kormány;választások;Varga Mihály;Kúria;Rogán Antal;devizahitelesek;iránymutatás;jogegységi eljárások;

2013-11-07 06:17:00

Jön még adósmentés

Hiába vár a kormány a Kúria iránymutatására a devizahitelek ügyében, a testület csak az elé kerülő egyedi esetekről foglal állást. Korábban Rogán Antal a Fidesz frakcióvezetője és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is utalt rá, a testület jogegységi határozatára várnak a devizahiteles probléma megoldásával. A kormány még a választások előtt újabb devizahiteles-mentésre készül.

Felmérést készít a Kúria a bíróságok előtt lévő devizahiteles-perekről és ennek eredménye alapján dönt jogegységi eljárás indításáról - derül ki a testület honlapján tegnap megjelent közleményből.

Mint írják, a Kúria "nyilvánvalóan nem felelhet meg azoknak a várakozásoknak, amelyeket a sajtó ez ügyben a Kúriához intézett megkeresései tartalmaznak".

A testületnél érdeklődők arra voltak kíváncsiak, hogy a várható jogegységi határozat "a devizahiteles problematikát teljes egészében tisztázza-e" minden érintett számára.

A Kúria azonban kénytelen eloszlatni a várakozásokat: csak az elé kerülő jogviták alapján foglalhat állást, egyedi ügyekben felmerülő devizahiteles perekben és az eltérő bírói gyakorlat észlelésekor a jogegységi eljárásokban.

Hiába vár tehát a kormány jogi iránymutatásra a Kúria részéről. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter legutóbb tegnap reggel, a közszolgálati rádiónak adott interjúban jelezte: a kormány arra vár, hogy a Kúria olyan jogegységi döntést hozzon, amelynek alapján a parlament és a törvényhozás érdemi lépéseket tud tenni.

"A szakmai háttér ehhez rendelkezésre áll, gazdasági döntéseket nagyon gyorsan meg tudnánk hozni, de jogi megalapozottság nélkül nagyon veszélyes terepre tévednénk" - fogalmazott a tárcavezető. Úgy tűnik azonban, hogy a független igazságszolgáltatástól hiába vár választ a kormány, a Kúria ugyanis visszadobta a labdát.

Ismeretes, korábban a kabinet a devizahitelek kivezetését ígérte. Hétfőn azonban csak az árfolyamgát kiterjesztéséről szóló javaslatot nyújtott be Rogán Antal a parlamenthez, amelyet kedden már el is fogadtak a képviselők.

Eszerint a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő adósok is beléphetnek az árfolyamgátba - valamint azok is, akik 20 millió forintnál nagyobb kölcsönt vettek fel.

A jövőben azonban az állam csak akkor vállal garanciát a gyűjtőszámlahitelekre, ha a bank enged a tartozásból. Szakértők szerint azonban erre kevés az esély: a tartozáselengedések ugyanis azzal a morális kockázattal járnak, hogy az eddig rendben törlesztő adósok is elmaradnak a részletekkel.

A következő hat hónapban újabb javaslatokat dolgoz ki a kormány - nyilatkozta a gazdasági tárca vezetője a közszolgálati rádiónak.Soha nem tudnak olyan megoldást találni, ami minden devizahitelesnek jó, de arra kell törekedni, hogy az ügyfelek minél nagyobb körét tudják elérni - tette hozzá Varga.

Negyven százalékkal is csökkenhet a törlesztőrészlet
Akár 28 ezer forinttal, közel 40 százalékkal csökkenhet egy átlagos adós törlesztőrészlete, ha a bank beleegyezik a hitelelengedésbe - derül ki a bankmonitor.hu számításaiból. A portál 6,6 millió forint értékű ingatlannal és 6 millió forintos hitellel számolt, melynek kezdőrészlete 45 ezer forint volt. Ez mostanra 72 ezer forintra emelkedett, miközben a tartozásból még 7,5 millió forint van. Ha a bank az állami garanciáért cserébe elengedi a törvény által előírt 1,3 millió forintot, akkor az adós törlesztődészlete 44 ezer forintra csökken. A kérdés csak az, hogy a bankok belemennek-e a tartozáselengedésbe, vagy inkább maguk futják a kockázatot. A jelenlegi piaci helyzetben ugyanilyen törlesztőrészlettel forinthitel is elérhető.

A kedden elfogadott módosítás tehát csak egyfajta tűzoltásként értelmezhető a kormány részéről, a végleges megoldás még várat magára.

Mivel a javaslat értelmében a kilakoltatások csak a választások után folytatódnak, április végéig elodázták a problémát.

Bizonyára politikai haszonszerzés is indokolja a végleges megoldás elhalasztását: a legtöbb szavazót akkor hozza a Fidesz számára, ha a választásokhoz minél közelebb dönt a kormány az új mentőcsomagról. Másrészt a mentőcsomag terheit érdemesebb inkább a jövő évi költségvetésből fedezni - a választások után gazdasági szakértők szerint úgyis mindenképp ki kell igazítani a büdzsét.