A lakosság negyede sem vett részt a szombati szlovákiai megyei választásokon, a részvétel csupán 20,11 százalékos volt. Ez azonban nem jelentett meglepetést, hiszen az önálló Szlovákia történetében negyedik alkalommal sorra kerülő voksolás hagyományosan alacsony részvétel mellett zajlik.
Pedig Szlovákiában a megyei közigazgatás szintjén évente átlagban több mint egymilliárd euróról határoznak, itt születik döntés egyebek mellett a középfokú oktatási intézmények, és a kórházak jelentős részének finanszírozásáról, valamint a közúthálózat egy részének fejlesztéséről is.
Az eredmények tekintetében sem született meglepetés. A Robert Fico miniszterelnök vezette Smer országos szinten tarolt, ahogyan a közvélemény-kutatások is előre jelezték.
Nyolc megyéből hétben a Smer által támogatott jelölt végzett az élen, ebből három megyében már az első fordulóban elnyerve a megyefőnöki tisztséget. A fővárosban azonban fájdalmas vereséget szenvedett a jobboldali koalíciótól, ám a pártelnök-kormányfő csak úgy reagált: "Pozsony nem Szlovákia".
A választások legnagyobb negatív meglepetése Marian Kotleba sikere. A szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt vezére második fordulóba jutott Besztercebánya megyében, és pártja is jól szerepelt. Jan Slota egykori pártja, a magyarellenes SNS viszont eltűnőben van, mindössze 5 mandátumot szerzett.
A magyar pártok ezúttal sem tudtak megegyezni. A Bugár Béla vezette Híd-Most legtöbb helyen a jobbközép koalícióban indult, a Magyar Közösség Pártja, az MKP viszont inkább önálló jelölteket indított.
Mindkét párt a magyarok által is lakott öt szlovákiai megye közül háromban - a nagyszombati, a nyitrai és a kassai megyékben - különálló listákat indított, a pozsonyi megyében a jobboldali koalíció keretében indultak.
Az MKP ezt a versenyt megnyerte, 38 mandátuma lesz, a Híd önállóan csupán négyet szerzett, a jobboldali koalícióban pedig tizenhármat. Magyar jelölt a megyei elnökségért csupán Nagyszombat megyében indult, itt a Smer mögött az MKP végzett, így Berényi József pártelnök indulhat a második fordulóban.
A Híd jelöltje, Nagy József negyedik lett, ám alig néhány századdal maradt el Berényi mögött. Bugárék máris jelezték, hogy Berényit támogatják a második fordulóban.
A magyar pártelnöknek azonban csak akkor lenne esélye a győzelemre november 23-án, ha a Híd mellett a jobbközép koalíció támogatását is megszerezné, ugyanis a Smer jelöltje 40,04 százalékkal vezet, Berényi 18,33, a jobbközép jelölt 18,26, Nagy pedig 18,12 százalékos támogatottságot ért el.
Esélyeit csökkenti, hogy bár a szlovákiai megyei választások történetében már többször is indult magyar jelölt egy-egy megyefőnökségért, eddig soha senkinek nem sikerült nyernie.
Az MKP erősödését az előzetes felmérések is jelezték, ha most lennének a parlamenti választások, újra átlépné az öt százalékos küszöböt.
Az MKP ugyanis 2010-ig a felvidéki magyarság egyetlen pártja volt, ekkor jelent meg a színtéren a volt pártelnök, Bugár Béla által létrehozott Híd-Most magyar-szlovák párt,amely azonnal be is jutott a parlamentbe, a Fidesz által támogatott MKP viszont kiesett. és a tavalyi előrehozott választáson sem érte el az 5 százalékot.
Regionális szinten, korábbi beágyazottsága folytán az MKP hagyományosan erősebb. A Híd nem is elégedetlen.
Közleményben szögezték le: a párt főleg a régiókban erősödött, megnyolcszorozódott a képviselők száma, a 2009-ben szerzett két megyei mandátum 7-re növekedett.