Kormos Kata tűrhetetlennek minősítette, hogy a törvényhozók is fizikai és szóbeli erőszakot alkalmaznak a nőkkel szemben. Emlékeztetett arra, hogy Balogh József volt fideszes képviselő élettársát verte meg brutálisan, Meggyes Tamás fideszes képviselő volt feleségét ütötte meg, Illés Zoltán, a Fidesz-kormány államtitkára női mivoltában sértette meg képviselőtársát, Varga István fideszes képviselő pedig a teljes női társadalmat alázta meg egy parlamenti felszólalásában. Mindannyian ma is ott ülhetnek az Országgyűlésben - jegyezte meg Kormos Kata.
Baloghtól egyébként tegnap a parlament folyosóján azt kérdezte az Index munkatársa, mi a véleménye a nők elleni világnapról. A volt fideszes képviselő válasz az volt: "nem tudok mit mondani".
Gurmai Zita, az Európai Szocialisták Pártja Nőszervezetének elnöke Vivien Redingnek és José Manuel Barrosonak írt a témában nyílt levelet. Az alapvető jogok uniós biztosának és az Európai Bizottság elnökének figyelmét a többi között arra hívta fel, az uniónak is szerepet kell vállalni abban, hogy európai szinten biztosítsa a nők jogait. Annak érdekében, hogy ez a stratégia megvalósuljon, Gurmai Zita európai évet szeretne tartani a nők elleni erőszak felszámolásának jegyében. Úgy fogalmazott: ez nemcsak európai szinten hívná fel a figyelmet a bajra, hanem az ezzel foglalkozó nonprofit szervezeteket is megismerhetnék az emberek. Ami még ennél is lényegesebb: az áldozatok hangja végre hallhatóvá válhatna - írta a nőszervezet elnöke, majd a május végi EP-választásra utalva hozzátéve, "Reding asszonynak és Barroso úrnak hat hónapja maradt, hogy megbirkózzanak ezzel a feladattal. Itt az ideje, hogy megmutassák, valóban fontos-e számukra ez az alapvető kérdés."
Közben az Amnesty International tegnap elindította 16 napig tartó világkampányát, amelyben az erőszakot elszenvedett nők és lányok jogai mellett emeli fel a szavát. A Tizenhat Napos Aktivista kampánnyal azt üzenik, minden nőnek és fiatal lánynak joga van az erőszakmentes élethez. "Háborúk, demonstrációk esetén vagy a börtönben épp úgy, mint békeidőben." A kampány öt országban elkövetett visszaélésekre hívja fel a figyelmet, középpontban Egyiptom, Szíria, Banglades, Szudán és a Kongói Demokratikus Köztársaság van.