Horthy Miklós;Magyarok Világszövetsége;Patrubány Miklós;

2013-11-19 20:18:00

Horthyt védi Patrubány

A XX. századi Magyarország legnagyobb államférfijának tartja, ezért kötelességének érzi megvédeni Horthy Miklóst a Magyarok Világszövetsége a botrányos szoboravatón "lármásan zajongó csőcseléktől", akik a "szélsőséges politikai erők hívására" tüntettek. Patrubány Miklós elnök szerint "visszataszító" a reformátusoktól az ügyben indult fegyelmi eljárás támogatása, a "silány történelmi ismeretű" tiltakozók reakciója pedig "szánalmas".

Csőcseléket kiáltva kelt Horthy Miklós és a botrányt kavart november elejei szoboravatón az egykori kormányzót éltetők védelmére a Magyar Világszövetsége (MVSZ). A Patrubány Miklós vezette szervezet döbbenetesnek értékelte az eseményeket. Persze nem a november 3-i botrányba fulladt eredeti rendezvényt, melyen ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész illetve a Jobbik asszisztálása mellett egy hat éve már felavatott, de most néhány méterrel arrébb cipelt Horthy-szobrot avatott fel újra mintegy kétszáz, a volt kormányzót dicsőítő résztvevő éppen az első bécsi döntés évfordulóján, hanem az ez ellen szervezett tüntetést. Emlékezetes, utóbbin mintegy ezren vettek részt - "nácik haza, elég volt" jelszavakat zúgva - és sokan közülük sárga csillagot viseltek a kabátjukon, így emlékeztetve a Horthy kormányzósága idején hozott zsidótörvényekre illetve a deportálásokra.

A tüntetőket "szélsőséges politikai erők hívására" összegyűlt "lármásan zajongó csőcseléknek" minősítette a Patrubány Miklós elnök által is aláírt MVSZ-közlemény. Az tiltakozók szélsőségesnek minősítése már csak azért is meglepő, mert a szoboravatón az antiszemita kirohanásairól ismert ifjabb Hegedűs és a Jobbiknak a parlamentben listázást sürgető képviselője, Gyöngyösi Márton szólalt fel. A Horthy-kultusz restaurálása ellen a demokratikus ellenzéki pártok mellett tiltakozott az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége is, "szégyenletesnek" nevezve a szoboravatót. A Fidesz vezetői, Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Áder János államfő hivatalosan azóta sem emelték fel a szavukat, az MSZP viszont a minap még egy törvényjavaslatot is benyújtott, amely tiltaná Horthy-szobrok állítását az országban.

A nemzetközi botrány ellenére az MVSZ - amely korábban Szaniszló Ferencet is kárpótolta a visszakért Táncsics-díjért egy Magyar Nemzetért érdeméremmel - "visszataszítónak" nevezte, hogy a református egyház fegyelmit indított ifjabb Hegedűs ellen. Továbbá a szervezet és Patrubány "szánalmasnak" tarja a szobor ellen tiltakozók "silány történelmi ismereteit". Különösen aggasztónak pedig a Mazsihisznak a rendezvényt ugyancsak elítélő megszólalását, mert szerintük a zsidó szervezetnek is "hiányosak" az ismeretei Horthy-témában. Ugyanis - olvasható ki a közleményből - Horthynak voltak ugyan hibái, de ezekkel együtt is a XX. századi Magyarország legnagyobb államférfija volt, és semmiképp nem említhető egy lapon Kádár Jánossal.

Amúgy az MVSZ mostanában ritkán szólal meg, legutóbb két éve lehetett sokat hallani róluk, belső harcok miatt. A Fővárosi Ítélőtábla 2011 őszén jogerősen is megállapította, hogy alapszabályellenes és törvénytelen volt a 2008 nyári elnökválasztás, mert a végül vezetőnek megválasztott Patrubány és a többiek kizártak a szavazásból két ellenjelöltet. A bíróság a küldöttgyűlés megismétlését rendelte el, amit tavaly májusban tartottak, azóta ismét az újabban sok keresztnevet használó Patrubány Miklós István Ádám az MVSZ elnöke. Egy másik perben pedig az MVSZ tevékenységét minősítette a bíróság törvénysértőnek, megsemmisítve a 2009 májusi közgyűlés legjelentősebb döntéseit.

Elismerés a "hűséges krónikásnak"

A minapi, Horthyra emlékező Jobbik-rendezvényen megfenyegetett és megtámadott Csillag Ádám dokumentumfilm-rendező, "a magyar ellenzék hűséges krónikása" kapja az idén a Libik György Díjat. A ma este 17 órakor kezdődő átadón (helyszín a Filmes Ház: 1092. Budapest, Ráday u. 31/K.) levetítik Csillag filmjét a középiskolások és az egyetemisták tüntetéseiről.

A Nagy Imre Társaság a bátorságáról nevezetes olimpikon emlékére alapította a díjat, melyben "azok részesülnek, akik a szabadságért, és a demokratikus újrakezdésért kockázatot vállalnak, szembeszállnak az erőszak, a rasszizmus, a diktatúra képviselőivel" - az elismerést tavaly lapunk publicistája, Andrassew Iván kapta. Ismert, a Jobbik vasárnapi - Horthy 1919-es budapesti bevonulására emlékező - rendezvényén a filmesre egy 30 év körüli férfi támadt, rávert a kamerájára, majd azt mondta: "A zsidó fejeddel együtt foglak levágn