal nagyobb kihívás lesz az utcai szolgálatok számára az, ha valaki nem akarja igénybe venni hideg időben a szállást.

    Vecsei Miklós szólt arról, hogy mindezek mellett sok bizonytalanságot hozhat a módosított szabálysértési törvény és az annak nyomán születendő rendeletek életbelépése. Ezen rendeletekben határozzák majd meg azokat a területeket, ahol tilos lesz életvitelszerűen tartózkodni.

    Közölte, még nem tudni, hogy ezeknek milyen hatásai lehetnek, elképzelhető, hogy a szociális munkásoknak egészen új kihívásokkal kell majd szembenézniük olyan területeken, ahol nem lesz tiltott a közterületen élés, és amelyek így kvázi türelmi zónákként fognak működni. Az ilyen helyzetben "már végképp nincs ereje a szónak, ha valaki az utcán akar maradni" - mutatott rá.

    Vecsei Miklós elmondta, a következő időszak kulcskérdése az, hogy tudják-e majd kezelni a legsúlyosabb helyzetben lévő hajléktalan emberek problémáját. Kifejtette, a legsúlyosabb esetekben - amikor az utcán élés mellett például egyszerre áll fenn alkohol-, kábítószer- és pszichiátriai probléma - még nem jutottak el oda, hogyan lehetne beavatkozni akkor, ha az illető azt mondja, hogy nem szeretne ellátást.

    Megjegyezte, hogy éppen ezek a helyzetek váltják ki a legtöbb indulatot a társadalomban, s hozzátette: a nemsokára életbe lépő intézkedések ezekre nem fognak választ adni. Vecsei Miklós kiemelte, maga a probléma néhány száz emberről szól, nem összességében a hajléktalanságról.

    Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális és családügyért felelős államtitkársága a krízisidőszakra való felkészülés kapcsán október 26-án közölte, hogy az idén már 11.466 férőhely áll rendelkezésre a hajléktalanok számára.
    A tárca közleménye szerint a kormány több mint 370 millió forinttal támogatja pályázati úton a közterületeken élők étkeztetését, egészségügyi ellátását, a krízisautók működtetését, a hajléktalanellátó intézmények infrastrukturális fejlesztését és a regionális diszpécserszolgálatokat.

    A Hajléktalanokért Közalapítvány három kiírására 84 szervezet több mint négyszáz pályázatot nyújtott be. A 367 támogatott programmal lehetővé válik, hogy a téli időszakban naponta csaknem 4100 adag ételt osszanak ki, több ezren kapjanak rendszeres egészségügyi ellátást, gyógyszertámogatást, kötszerellátást, fertőtlenítő fürdetést, takarót és téli ruházatot. 

    A támogatások hatására csaknem ötven településen jelentősen javul a hajléktalanok ellátása - írták akkor a közleményben.
    A tárca kitért arra  is, hogy a kormány 2013-ban csaknem 8 milliárd forintot fordít a hajléktalanellátásra, a normatív finanszírozásra, de több százmillió forinttal támogatja a már korábban elindított programokat is.
    A minisztérium azt írta, a szolgáltatásokra igényt nem tartó hajléktalanok száma becslések szerint országosan 3-4 ezer lehet.