- Milyen módon választják ki a támogatásra méltó fiatal sportolókat?
- A MOL Tehetségkutató Program célja, hogy anyagi támogatásban részesítsük azokat a 10-18 év közötti fiatalokat, akik már jó eredménnyel büszkélkedhetnek egy-egy sportágban - vagy a művészetek, illetve a tudomány területén -, de további fejlődésükhöz segítségre van szükségük. 2006 óta minden évben meghirdetjük a MOL Tehetségtámogató Programot a sport kategóriában is, amelyre pályázni kell. Pályázati feltétel, hogy az illető sportoló a maga sportágában országos korosztályos versenyen 1-3 helyezést érjen el, vagy ugyanezt rangos nemzetközi versenyen produkálja.
- Gondolom, sokszoros a túljelentkezés, hiszen támogatásra mindenkinek szüksége lehet.
- Létszámban ötszörös, összegben pedig tízszeres a túljelentkezés. Mintegy 900-1000 fiatal tehetség igényli minden évben a MOL támogatását, s mi 120-nak tudunk segíteni. A sport kategóriában évi 25 millió forint áll rendelkezésünkre, s további 6 millió az úgynevezett klasszis kategóriában. Ide azok tartoznak, akik már betöltötték a 18. életévüket, korábban támogatottjaink voltak, s további segítségre szorulnak.
- Az érintettek egyformán, vagy differenciált módon részesülnek a támogatásban?
- A jelentkezőket sportáganként is szűrjük, elkerülendő, hogy a mintegy 40 sportág közül mondjuk a teniszezők aránytalanul nagy támogatásban részesüljenek, más sportágak képviselői pedig kiszoruljanak a programból. A jelentkezőket a zsűri - sporteredményeik alapján - pontozza, s a támogatás mértéke a pontszámtól függ. Azt is mérlegeljük persze, hogy az igényelt támogatás valóban segíti-e az illetőt céljai elérésében. Ha például egy kajakozó félmillió forintot igényel hajóvásárlásra, de mi csak százezret tudnánk adni, akkor inkább semmit sem adunk abban az évben, a következőben viszont annyit, hogy meg tudja vásárolni belőle a sporteszközét.
- A támogatás formája különböző?
- Inkább a felhasználás módja más. Mindig egy bizonyos összegre lehet pályázni, de ne ösztöndíjra gondoljon. Az elnyert pénzösszeget ugyanis vagy sportszerre, vagy a versenyekre történő utazásra lehet csak költeni.
- Kik az zsűri tagjai?
-Hárman vannak. Dr. Petrekanits Máté sportorvos, a Semmelweis Egyetem Terheléstani Laboratóriumának vezetője, Dr. Szabó Tamás, a Nemzeti Sportközpont Sporttudományi és Diagnosztikai Központjának igazgatója és Dénes Tamás sportközgazdász.
- Egy ideje a kiváló tanárokat, edzőket is díjazzák.
- Igen, 2007 óta az utánpótlás-nevelésben kimagasló teljesítményt nyújtó nevelőket is honoráljuk. Egykori tanítványok, szülők, edzőtársak véleménye alapján érkeznek a pályázatok. Olyan trénereket ismertünk el eddig, mint Gerevits György, Szilágyi Áron kardvívó olimpiai bajnokunk edzője, a békéscsabai Tóth Sándor, több olimpikon gyaloglónk nevelőedzője, vagy Agócs Mihály, egyebek között Kozák Danuta és Szabó Gabriella olimpiai bajnok kajakpárosunk trénere. Az ő esetükben a díj összege egyszeri 500 ezer forint.
- Kik a legismertebb sportolók, akik a program kedvezményezettei voltak?
- A már említett Szilágyi Áron, de mondhatnám Földházi Zsófia nevét, aki a támogatás idején junior világbajnok volt öttusában, azóta viszont a felnőttek között is igazolta tehetségét: Európa-bajnok lett. Támogattuk 2009-11 között a teniszező Fucsovics Mártont, azt követően, hogy wimbledoni junior tornát nyert, de egy másik teniszező, Valkusz Máté is tagja a programnak, aki az idén junior Európa-bajnok lett. Támogatjuk a szegedi sakkozó lányt, Papp Petrát is, aki junior létére felnőtt magyar bajnok is. Olyan is van persze, aki a támogatás ideje alatt - maximum két egymást követő évben - nem tud eredményein javítani. Ők sajnos kiesnek a programból.