Már szinte csak a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hisz abban, hogy még idén lebonyolítható a botrányok által kísért online-kasszacsere.
Tegnap közleményben cáfolta azt a sajtóhírt, hogy májusra módosítaná a kiskasszák és a PC-alapú nagykasszák esetében a bekötési határidőt.
A szaktárca azt is közölte, hogy olyan módosítójavaslatot készít elő, amely alapján az adóhatóság szigorúan fel tud lépni azokkal szemben, akik az új kasszák beszerzésére vagy beüzemelésére nem hajlandók.
A tervezett szabályok szerint akár az üzlethelységének bezárására is számíthat az az adózó, aki nem rendelkezik az előírt határidőre új pénztárgéppel.
Ez a határidő a PC-alapú nagykasszáknál 2013. december 31. Az egyedi bekötésű, kisboltokban használatos kiskasszák esetében szeptember 30-án lejárt az új pénztárgépek kötelező megrendelési határideje. A régi kiskasszák csak addig használhatók, amíg a kereskedő, vendéglátós számára le nem szállítják a megrendelt új gépet.
Különösen a beharangozott tervezetet nevezte felháborítónak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. A szövetség az elmúlt időszakban már több alkalommal felhívta a figyelmet arra, hogy az online pénztárgépátállás év végi határideje nem tartható.
Éppen ezért a szövetség megütközéssel fogadta az NGM november 5-i közleményét, mely szerint az említett határidőn nem változtat a szaktárca.
A szakember a Népszavának kifejtette, nem fogadható el, hogy akkor fenyegetik a kereskedőket az üzletük bezárásával, amikor még többnyire meg sem indult a kormány által előírt online pénztárgépek gyártása. Ráadásul a kisboltok esetében nincs is határidő az üzembehelyezésre, csak a megrendelés leadására.
"Az átállás határideje augusztus 31-e volt, miközben a megrendelések visszaigazolásának határideje egy hónappal később járt le. A jog betűje szerint szinte az összes kisboltot be lehetne zárni, de sokan maguktól is ezt fogják tenni, ha valóban hatályba lép ez a rendelet, mert a kialakult kaotikus helyzetben nem kockáztatják majd meg, hogy a NAV zárassa be" - vélte Vámos György.
A szakember szerint a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) megengedhetetlen módon járt el, amikor az általa szabott feltételek alapján engedélyezett pénztárgép esetében nem azonnal, hanem hónapokkal később hozta nyilvánosságra, hogy az adott - lenagyobb tömegben megrendelt - kasszára még hiánypótlást írt elő.
Ez csak október közepén derült ki, amikor már lejárt a megrendelési határidő. Hasonló eset bármikor előfordulhat, így bármelyik vállalkozás pénztárgépmegrendelése - és a befizetett előleg - egyik pillanatról a másikra odaveszhet. Az ilyen helyzetek kezelésére se gyakorlat, se érvényes előírás nincs.
Vámos óriási hibának tartotta azt is, hogy a határidő lejárta után már októbertől az adóhatóság büntetni kezdte az üzembehelyezési kóddal, illetve visszaigazolt megrendeléssel nem rendelkező boltosokat. A szakember úgy vélte, nincs megfelelő kasszakínálat a piacon.
A kisvállalkozások kénytelenek szembenézni azzal a bizonytalan helyzettel is, hogy egy-egy pénztárgép forgalmazásának engedélyét bármikor visszavonhatja az engedélyezési hivatal, amire volt is példa az elmúlt napokban.
Az OKSZ azt is szóvá tette, hogy a nagyobb mértékű gyártás és értékesítés még nem indult meg, az új gépek leszállítása és bekötése az adóhatósághoz még hosszú hónapokig tart majd.
A szövetség javasolta, hogy töröljék el a megrendelésre vonatkozó és már lejárt határidőt és a cserére betartható, új határidőt szabjon meg a minisztérium.
Az OKSZ célszerűnek tartaná, ha a tervezett jogszabályváltozásokról egyeztetne az NGM az érintett vállalkozásokkal, mivel a szaktárca közleményében említett, tervezett új intézkedés súlyos áruellátási zavarokat okozhat.
Az elmúlt napok nem hivatalos - a Népszabadság információin alapuló - hírei ráadásul arra utalnak, hogy az adóhatóság tevékeny szerepet vállalhat az online pénztárgéprendelések szervezésében.
Az OKSZ elfogadhatónak tartja, ha az onlinepénztárgép-megrendelések tényét (vagy elvesztését) be kell jelenteni az adóhatósághoz, ezen túl azonban más intézkedés már zavarokat okozhat az online átállásban, veszélyeztetve az eddig eredményesen elvégzett feladatokat is.
Nagy kérdés, ha a NAV-on keresztül kell majd megrendelni a pénztárgépeket, akkor mi legyen azokkal, akik már megrendelték. Ehhez egyébként egy új informatikai rendszer kiépítésére lenne szükség, ami tovább bonyolítaná a rendszert.
Vámos György ésszerűbbnek tartaná, ha az adóhatóság a megrendelésekről a kereskedőktől kérne adatot. Aki nem küldi be, annak nyilván nincs.