MNB;Burány Sándor;kommunikációs tender;

- Botrányos kommunikációs büdzsé

Az MSZP szerint botrányos, hogy hatmilliárd forintot kíván elkölteni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kommunikációs célokra. Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő, a gazdasági és informatikai bizottság tegnap azt mondta, hogy ekkora összeg körvonalazódik az MNB közbeszerzési kiírásából, és ennyit még talán az amerikai jegybank sem költ kommunikációs célokra.

Az Orbán-kormány saját rekordjait dönti meg, és olyan összegeket költ kommunikációs célokra, amire nincs példa a környezetünkben - mutatott rá Burány Sándor. Beszélt arról, hogy korábban az Államadósság Kezelő Központ kétszer is milliárdos összegű közbeszerzést írt ki kommunikációra. Ezek összértéke megközelíti a négymilliárd forintot - közölte Burány Sándor, megjegyezve azt is, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is több mint kétmilliárdos közbeszerzést írt ki.
Az ellenzéki politikus szerint ezeknek a kommunikációs tendereknek egyetlen egy céljuk van: "teletömni (...) a baráti cégek kasszáját".

"Egy hitelprogram akkor lesz elsősorban sikeres, ha a hazai vállalkozások kiszámítható gazdaságpolitikát érzékelnek és bíznak a jövőben" - fogalmazott Burány Sándor hozzátéve: jelenleg nem ez tapasztalható. Emlékeztetett arra, hogy legutóbb éppen a Költségvetési Tanács figyelmeztette a kormányt a költségvetés sokadik módosítása kapcsán, hogy kiszámíthatatlan a gazdaságpolitika, és ennek káros következményei lehetnek. "Nem hatmilliárdos kommunikációs tenderrel kell javítani a hazai hitelprogramot, a hazai kisvállalkozások helyzetét, hanem kiszámítható gazdaságpolitikával" - szögezte le Burány Sándor.

A  határidős szerződéseket tiltó jogszabály módosításáról, enyhítéséről tárgyal hétfőn az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága. Becslések szerint több mint 200 milliárd forintos bevételkiesést is okozhatott az a tavaly elfogadott agrárrendtartási törvénymódosítás, amely gyakorlatilag megakadályozta a gabona és az olajos növények esetében az opciós szerződések megkötéseket. A plenáris ülés elé azonban jó esetben csak a jövő héten kerülhet a korrekció, annak ellenére, hogy a gabonatermelőknek már tárgyalniuk kellene a 2014-es termés értékesítéséről is a kereskedőkkel.