egészségügy;finanszírozás;

- Egészségügy: újraélesztés helyett placebo

Az MSZP szerint az állam egyre kevesebbet költ gyógyításra, ami romló színvonalú ellátáshoz, hosszabb várólistákhoz vezet. Erről Tóbiás József beszélt tegnap, a szocialisták szembesítő kampányának ötödik állomásán. 

A szocialista frakcióvezető-helyettes elmondta: 2009-ben 1419 milliárd forintot fordított az Egészségbiztosítási Alap az egészségügy ellátására, míg ebben az évben rokkantsági ellátások nélkül 1455 milliárdot, így reálértéken - vagyis az inflációt is figyelembe véve - 13 százalékos csökkenés következett be, ami 225 milliárd forintnak felel meg. Ráadásul az egészségügyi intézmények államosításával megszűnt az önkormányzatok korábban évi 80 milliárd forintos hozzájárulása is, így ma mintegy 300 milliárd forint hiányzik az ellátórendszerből.

Beszélt Tóbiás arról is, hogy a gyógyszerkassza 2011-ben még csaknem 400 milliárd forintos forrással rendelkezett, ami mostanra 172 milliárdra apadt, ám az elvont több mint 200 milliárd forint nem került be az egészségügy más területeire. Tóbiás szerint a 2010-es Fidesz-ígéretek puszta kampányszlogennek bizonyultak, a valóság ugyanis a romló betegellátás és a növekvő orvoselvándorlás.

Ugyanott Komáromi Zoltán háziorvos, az Együtt-PM egyéni képviselőjelöltje arról beszélt, hogy a Fidesz az egészségügy, azon belül is az alapellátás rendbetételét ígérte. Ez azonban nem teljesült - mondta, hozzátéve: a háziorvosi ellátás háttérbe szorult mind a fejlesztéseknél, mind a működési költségek növelésénél, miközben a gyógyszerkasszát sújtó megszorítások főként ezekben a rendelőkben csapódtak le.

Eközben 93 fekvőbeteg-ellátó intézmény összesen 33,1 milliárd forintos támogatást kap az államtól a lejárt szállítói tartozásaik kifizetésére - közölte az egészségügyi államtitkár. Szócska Miklós elmondta, az volt a cél, hogy minél több intézmény kapjon a támogatásból. Az idevágó, Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett kormányrendelet kiköti: a pénzt kizárólag az október 31-ig lejárt szállítói tartozások csökkentésére lehet felhasználni. A támogatást november 25-ig utalják az intézményeknek, december 31-ig használható fel, aki pedig ezt a határidőt elmulasztja, az január 31-ig köteles visszatéríteni a pénzt.

Ez a veszély azonban nem sokakat fenyeget, hiszen mára hatalmasra duzzadt a kórházak adósságállománya, amely összességében meghaladhatja a 100 milliárd forintot is. Ebből a lejárt határidejű - azaz 30 vagy 60 napon túli - adósságok mértéke a most szétosztott összeg csaknem dupláját teheti ki, hiszen a Magyar Államkincstár adatai szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó közintézmények tartozása szeptember végén 79,5 milliárd forint volt.

Ennek pedig már akkor is több mint kétharmadát a kórházi adósságállomány jelentette, ráadásul - egy lapunk birtokába került kimutatás szerint - az egyes intézmények adóssága már május végén meghaladta a most kapott összegeket.

Plusz forrás biztosításával, és az adóelvonás csökkentésével lehetne a jövő évi költségvetésben támogatni azt a 2800 kistelepülést, amely az elégtelen feladat-alapú finanszírozás miatt nehéz helyzetben van - javasolja a TÖOSZ elnöke. Schmidt Jenő szerint a kormánynak inkább erre kellene fordítania azt az évi 50 milliárd forintot, amennyi kiadással az újabb önkormányzati adósságátvállalás jár. Eközben a kormány nem sajnálja a pénzt az önfényezésre: 1700 település kap az adósságátvállalást tanúsító díszes "bizonyságlevelet".