EU;Nagy-Britannia;Cameron;

Fotó: Europress/Getty Images

- Bírálják Cameront a bevándorlók ügyében

Kiverte a biztosítékot az Európai Unióban David Cameronnak a Financial Timesban megjelent cikke arról, hogy szigorítanák a Nagy-Britanniába érkező munkavállalók szociális ellátását. Cameron azt írta, osztja a brit polgárok aggodalmát amiatt, hogy jövő év január 1-től már a román és a bolgár állampolgárok is szabadon vállalhatnak munkát a szigetországban. A konzervatív-liberális demokrata koalíció módosítaná a szabályozást, az uniós tagországokból érkezőknek a jövőben tartózkodásuk első három hónapjában nem jár szociális juttatás, s legfeljebb hat hónapig kaphatnának munkanélküli-segélyt. 

A brit miniszterelnök még azt is kilátásba helyezte, hogy azokat, akik nem keresnek munkát, hanem koldulnak és az utcán élnek, kitoloncolhatják.

Andor László, a foglalkoztatási és szociális ügyekben illetékes EU-biztos a BBC-nek nyilatkozva már aznap tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy Cameron az unió egyik alappillérét, a munkaerő szabad mozgásának elvét kérdőjelezi meg. A biztos szerint Nagy-Britannia azt kockáztatja, hogy az EU "mumusa", legbarátságtalanabb állama lesz. Andor szerint ha az egységes piac szabályait kétségbe vonják, az unió "csúszós lejtőre" kerülhet.

A brit Guardian emlékeztetett arra, hogy a románok és a bolgárok 2007-ben léptek be az EU-ba, s hét évet vártak arra, hogy egyenlő elbánásban részesüljenek. A European Voice brüsszeli hetilap vezércikkében rámutatott, az Egyesült Királyságnak valójában nagy szüksége van a bevándorlókra, akik az adó- és ellátórendszer nettó befizetői. "Cameron bevándorlásellenes kijelentéseinek több köze van a sovinizmushoz, mint a gazdasági ésszerűséghez" - írta a lap.

Bár a konzervatív kormányfő a bevándorlás visszafogását tűzte ki célul, a tegnap közzétett adatok azt mutatják, ennek az ellenkezője történik. A brit statisztikai hivatal összesítése szerint a 2013 június végén zárult pénzügyi évben 15 ezerrel, 182 ezerre nőtt az EU-ból érkezett bevándorlók nettó száma. Nem csak a kelet-európai új tagállamok, hanem a régi EU-tagok gyarapítják a statisztikát. A nem EU-tagállamokból 172 ezerről 140 ezerre csökkent a nettó bevándorlás. Theresa May brit belügyminiszter korábban azt ígérte, a következő általános választásokig évi 100 ezerre szorítják vissza a bevándorlók számát. Az euroszkeptikus UKIP párt jóval drasztikusabb korlátozásokat sürget.

Tegnap megkezdődött Vilniusban a kétnapos keleti partnerségi csúcstalálkozó, amelyre előre rányomta bélyegét a kudarc, az hogy Ukrajna nem írja alá a társulási és szabadkereskedelmi egyezményt. Tegnap kétoldalú egyeztetésekre, üzleti fórumra és egyezményekre került sor, estére megérkeztek a hivatalos küldöttségek is, de a közös program az informális munkavacsorára korlátozódott. A plenáris ülés, amelyen 34 ország képviselői vesznek részt állam- és/vagy kormányfői szinten, és jelen van az Európai Unió teljes vezetősége, ma zajlik. Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli.