sztrájk;ellenzék;rendőrség;tüntetés;Thaiföld;

- Könnygáz a tüntetők ellen

Folytatódtak a tüntetések Thaiföldön. Egyelőre esélytelennek tűnik a békés megoldás a megmozdulások résztvevői és a kormányzat között. Hétfőn is összecsapások törtek ki Bangkokban a tüntetők és a rendfenntartók között. A kormányzat ellenfelei ismét megrohamozták a kormányzat főhadiszállását, a rendőrség műveleti központját, valamint a parlamentet. Megpróbálták ledönteni a betonból emelt barikádokat. Helyszíni beszámolók szerint sűrű füstfelhő volt látható a kormány épületei felett. A főváros egyes utcái úgy néztek ki, mintha polgárháború söpört volna végig rajtuk.

A rendőrség könnygázt, vízágyúkat és gumilövedékeket vetett be a tüntetőkkel szemben. A megmozdulás résztvevői különféle tárgyakat dobáltak a rendőrökre. Amint a televízió képsoraiból kiderült, megkaparintották a rendőrség egyik járművét.

Biztonsági okokból hétfőn több egyetem és harmincnál is több iskola maradt zárva. Az üzleti negyedben és az itteni szállodákban ugyanakkor nyugodt volt a helyzet. A tüntetések ugyanakkor a kormányzati negyedre korlátozódnak, két kilométerre északra a királyi palotától, amely Bangkok egyik legfontosabb turisztikai látványossága.

A tüntetések irányítója, Suthep Thaugsuban nem hajlik semmiféle kompromisszumra, s Yingluck Shinawatra és kormánya lemondását követeli, valamint úgynevezett népbizottságok felállítását, amelynek feladata az új alkotmány kidolgozása lenne a következő parlamenti választásig. Suthep keddig adott haladékot Yinglucknak a lemondásra. Utóbbi azonban hétfőn bejelentette, nem hajlandó távozni. Ugyanakkor késznek mutatkozott a tüntetőkkel való párbeszédre. Yingluck Shinawatra előzőleg a hadsereg vezérkari főnökének közvetítését kérte. A katonaság ugyanis a legfontosabb és a legelfogadottabb intézmény Thaiföldön. Suthep mindeközben hétfőn ismételten sztrájkra szólította fel a közalkalmazottakat.

A jelenlegi szembenállást a miniszterelnök testvére, Thaksin Shinawatra volt kormányfő testvére váltotta ki. A 2006-ban távollétében korrupció ellen elítélt politikust amnesztiában kívánja részesíteni a jelenlegi kormányzat. Yingluck Shinawatrát avval vádolják, hogy bátyja bábja.

Szaúd-Arábia 110 ezer külföldi vendégmunkást utasított ki a királyságból - közölte egy rijádi hivatal. A kutasított személyek fele etióp.