Balog Zoltán;tárlat;fotográfus;megnyitás;Féner Tamás;Magyar Fotográfiai Múzeum;Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ;Sebastiao Salgado;

2013-12-03 06:52:00

Megnyílt a Capa Központ

Némi csúszás után tegnap este Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere megnyitotta a  Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központot.Balog Zoltán szerint sokan vitatkoznak arról, hogy lehet-e a fotográfiát művészetnek nevezni. 

Balog Zoltán kiemelte, a klasszikus magyar fotográfia megérdemelte, hogy egy központ kutassa a művészek életművét.

Kőrösi Orsolya megnyitó beszédében elmondta, "semmi kétségünk nem lehet afelől, hogy erre az intézményre a magyar fotográfiának égető szüksége van." Féner Tamás fotográfus örült annak, hogy Capa még nála is rosszabb tanuló volt a Madách Gimnáziumban. 

Kőrösi Orsolya a központ igazgatója lapunknak elmondta, a következő kiállítás egy utazó tárlat lesz, mely Párizsból érkezik, és Sebastiao Salgado alkotásait mutatja be, ezt követi a Magyar Sajtófotó kiállítás, Kőrösi szerint a seregszemle szervezői keresték meg őket. Aztán pedig Capa egykori ügynökségének, a Magnumnak a magyar témájú anyagait mutatják be. Ezekből a tervekből egyelőre nem körvonalazódik a központ profilja, s nem ad választ az évi 200 millióba kerülő projekt szükségességét firtató kérdésekre.

Vetített képek címmel nyílt meg a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ első kiállítása. A tárlatra pályázat útján várták, különösebb megkötés nélkül, a pályamunkákat a rendezők. Teleki Balázs kurátor és neves zsűri választotta ki a 151 jelentkező közül annak 34 művésznek az alkotását, melyeket végül kiállítottak. A tárlat különlegessége, hogy nem papír alapú munkák szerepelnek, hanem vetített képek. Ez azonban kevéssé kárpótol a koncepciótlanságért, művészi munkák keverednek sajtófotóval. Egy tematikus egység Capa leghíresebb képe, a Milicista halála köré szerveződik, itt szerepelnek mai harctereken készült képek, és egy kisjátékfilm, ami az emblematikus fotó spontán, vagy beállított voltát próbálja megközelíteni.

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ létrejöttéről lapunk számolt be elsőként, még februárban. Amellett, hogy örömteli a tény, hogy a magyar fotográfia egy új kiállítóhelyet kap, az akkor és később felvetődött számos kérdés jó része ma sem tisztázódott. Elsőként az árnyékolja be örömünket, hogy úgy jött létre egy új intézmény, hogy ezzel egy másikkal, a Műcsarnok részeként korábban itt működő Ernst Múzeummal viszont szegényebb lett a város. A 101 éves intézmény a kortárs képzőművészet fontos kiállítóhelye volt, a Műcsarnok korábbi igazgatója, Gulyás Gábor szintén felújításokat, nagy kiállításokat tervezett.

Nem világos az sem, hogy a 2018-ben nyíló, a Népszava információi szerint (részben, vagy egészében) az OTP Bank pénzéből felépülő Magyar Fotográfiai Múzeum funkcióit, feladatait mi értelme van megkettőzni. Hiszen a Múzemnegyed részeként felépülő intézmény szintén felvállalja a kortárs fotóművészet bemutatását.

A Capa Központ profiljáról annyi derült ki korábban, hogy kiállítóhelyként, valamint rendezvény- és oktatási központként is működik majd, de feladatai közé tartozik a magyar fotóriporteri hagyaték kutatása és gondozása, a világhírű magyar fotóriporteri iskola fejlesztési lehetőségeinek megteremtése, kiállításaiban pedig elsősorban a kortárs törekvéseknek szeretne helyet adni. A központnak nem lesz gyűjteménye, s a Nemzeti Múzeumban őrzött csaknem ezer darabos Capa fotóanyag sem kerül át fizikailag a Nagymező utcába, mert nem épül ott megfelelő raktár. A központ idén 155 millió forintot kapott, többek között a felújításra, jövőre pedig 198 millió forintot. Összehasonlításul a Műcsarnoknak idén be kellett érnie 279 millió forinttal.

A központ terve 2009 januárjában vetődött fel, amikor közel 300 millió forint összegben vásárolt a magyar állam Robert Capa fényképeket a New York-i International Center of Photography intézettől, s ezzel az intézetalapítás jogát is megszerezte. Az ma sem világos, hogy pontosan milyen együttműködés lesz az amerikai és magyar központ között. 

Az új intézménynek október 21-én, Robert Capa századik születésnapjára kellett volna megnyílnia, ám "technikai okok" miatt ez december elejére csúszott. A technikai okok lehettek a felújítással kapcsolatosak is, ám a nyitó kiállítás is lassan készült. A határidőt meg is hosszabbították november 3-ra. A beharangozott, októbernek kiadni tervezett Capa Díjról nem esett szó a megnyitón.