Bioritmus;fogászat;fogápolás;

2013-11-06 12:20:00

November fogászati hónap

Az egészségünk megőrzése fontos feladat. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy már gyermekkorban el kell kezdeni odafigyelni az étkezési szokásokra, a sok mozgásra, és a megfelelő higiénia betartására. A fogak ápolása, tisztántartása, a rendszeres fogászati ellenőrzés életünk szerves részét kell, hogy képezze.

Dr. Baráth Gáborral, fog- és szájbetegségek szakorvosával, implantológus szakemberrel munkahelyén, az Imperial Dentalban beszélgetünk.

- Tudjuk, hogy fontos a megelőzés, a megfelelő fogmosás. Most különösen sokat hallunk, olvasunk a prevencióról. De a gond akkor van, ha már mozog a fog, vagy ha fáj! Mit tehetünk ilyenkor? Mit javasol a szakember?

- A legfontosabb, hogy ne halogassuk a fogorvosi vizitet. A helyzet magától nem lesz jobb, sőt csak romolhat. Ne várjuk meg, amíg nem tudunk egy jóízűt nevetni, vagy egy almába beleharapni. Tudom, hogy sokan azért is ódzkodnak a fogorvosi beavatkozástól, mert nem csak fájdalmas, de roppant hosszadalmas is. Na nem a beavatkozás, hanem a lábadozási idő. Kinek van ma akár egy-két éve is arra, hogy végigcsináljon egy fájdalmas kezelést, ki engedheti meg magának, hogy hónapokra kiessen a munkából? A mi eljárásunkkal ez az idő végtelenül lerövidíthető.

 

Baráth doktor munkája során többféle implantációs rendszert és csontpótlókat használ, melyeket minden esetben egyénre szabottan választ ki és alkalmaz. Specialitása közé tartoznak azok a csontpótló beavatkozások, implantációk, ahol a csontpótlással magát az arcüreget emeli meg. Mindennapi fogorvosi gyakorlatában alkalmazza a biológiai fogászati szemléletét. Rutinszerűen készít magas esztétikai minőségű háromdimenziós programmal kontrollált fémmentes cirkónium porcelán hidakat, koronákat. Sokan fordulnak hozzá hagyományos fogproblémákkal, de szép számmal van a hazai és külföldi páciensei között olyan is, aki esztétikai kezelést kér.

 

- Hogyan fog hozzá a fogak rendbe tételéhez?

- Elsőként, természetesen  panorámaröntgen felvételt készül, melynek kiértékelését követően alapos szájvizsgálat következik, hogy kiderüljön, melyik fogakat kell pótolni, szükséges-e és ha igen hány fognak a beültetése. Ezek után ellenőrizzük a rendelkezésre álló csontállományt, hogy egyáltalán elegendő-e a fogbeültetéshez. A fogbeültetés után a varratok kb. egy hétig maradnak. A teljes gyógyulási szakasz, általában 3 hónap. Persze az esetek többségében elkerülhető a műtét és a csontpótlók alkalmazása. Az azonnali fix pótlás elkészítésére törekszünk.

Tehát ha már baj van és mozog a fog, akkor is van jó megoldás.  Nem kell hónapokat, vagy akár egy évet is várni a gyógyulásra, kisebb a műtét során a trauma, ez a fajta fogpótlási módszer vér és fájdalommentes. Az implantátum azonnal terhelhető, és az egész eljárásra időben fel lehet készülni.