KSH;infláció;bérek;defláció;rezsicsökkentés;

2013-11-13 06:28:00

Mesterséges árvágás

Októberben mindössze 0,9 százalékkal növekedett a 12 hónapos infláció - a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adat hatalmas meglepetést okozott, hiszen utoljára 1974 februárjában volt ennél alacsonyabb a pénzromlás üteme. Az erőltetett rezsicsökkentés megtette a hatását, emellett az üzemanyagok és néhány alapvető élelmiszer ára csökkent nagymértékben, amit nem ellensúlyozott a dohánytermékek és a szeszes italok átlagot meghaladó drágulása.

Ritkán tapasztalható szakmai hibát követtek el a hazai és külföldi elemzők, amikor az októberi, éves infláció mértékét megjósolták, ugyanis átlagosan 1,5 százalékot vártak, ezzel szemben a KSH 0,9 százalékot mért. Az ilyen mértékű eltérés azért is feltűnő, mert a nemzetközi légkör az elmúlt hónapokban kifejezetten kedvező volt, a rezsicsökkentés inflációt mérséklő hatásaira ugyancsak számítani lehetett, és az idei mezőgazdasági termékárak is alacsonyabbak, mint 2012-ben. Az esztendő végéig még tovább csökkenhet az árszínvonal, sőt 2014. januárjában az a ritka eset is előfordulhat, hogy olcsóbban élünk majd, mint az idei esztendő első hónapjában - mondta lapunknak Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője véleményét arra alapozta, hogy a novembertől érvényes újabb, 11,1 százalékos rezsicsökkentés hatásai addigra teljesedhetnek ki. Ugyanakkor a közszolgáltatások tarifáinak további mérséklését a szakember nem tartja valószínűnek. Az élő- és a hasított félsertés áfa-csökkentésének hatását nehéz felmérni - említette a szakember, az is előfordulhat, hogy nem is lesz. Ugyanakkor kormányzati megnyilatkozásokból arra lehet következtetni, hogy néhány húsipari termék áfájának csökkentése még ebben a kormányzati ciklusban megtörténhet.

Amíg októberben a megelőző hónaphoz lépest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek, addig az élelmiszerek ára kis mértékben, 0,1 százalékkal növekedett. Áremelkedés volt megfigyelhető a tojás, a sajt, a tej és a száraztészta esetében. A szezonváltás miatt a legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak, de emelkedett szeptemberben a szeszes italok, a dohányáruk és a háztartási energia ára is, a szolgáltatásoké viszont nem változott. Az autósok nagy örömére a járműüzemanyagokért 4,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy esztendeje. Mináry Borbála, a KSH szakértője elmondta: ez önmagában 0,4 százalékponttal mérsékelte a fogyasztói árindexet.

Londoni vélemény
William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza azt emelte ki, a magyar inflációs adatok láttán, hogy az alacsony magyarországi infláció és az eurójegybank által múlt héten végrehajtott kamatcsökkentés nyomán nőtt a mostaninál is agresszívabb magyarországi monetáris enyhítés esélye.

Egy évre visszatekintve a sajt 8,9, a tej 5,0, a sertéshús pedig 4,4 százalékkal emelkedett. De még ezen is túltettek a szeszes italok, amelyekért 10,5 százalékkal nőtt, és a rezsicsökkentésből kimaradt helyi tömegközlekedés 4,9 százalékkal került többe.
Nagyon óvatosnak kell lennünk, vagyis nagyon-nagyon kis lépéseket lehet csak tenni - mondta az inflációs hirre reagálva, a lehetséges alapkamat-csökkentésről Matolcsy György jegybankelnök egy párizsi konferencián.

Ami a jövőt illeti, Kondrát Zsolt úgy vélekedett, hogy jövő februártól az árszínvonal emelkedhet, de csak csekély mértékben. Nincs inflációs nyomás, a bérek csak kis mértékben növekednek. Mivel a versenyszférában jelentős kapacitásfelesleg van, így érdemi változás nem várható, jövőre a keresletnek csak csekély mértékű bővülésére számít a szakértő. A forint árfolyama stabilnak látszik, a kőolaj és az élelmiszerek árai is stabilnak mondhatóak, ennek ellenére egy-másfél év távlatában ismét 3 százalékos lehet az infláció mértéke az alacsony bázis miatt. Ugyancsak 3 százalékos lehet az alapkamat, ha így lesz, akkor a befektetők nem tudnak majd reálkamatot realizálnak - összegezte véleményét az MKB Bank vezető elemzője.