Fidesz;családon belüli erőszak;Balogh József;

- Már a Fidesznek is túl kínos a nőverő Balogh

"Immár a pártból is kiléptettük" Balogh Józsefet; aki ilyet elkövet, annak távoznia kell a közéletből is - közölte az élettárs megverése után hat hónappal Selmeczi Gabriella. A Fidesz szóvivője ugyanakkor megjegyezte, az erkölcsi nyomáson kívül jogi eszközük nincs arra, hogy kikényszerítsék a Fidesz frakcióból már korábban távozott Balogh parlamenti mandátumának visszaadását.

A Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn közölte: súlyos testi sértés megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatta ki Balogh József független képviselőt, aki beismerő vallomást tett. A képviselő még áprilisban, ittas állapotban megverte élettársát. Ököllel többször arcon ütötte, majd a fejét hajánál fogva beleverte a terasz fa korlátjába. Az asszony súlyos sérüléseket szenvedett. Balogh az Indexnek tegnap mégis azt mondta: ő is azt gondolja, hogy egy olyan embernek távoznia kell a közéletből, aki az ügyészségi közleményben olvasható dolgokat elkövette, "de ez nem én vagyok".

Szerinte az eljárás során ki fog derülni, hogy "nem így történtek a dolgok", egyébként pedig nem mond le mandátumáról. Balogh furcsa állítása után megkérdezték ügyvédjét is, ám Sándor László szerint Balogh József az ügyészség előtt egyértelműen elismerte, hogy bántalmazta élettársát. A képviselő egyébként, mint ismert, az április verés után is sajátos mesével állt elő, akkor azt mondta, ő nem bántotta "Terikét", a nő vélhetően a család vak komondorán eshetett át, ettől sérült meg.

Az MSZP már akkor aláírást próbált gyűjteni a parlamentben a képviselőktől arra a kérdésre: "Ön is egyetért azzal, hogy asszonyverő politikusok ne ülhessenek az Országgyűlésben?" Az ívet egyetlen KDNP-s sem írta alá, és a Fideszből is csak néhányan. Lázár János pedig azt kérdezte, "mi köze a pártnak ahhoz, hogy a magánéletében ki, mit csinál?" Tegnap egyébként Szabó Tímea, az Együtt-PM elnökségi tagja levélben kérte a parlament frakcióvezetőit, hogy közösen szólítsák fel a független Balogh Józsefet képviselői mandátumának visszaadására.

Bár nem a konkrét esettel kapcsolatban, de a Human Rights Watch tegnap egy 65 oldalas jelentést adott ki "Addig, amíg vér nem folyik: Védtelenség a családon belüli erőszak ellen Magyarországon" címmel. Lydia Gall, a szervezet kelet-európai kutatója írta a jelentést, amelyben úgy fogalmazott, Magyarország a családon belüli erőszak kezelésére kiépített rendszer egyszerűen nem működik. A kutató olyan nőkkel beszélgetett, akiket késsel, baltával és karddal megszúrtak és megvágtak, terhesen hasba ütöttek és megrúgtak, megerőszakoltak. A jelentésre reagálva az erőforrás tárca közleményében egyebek között a korábbi szabályozás "gyengeségeiről" ír, és tudatta, hogy az állam határozottan elutasítja a kapcsolati erőszakot. Az ORFK pedig visszautasította a jelentésben foglaltakat.

Már több mint ötven nemzeti dohányboltot fosztottak ki július óta, miközben a minimálbérért 12 órákat is robotoló eladókat semmi nem védi. A trafikrablásokról mindegyikőjük hallott, ahogy arra is gondoltak már, mit csinálnának hasonló helyzetben. A zömmel női alkalmazottakon az átgondolatlan szabályozás újraírásával a kormány, vagy egy kisebb beruházással a tulajdonosok segíthetnének - egyikre sincs sok esély. Bár a jogszabályok csak azt írják elő, hogy kintről ne lássanak be a fiatalok, a koncessziónyertesek gyakorlatilag egy kicsi, levegőtlen, zárt helyiségbe "zárják" az eladókat. Pedig léteznek korszerűbb megoldások is, de úgy tűnik, azokat inkább csak akkor találják meg, ha nekik kell egész nap ott ülni...