világbajnok;Marc Marquez;Moto3-as futam;Motorsport Világtanács;Ricardo Tomo;

2013-11-11 06:53:00

Marquez történelmet írt

Százhúszezer néző látta, ahogy az évad legizgalmasabb futamán eldől a valenciai Ricardo Tomo versenypályán, hogy ki nyeri a Moto3 világbajnoki címet, illetve azt, hogy történelmet írva immár húsz évesen, újoncként lett Marc Marquez a királykategória legjobbja.

Valenciában igazi, "vérre menő" csatában dől majd el a gyorsasági motoros világbajnokság még el nem kelt két világbajnoki címe.

Azt persze lehetett már tudni, hogy mindhárom kategóriában spanyol győztes születik - Pol Espargaró az előző futamon ért a csúcsra a Moto2-ben -, csak éppen azt nem sejtette senki, hogy a vb-címekre esélyesek közül ki lesz az.

Nos, a legkisebbeknél az Év versenyét rendezték, ugyanis Luis Salom, Maverick Vinales és Alex Rins - akik között mindössze öt pont volt a különbség, tehát aki győz, azé a korona - nem kevesebb, mint 19 alkalommal előzte meg egymást az első helyért folytatott csatában, azaz egy futam alatt éppen ennyiszer változott meg, hogy ki lesz a kategória királya.

Salom végül nem bírta, elesett, míg az utolsó kanyarban is egymást előzgető Vinales, Rins duóból előbbi jött ki győztesen, így Maverick Vinales lett a Moto3 idei világbajnoka.

MotoGP - számokban

A Spanyol Nagydíj végeredménye
Moto3: 1. Maverick Vinales (spanyol, KTM), 2. Jonas Folger (német, KTM) +0.186, 3. Álex Rins (spanyol, KTM) +0.187.

Moto2: 1. Nicolás Terol (spanyol, Suter), 2. Jordi Torres (spanyol, Suter) +4.047, 3. Johann Zarco (francia, Suter) +5.993.

MotoGP: 1. Jorge Lorenzo (spanyol, Yamaha), 2. Dani Pedrosa (spanyol, Honda) +3.934, 3. Marc Márquez (spanyol, Honda) +7.357.

A vb végeredménye
Moto3: 1. Vinales 323 pont, 2. Rins 311, 3. Luis Salom (spanyol, KTM) 302.

Moto2: 1. Pol Espargaró (spanyol, Kalex) 265 pont, 2. Scott Redding (brit, Kalex) 225, 3. Esteve Rabat (spanyol, Kalex) 215.
MotoGP: 1. Márquez 334 pont, 2. Lorenzo 330, 3. Pedrosa 300.

A Moto2-ben Espargaró is elesett, így az Aspar-alakulat kettős győzelmet aratott - Nicolas Terol és Jordi Torres sorrendben -, de mindenki a MotoGP-t várta. Nos, Jorge Lorenzo ugyan remekül rajtolva végül idei nyolcadik futamgyőzelmét aratta, ám még ez is kevés volt ahhoz, hogy megelőzze Marc Marquezt, aki a harmadik helyével négy pontot megőrzött az előnyéből.

Ezzel a húszesztendős spanyol történelmet írt, hiszen ő lett minden idők legfiatalabb Moto GP-bajnoka, ráadásul Kenny Roberts 1978-as sikere után először avattak újonc világbajnokot a királykategóriában.