Nagy-Britannia;jótékonyság;Károly herceg;

2013-11-13 16:59:00

A brit trónörökös évi 100 millió fontot gyűjt jótékony célra

Károly walesi herceg csütörtökön Srí Lankán ünnepli 65. születésnapját. Első alkalommal helyettesíti édesanyját, II. Erzsébetet a Nemzetközösség (Commonwealth) csúcstalálkozóján. A brit uralkodó 87 éves, tavaly emlékeztek meg trónra lépésének 60. évfordulójáról. A királynő jó egészségnek örvend, de egyre több feladatot átad legidősebb fiának, aki egész életében arra készült, hogy egy napon majd király lesz. 

Hálátlan szerep jutott a brit trónörökösnek, a mai nappal nyugdíjaskorba lép, de a helyzete nem változik. Parkolópályán várakozik, amíg be nem következik a szomorú esemény, ami után trónra léphet. II. Erzsébet apja, VI. György király korán halt meg, lányából 25 évesen lett uralkodó, unokájából pedig három évesen automatikusan trónörökös. Az már bizonyos, hogy Károly rekordot dönt, bármikor is kerüljön fejére a korona. Még Viktória legidősebb fiának sem tartott ilyen sokáig a "tanulóideje", jegyezte meg a minap a Daily Telegraph. (Viktória már királynő volt, amikor második gyermeke megszületett, Bertie 60 évesen, 1901-ben foglalhatta el a trónt, VII. Edward néven kilenc évig uralkodott.)

Sehol nem vésték kőbe, hogy melyek az elvárások a trónörökössel szemben, s így Károlynak is magának kellett kitalálnia, hogyan éli az életét, mi érdekli, mivel akar foglalkozni. Károlynak szomorú gyerekkora volt, a fiatal királynő kötelességtudóan a korona ügyeire figyelt, s ritkán mutatta ki gyerekei iránti érzelmeit. Apja, Fülöp herceg a kemény nevelés híve volt, Charles gyűlölte a rideg skót bennlakásos iskolát, Gordonstount, ahová egykor apja járt, s ahová őt is beíratta. Az egyetemen, a Cambridge-i Trinity College-ban antropológiát, régészetet és történelmet tanult, ő az első trónörökös, aki egyetemi diplomát szerzett. A jövendő uralkodó neveléséhez hozzátartozott a katonai szolgálat, Charles a királyi légierő pilótája lett, majd öt évig szolgált a haditengerészetnél, harci gépeket és helikoptert is vezetett, akárcsak mostanság a fia, Vilmos herceg.

"A világ legjobb partija" - sokáig így emlegették a walesi herceget, noha korántsem volt olyan jóvágású, felszabadult fiatalember, mint a saját fiai. Bőven akadtak azonban, akik boldogan vállalták volna mellette a királynéi szerepet. Egyik barátnője sem állt azonban olyan közel a szívéhez, mint Camilla Shand, aki azonban megértette, hogy nem felel meg a Buckingham Palota elvárásainak, s férjhez ment Andrew Parker Bowles-hoz. A "kiválasztott" végül a fiatal Diana Spencer lett (Károly korábban a nővérének is udvarolt). Károly és Diana kézfogóját 1981-ben az évszázad esküvőjeként emlegették. A walesi hercegi pár álomesküvője után menetrendszerűen megszületett a két fiúutód (brit mondás szerint: a trónörökös és a tartalék). Aztán pedig jött a csúf kiábrándulás. Diana hercegné a tévéképernyőn tette közzé, hogy "hárman voltunk ebben a házasságban". Az a bizonyos harmadik Charles régi lelki társa, Camilla volt.

A királyi szappanoperát mindenki lelkesen követte, a "médiaháborút" kétségkívül Diana nyerte. A "nép hercegnőjének" tragikus halála azután megrázta egész Nagy-Britanniát. Akkoriban Károly olyan népszerűtlenné vált, hogy még az is felvetődött, mondjon le a trónöröklés jogáról, erről II. Erzsébet hallani sem akart. Kemény munkába került, mire a közvélemény megenyhült. Camillával, Károly második feleségével is megbékültek - feltéve persze, ha hivatalosan nem lesz belőle királyné. Károly mindig is gondoskodó, jó apa volt, s első unokája, György herceg megszületése óta büszke nagyszülő.

"Károly hercegre csodálattal tekintenek, de gyakran igazságtalan képet festett róla a média" - nyilatkozta Mark Hedges, a Country Life (Vidéki Élet) című hetilap főszerkesztője. A trónörököst 65. születésnapja alkalmából meghívták, hogy az aktuális lapszámot szerkessze. A walesi herceget sokat gúnyolták például azért, mert már igen régóta az organikus kertészkedés híve, korát megelőzően kezdett ezzel foglalkozni, a nyolcvanas években, amikor még a biotermékek iránt nem volt érdeklődés. 1990-ben Duchy Originals márkanéven saját termékeit kezdte forgalmazni, a bevételeket jótékony célra fordítják (2010-ben 6 millió fontot jövedelmezett e vállalkozás).

A trónörököst mindig is foglalkoztatták a környezetvédelem problémái, harcol az esőerdők megmentéséért, személyesen is szerepet vállalt a globális felmelegedés elleni küzdelemben, még az Európai Parlamentben is beszédet mondott. Elég határozott véleménye van az építészetről, szívén viseli a lepusztult belsővárosok rehabilitálását. Hátrányos helyzetű fiatalokat oktatását támogatja. Tehetséges amatőr festő, jelentős művészetpártoló. Alapítványa - The Prince's Trust - 1976 óta fontos humanitárius szerepet vállal, évente több mint 100 millió fontot gyűjtenek össze különféle jótékony célokra. Charles már bejelentette, heti 110 fontos állami nyugdíját is jótékony célra ajánlja fel. Mivel a királyi családnak hivatalosan nincs beleszólása a politikába, időnként rossz néven veszik, hogy Károly a számára fontos ügyek mellett lobbizik. Királyként ezt már nem teheti majd meg. A walesi herceg irodája mindenesetre nemrégiben cáfolta, amit a Time magazin egy közeli barátra hivatkozva állított, hogy Károly szerint "börtön" lesz számára az uralkodás, mivel nem tudja majd bevégezni vállalt misszióit.

Néhány éve azt rebesgették, hogy Charles nem III. Károly, hanem inkább VII. György néven szeretne majd uralkodni. Egyik Károly sem volt népszerű király, I. Károlyt ráadásul lefejezték. A hivatalos utódlási tervekben a hírek szerint a névváltoztatás nem szerepel.