Barack Obama;külügyminiszter;titkos adatgyűjtés;John Kerry;Keith Alexander;amerikai hírszerzés;

2013-11-02 06:33:00

John Kerry: az NSA túl messzire ment

John Kerry külügyminiszter elismerte, hogy bizonyos esetekben az amerikai hírszerzés "túl messzire ment". Kerry eddig a legmagasabb rangú washingtoni kormánytisztviselő, aki a lehallgatási botrányról nyilatkozott. Az amerikai diplomácia vezetője közölte, hogy az elnökkel együtt tovább dolgoznak azon, hogy az NSA ne folytasson további, "nem megfelelő" tevékenységet.

Kerry hangsúlyozta, hogy a titkos adatgyűjtés mintegy "robotpilótaként" működött, anélkül, hogy az Obama-kormányzat vezető személyiségei erről tudtak volna. Kerry egy londoni tanácskozáshoz intézett videóüzenetet.

Az amerikai hírszerzés vezetői ugyanakkor kikérték maguknak, hogy "saját szakállukra" folytatták volna a lehallgatásokat.

Keith Alexander, az NSA igazgatója egy baltimori panelbeszélgetésen kifejezetten azt állította, hogy a politikai vezetés megrendelésére folytatták a megfigyeléseket, sőt, azt mondta, kifejezetten az amerikai diplomáciától érkezett a megrendelés, amikor kiváncsiak voltak valamely külföldi ország vezetésének szándékaira.

Az NSA főnöke azt viszont nem volt hajlandó megerősíteni, hogy ténylegesen lehallgatták-e Angela Merkel telefonját. "Állítólagosan" - ezt mondta a brit Guardian kérdésére.

Németország fogadná be Snowdent?
Munkába állt tegnap az Oroszországban egy évre ideiglenes menedéket kapott amerikai kiszivárogtató, Edward Snowen. Ügyvédje, Anatolij Kucserena jelentette be Moszkvában, hogy ügyfele egy nagy orosz internetes portálnál kapott állást. A kiszivárogtató csütörtökön Moszkvában a Bundestag egyik zöldpárti képviselőjével tárgyalt. Christian Ströbele arra próbálta rábeszélni Snowdent, hogy tanúskodjon a berlini parlamentben a lehallgatási botránnyal kapcsolatban. Snowden levelet adott át a képviselőnek, amelyet tegnap hoztak nyilvánosságra. A levélben az NSA volt szerződéses alkalmazottja elhárította az ajánlatot. Ügyvédje közölte, azt tanácsolta Snowdennek, ne utazzon Berlinbe, mivel elveszítené menekültstátuszát. Berlinben többen szorgalmaznák, hogy Németország adjon menedékjogot az amerikai leleplezőnek.

A lehallgatási botrány és az egészségügyi reform bevezetésével kapcsolatos problémák nyomán eddigi legmélyebbre süllyedt az amerikai elnök népszerűsége.

Egy friss NBC News/Wall Street Journal közvéleménykutatás szerint jelenleg az amerikaiak alig 42 százaléka ítéli meg pozitívan Obama elnöki teljesítményét, 51 százaléka viszont negatívan.

Ez a 44. elnök eddigi legrosszabb mutatója. A válaszolók 41 százaléka szerint a kormányzati leállás is belejátszott a népszerűségcsökkenésbe, s csak 21 százalék mondta azt, hogy a 16 napos patthelyzetet az elnök jól kezelte.

A kongresszus még rosszabbul jött ki a felmérésből, a megkérdezettek 63 százaléka nyilatkozott úgy, hogy lecserélné saját képviselőjét. Ez 1992 óta a legmagasabb mért adat.