szélsőjobb;Szlovákia;második forduló;megyei választások;

2013-11-12 06:38:00

Átalakulóban a szlovák szélsőjobb

November 23-án rendezik a szlovákiai megyei választások második fordulóját. A jelöltek öt megyében kényszerültek "pótvizsgára", a tanácsosi mandátumok sorsáról az első forduló döntött. A szombati megmérettetésen három megyefőnök-jelöltnek sikerült megszereznie a szavazatok több mint felét, mindhárom jelölt a Robert Fico miniszterelnök vezette Smer jelöltje. A Smer a választások abszolút győztese lett, csak Pozsonyban szenvedett szimbolikus értékű vereséget.

A voksolás nagy meglepetése nem az alacsony részvétel volt, hanem a mindeddig marginálisnak hitt szélsőséges politikus, Marian Kotleba besztercebányai eredménye. Az általa vezetett formáció, a Mi Szlovákiánk Néppárt egyelőre nem tudja hozni vezetője támogatottságát, de megjelenésük politikai tényezőként, mindenképpen hideg zuhany a szlovák demokratikus pártok számára.

Kotleba a második fordulóba jutott a megyefőnöki versenyben, s bár nincs reális esélye a végső győzelemre, felívelő népszerűségét jelzi, hogy nagyobb pártok jelöltjeit előzte meg. A nemrég még alig néhány száz hívet maga mögött tudó pártvezér körzetében a 120 ezer voksból több mint 20 ezret hódított el úgy, hogy kizárólag a rasszizmusra épített választási kampányában. Ez a retorika sokban különbözik a nem olyan rég még Fico koalíciós partnereként kormányzó SNS nacionalista retorikájától, ám sokban egyezik a Magyarországon is rövid időn belül gyökeret eresztő és széles támogatottságra szert tevő Jobbik mondanivalójával. Kotleba úgy kívánja megoldani a nyugdíjrendszer gondjait, hogy kizárná belőle a romákat. A szlovák szélsőjobb metamorfózisa kísérteties hasonlóságot mutat azzal a folyamattal és retorikai átalakulással, amely Csurka MIÉP-jétól a Jobbikig vezetett Magyarországon.

Fico úgy nyilatkozott, hogy Kotleba a jobboldal problémája. Elemzők azonban úgy látják, olyan vészjelzésről van szó, ami miatt riadót kell fújniuk a magukat demokratikusnak tartó pártoknak, mert a második forduló tétje már nem csak az uniós források leosztása, a helyi beruházások és fejlesztések, hanem a szélsőjobb előretörésének megállítása is.