Kerry hangsúlyozta, hogy a titkos adatgyűjtés mintegy "robotpilótaként" működött, anélkül, hogy az Obama-kormányzat vezető személyiségei erről tudtak volna. Kerry egy londoni tanácskozáshoz intézett videóüzenetet.
Az amerikai hírszerzés vezetői ugyanakkor kikérték maguknak, hogy "saját szakállukra" folytatták volna a lehallgatásokat.
Keith Alexander, az NSA igazgatója egy baltimori panelbeszélgetésen kifejezetten azt állította, hogy a politikai vezetés megrendelésére folytatták a megfigyeléseket, sőt, azt mondta, kifejezetten az amerikai diplomáciától érkezett a megrendelés, amikor kiváncsiak voltak valamely külföldi ország vezetésének szándékaira.
Az NSA főnöke azt viszont nem volt hajlandó megerősíteni, hogy ténylegesen lehallgatták-e Angela Merkel telefonját. "Állítólagosan" - ezt mondta a brit Guardian kérdésére.
A lehallgatási botrány és az egészségügyi reform bevezetésével kapcsolatos problémák nyomán eddigi legmélyebbre süllyedt az amerikai elnök népszerűsége.
Egy friss NBC News/Wall Street Journal közvéleménykutatás szerint jelenleg az amerikaiak alig 42 százaléka ítéli meg pozitívan Obama elnöki teljesítményét, 51 százaléka viszont negatívan.
Ez a 44. elnök eddigi legrosszabb mutatója. A válaszolók 41 százaléka szerint a kormányzati leállás is belejátszott a népszerűségcsökkenésbe, s csak 21 százalék mondta azt, hogy a 16 napos patthelyzetet az elnök jól kezelte.
A kongresszus még rosszabbul jött ki a felmérésből, a megkérdezettek 63 százaléka nyilatkozott úgy, hogy lecserélné saját képviselőjét. Ez 1992 óta a legmagasabb mért adat.