A Miskolci Törvényszék tavaly áprilisban elsőfokon a vádlottak többségére letöltendő szabadságvesztést osztott ki, a vádlottakat hivatalos személy által elkövetett vesztegetésben bűnösnek találva. Például az elsőrendű vádlott a szerencsi építési hatóság volt vezetőjeként tíz év börtönt kapott.
A pénzintézeti dolgozók, ügyvédek, házakat tervező építészmérnökök, építtetők és építési vállalkozók a vád szerint 2005 és 2008 között összesen 497 millió forint lakásépítési kedvezményt vettek fel jogtalanul; ennek ugyanis - áll a vádiratban - a kizárólagos célja a családonként maximálisan kapható összeg megszerzése volt, nem pedig az állam által támogatni kívánt lakhatási körülmények javítása.
A kedvezményből finanszírozták a telkek vételárát, az ügyvédi munkadíjakat, a hatósági eljárásokat, a valótlan tartalmú költségszámlákat, az ügyintézőknek juttatott összegeket, az építtetőknek a beköltözésről való lemondásért átadott összegeket.
Az ügy szereplői a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Taktakenézen, Monokon, Prügyön, Mezőzomboron, Tiszalúcon és Megyaszón összesen 43 társasházat építettek fel 107 lakással, amelyek később ugyan lakhatatlannak bizonyultak, de az építési hatóság mégis kiadta rájuk a használatbavételi engedélyt - fillérekért.
Az elsőrendű vádlott Cs. Béla például 50 ezer és 200 ezer forint közötti összegeket kapott az építési és használatbavételi engedélyek soron kívüli - és persze törvénytelen - kiadásáért.
Jelentős szerepet töltött be a harmadrendű vádlott Sz. János, aki kisebbségi önkormányzati képviselőként felvette a kapcsolatot más, az ügymenetet segítő személyekkel, akik "a bűncselekmények elkövetéséhez segítséget nyújtottak".
Ő is felkutatta a megyében mélyszegénységben élő, sokgyermekes roma családokat, akikkel szóban megállapodtak az új lakás felépítéséről, és 100 ezer forintért "eladták" Sz. Jánosnak a kedvezményt.
Az ítélőtábla közlése szerint egész héten ezt az egy ügyet tárgyalják, ám a vádlottak létszáma miatt is még januárban is tartani fog az eljárás.
Az ügyész mindenesetre a perbeszédében az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatását kérte, mivel több vádlottat a korábbi eljárásban is bizonyítottság miatt fel kellett menteni.