választás;kettős állampolgárság;határon túli magyarok;NVI;magyarországi lakcím;

Tömegesen jönnek az "áprilisi lakosok"

Három hónap alatt mintegy 30 ezer új kettős állampolgár tett szert magyarországi lakcímre - derült ki a Nemzeti Választási Iroda legfrissebb és egy korábbi közlésének összevetéséből. Míg az egyszerűsített honosítást kérők és kapók számát továbbra sem közli a kormány, a voksolás lebonyolításáért felelős szerv adataiból az is egyértelmű: szeptember és november között mintegy 90 ezer kérelmező kapta meg a magyar állampolgárságot, így mára jóval több mint félmillió új állampolgár van. Az itteni lakcímszerzéssel a külhoniak még a tömeges levélben szavazásnál is jelentősebb mértékben képesek befolyásolni a választások kimenetelét.

Azoknak az egyszerűsített honosítással magyar állampolgárságot szerző választópolgároknak, akiknek magyarországi lakcímük van, nem kell regisztrálniuk, automatikusan felkerülnek a központi névjegyzékbe - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI). Információik szerint az eddig mintegy 530 ezer érintett közül 70 ezer embernek van magyarországi lakcíme, így őket nem érinti a levélben szavazás lehetősége. Az új állampolgárok ötöde egyébként még kiskorú. Mindez az azt jelenti, hogy a tavaszi országgyűlési választáson - már a jelenlegi adatok alapján is - mintegy 360 ezren élhetnek a levélszavazás új intézményével, miközben 70 ezren személyesen, "a hagyományos módon élhetnek a választójogukkal".

Lapunk már korábban is beszámolt róla: tömegesen települhetnek majd át - legalábbis papíron - a külhoni, új választók a jövő évi voksolás idejére. Az erről szóló augusztusi cikkünk megjelenése előtti napokban (2013. július 29-én) Pálffy Ilona, az NVI elnöke még azt mondta: 40 ezren vannak a kettős állampolgárok közül, akiknek van magyarországi állandó lakóhelyük, így ők majd ugyanúgy szavazhatnak, mint bármely más Magyarországon élő választó, tehát nem csak pártlistára, hanem egyéni jelöltre is. Magyarán augusztus és november között mintegy 30 ezer új kettős állampolgár tett szert magyarországi lakcímre. Mindez azért gyanús, mert az alaptörvény szerint a választójog teljessége megilleti azokat a magyar állampolgárokat, akiknek van magyarországi lakóhelyük. A magyarországi lakóhellyel nem, ám szavazati joggal rendelkező állampolgárok "csak" országos listára szavazhatnak. Így a kettős állampolgárok közül azok, akiknek korábban volt már magyarországi állandó lakóhelyük, vagy a választásig szert tesznek belföldi lakcímre, ugyanúgy szavazhatnak, mint bármely más Magyarországon élő választó: nem csak pártlistára, hanem egyéni jelöltekre is. Márpedig egy-egy billegő választókerületben akár a voksolás végkimenetelét is eldöntheti néhány száz, vagy ezer "új lakos".

Sőt, bizonyos jogszabályi garanciák hiánya miatt extrém esetben akár három voksa is lehetne a kettős állampolgároknak. Az alaptörvény ötödik módosítása nyomán benyújtott salátatörvény-javaslat egyik rendelkezése szerint ugyanis a levélben szavazók névjegyzékéből azt a határon túli magyar választópolgárt kell törölni, aki a választást megelőző 7. napig magyarországi lakcímet létesített. Ez a választó személyesen elvben már egyéni jelöltre és országos listára is szavazhat majd, míg ha a lakcím bejelentése a szavazást megelőző 7. nap után történik, a választópolgár a szavazókörben csak egyéni jelöltre voksolhat, az országos listás szavazatát pedig levélben adhatja le - magyarázta lapunknak Bárándy Gergely a kormány tervét. Az MSZP közjogi kabinetvezetője emlékeztetett: levélben az szavazhat, akit a levélben szavazók névjegyzékébe annak alapján felvesznek, hogy a szavazást megelőző 15. napig regisztrált (a regisztráció augusztus 1-je óta zajlik - a szerk.) A szavazási levélcsomagot a külhoni választópolgárnak hetek a voksolást megelőzően megküldik, vagy átveheti személyesen is, belföldön, jóval a választás napja előtt. Így fennáll a veszélye, hogy egyes kettős állampolgárok egyszerre szavazhatnak majd levélben és személyesen.

Sokasodás - kérdőjelekkel*
Dátum / Honosítási kérelmek (ezer fő) / Új kettős állampolgárok (ezer fő)
2012. december / 362 / 320
2013. április / 422 / 340
2013. május / 440 / 360
2013. július / 484 / 420
2013. augusztus / 500 / 430
2013. szeptember / 516 / 440
2013. november /  ?  / 530
Forrás: Népszava-gyűjtés
* Hivatalosan idén utoljára áprilisban közölt a témában adatokat a kormány, a többi szám egyes kormányzati szereplők nyilatkozataiból derült ki.
November 13-áig regisztrált külhoniak
Megadott értesítési cím   /   Regisztrálók száma
Románia  - 26030
E-mailben kért értesítést  - 15967
Szerbia  -  13894
Németország  - 658
Magyarország  -  522
Amerikai Egyesült Államok  -  276
Kettős állampolgárságot tiltó országok  -  222
Kanada - 188
Ausztrália -133
Összesen 59101

Mindez Bárándy szerint is felveti, hogy a lakcímbejelentés valós beköltözést jelent-e, és hogy a bejelentkezésnek mi a célja. Ráadásul, mint fogalmazott: erre a kockázatra a mostani kormányjavaslat biztosan nem ad jó megoldást, hiszen abból az olvasható ki, hogy ha valaki a szavazást megelőző 10. napon létesít magyarországi lakcímet, őt törlik a levélben szavazók névjegyzékéből, holott a törvény szerint semmi akadálya annak, hogy a szavazási levélcsomagot már korábban átvegye, sőt, akár már korábban éljen is a levélben szavazás jogával. Eközben a lakcímbejelentést követően felveszik a szavazóköri névjegyzékbe is, azaz egyéni jelöltre és országos listára is szavazhat személyesen. Kérdés, hogy egy ilyen esetben érvénytelen lesz-e a szavazási levélcsomagból leadott szavazata, amelyet akár a lakcímbejelentésnél is korábban megkaphat majd a NVI, ahol már a választás napja előtti 6. naptól megkezdik a személyi azonosító lapok ellenőrzését.

Így az NVI-ben a szavazatot tartalmazó anonim borítékot a többi közé is keverhetik addigra, mire kiderül, hogy két névjegyzékben szerepel az illető - levélszavazata pedig nem lesz érvényteleníthető. Így akár három voksa is lehet egy kettős állampolgárnak: egy országos listás levélszavazat, valamint a szavazókörben egy egyéni képviselőre adott, valamint egy szintén listás. Mindez Bárándy szerint a szavazás tisztaságát veszélyezteti, épp ezért ő és Molnár Zsolt szocialista képviselő módosító javaslatot nyújtottak be, mely garantálná: ha valaki már felvette vagy felvehette volna a szavazási levélcsomagot, a lakcímbejelentés napjától függetlenül csak egyéni jelöltre szavazhasson a személyesen.