Nehéz lenne elképzelni Renzi győzelmén kívül bármi más eredményt. A 38 éves politikus biztosan, 46,7 százalékos eredménnyel nyerte meg a két héttel ezelőtti előválasztást az Enrico Letta által támogatott trieszti, Gianni Cuperlóval szemben aki 38,4 százalékot kapott. Az esélytelennek tartott Giuseppe Civati 9,1 százalékot szerzett.
A PD-nél azt követően kellett elnökválasztást kiírni, hogy a párt előző vezetője, Pierluigi Bersani kénytelen volt visszaadni a kormányalakítási megbízást az államfőnek a február végén megrendezett parlamenti választás után, majd pártja nem támogatta őt egyöntetűen az elnöki tisztségre sem. A két kudarc már sok volt Bersani számára, így távozott. Ideiglenes pártelnökként a volt szakszervezeti vezetőt, Guglielmo Epifanit választották meg. Renzi tavaly decemberben már megmérettette magát Bersanival szemben, amikor a PD tagsága a miniszterelnökjelölt személyéről döntött. Akkor azonban a firenzei polgármester 40-60 arányban alulmaradt a demokraták nagy öregjével szemben. Renzi hívei váltig állították, ha pártfogoltjuk lett volna a kormányfőjelölt, akkor a PD sokkal nagyobb arányban nyert volna a februári parlamenti választáson. A felmérések is megerősítették ezt, a firenzei városvezetőt ugyanis a bizonytalan szavazók jobban elfogadták volna kormányfőjelöltnek, mint Bersanit.
Renzi népszerűsége azóta sem változott jelentősen. Egy október végén az olasz közszolgálati csatorna, a RAI által közzétett felmérés szerint ő a legkedveltebb politikus Olaszországban 52 százalékos mutatóval. Ami különösen figyelemreméltó, hogy a jobb- és baloldal által egyaránt elismert Giorgio Napolitano államfőt is maga mögé utasítja négy százalékkal. Enrico Letta 42 százalékon áll, Beppe Grillo, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője pedig harminc százalékon.
Renzi megválasztásától kissé tart is a jelenlegi kormány. A firenzei polgármester és Letta viszonya, bár egyazon párt tagjai, meglehetősen feszült. A városvezető nem titkolt célja ugyanis a miniszterelnöki szék megszerzése, igaz, nem mindenáron. Állítólag nem tervezi a kabinet megbuktatását, és egyelőre biztosítja a kormányzati munkát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kettejük közötti rivalizálás megszűnne. Letta abból a szempontból egyelőre előnyben van, hogy élvezi az államfő támogatását, sőt, valójában Napolitano ötlötte ki, hogy őt ültessék a kormányfői székbe.
Az 1975-ben született Renzi fiatal kora ellenére nem tapasztalatlan politikus. Már 1996-ban belépett az Olasz Néppártba, s 1999-ben tartományi titkárnak nevezték ki. A jogi tanulmányok elvégzése után apja reklámcégénél dolgozott, 2004-ben aztán Firenze tartomány elnökévé választották meggyőző, 58,8 százalékos eredménnyel. 2009-ben indult a város polgármesteri tisztségéért, és a június 9-én megrendezett voksoláson 47,6 százalékot kapott. Nem érte azonban be ennyivel, tovább építgette karrierjét. Az észak-itáliai városban gyűléseket tartott azzal a céllal, hogy megújítsa az olasz politikai elitet, így saját pártját is. Ezért előszeretettel nevezte magát "kiselejtezőnek".
Önbizalomnak láthatóan nincs híján, és még saját pártjából is némelyek arroganciával vádolják. "Inkább vagyok arrogáns, mint gyáva" - üzente ellenfeleinek. Bár az utóbbi hónapokban Silvio Berlusconi egyik legádázabb bírálója volt, korábban azzal vádolták, hogy a médiacézár szövetségese. A demokratáknál megütközést keltett, amikor 2010-ben ellátogatott Berlusconi hírhedtté vált arcorei villájába. Sőt, a volt miniszterelnök egy ízben úgy nyilatkozott róla, hogy "Renzi megvédi elképzeléseinket, s mindezt a Demokrata Párt zászlaja alatt". Matteo Renzi felesége gimnáziumi tanárnő, három közös gyermekük van.