Brazília;sorsolás;Bracusa;

2013-12-06 06:56:00

Brazuca körül forog a világ

Brazília harmadik legnagyobb városában, az Atlanti-óceán partján fekvő Bahíában ma rendezik a jövő évi labdarúgó világbajnokság csoportbeosztását. Már azt is tudni, mi körül forog majd a világ jövő júniustól: a héten bemutatták a labdarúgó-világbajnokság hivatalos labdáját, a Brazucát.

Az adidas által kifejlesztett játékszert az elmúlt két és fél év során több mint 600 korábbi és jelenlegi élfutballista tesztelte, köztük Iker Casillas, Dani Alves, Lionel Messi, Bastian Schweinsteiger és Zinedine Zidane. A focilabda keresztelőjén kedden Rióban ott volt a korábbi holland válogatott Clarence Seedorf és a brazil Cafu is. Tőlük tudhattuk meg, hogy a december 3-án Brazíliában született gyerekek ajándékba kapnak egy-egy Brazucát. A vb hivatalos játékszere egy győzelmet máris elkönyvelhet: a korábban több mint egymillió brazil bevonásával végzett szavazás során a Bossa Nova és a Carnavalesca elnevezés alul maradt, győzött a Brazuca.

A vb csoportbeosztásának mai sorsolása előtt a legtöbbeket izgató kérdés az volt: időben elkészülnek-e a stadionok. Mint emlékezetes, a FIFA decemberig adott haladékot a stadionépítések-illetve rekonstrukciók befejezésére, de számos hátráltató körülmény miatt ez a határidő már bizonyosan nem tartható. Ugyanakkor a helyszínen tartózkodó Sepp Blatter FIFA-elnök a kétkedőket igyekezett megnyugtatni, hogy a jövő évi világbajnokság nyitómérkőzésének otthont adó Sao Pauló-i Itaquerao Stadion időben elkészül. Ami nem jelent feltétlenül decemberi időpontot, de ez esetben Blatterék elnézőek. A 65 ezres Arena tetőszerkezetének egy darabja múlt szerdán leszakadt, s a balesetben két ember meghalt. Napokig kérdéses volt, hogy a baleset körülményeinek kivizsgálása miatt leállított építkezés időben újraindulhat-e, s vajon elkészül-e a június 12-i nyitányig. A pillanatnyi állás szerint ezt nem fenyegeti veszély. De csúsznak a munkálatok Curitibában és Cuiabában is: az utóbbi két aréna a legjobb esetben is csak februárra készülhet el.

Dilma Roussef elnök asszony a nyári országos tüntetések nyomán elismerte, hogy egy sor dolgot gyorsabban és jobban lehetne csinálni, és kész volt fogadni a tüntetők képviselőit. Az erőszakot viszont elítélte. A 200 milliós ország száz városában csaknem egymillióan tüntettek akkor a presztízsberuházások ellen, a szociális ellátórendszerek javítását követelve. A tüntetéseknek halálos áldozatai is voltak, Rio de Janeiróban pedig 29-en sebesültek meg az összecsapásokban.

A tüntetések egyébként az ország második legnépesebb városában, Rio de Janeiróban kezdődtek, ahol az utcára vonulók a tömegközlekedés drágulása ellen tiltakoztak, ám a megmozdulás hamar átterjedt a legnagyobb városra, Sao Paolóra, valamint Belémre és a fővárosra, Brasiliára is. A történtek után visszavonták a jegyáremelési tervezetet, amelynek keretében a 300 forintnak megfelelő jegyárak 320-re emelkedtek volna.
A tüntetőket azonban ez nem győzte meg, ahogyan a jegyárak befagyasztásának ígérete sem. Immár jobb szociális ellátórendszer biztosítását és a korrupció felszámolását követelték.

Az első zavargások a nyári Konföderációs Kupa kezdetére estek, ami eléggé meglepte azokat, akik úgy hitték, hogy a Brazíliában szent ügyként kezelt futball fátylán keresztül mindent el lehet leplezni. Kiderült, hogy ez nem így van. A szakszervezetek éppen a futball miatti nagyobb figyelmet kihasználva sokkolták a világot azzal, hogy az ország egyötöde, 40 millió ember szegénységben él. Közülük 8 millióan a szegénységi küszöb alatti jövedelemszinten tengődnek. Ebben a helyzetben a szakszervezetek kissé populista jelszavai halló fülekre találtak a tüntetők soraiban: "Elég a futballcirkuszból, kenyeret a népnek!"

Erre már a politikai véleménynyilvánítástól általában tartózkodó Sepp Blatter is kénytelen volt megszólalni. Azt nyilatkozta a Globo TV-nek: ""Megértem az emberek dühét, de a tüntetők ne használják a futballt arra, hogy jobban hallathassák a hangjukat". Majd hozzátette: "Az ország jól jár a rendezvényekkel, hiszen az nem csupán futballstadionokat jelent, de olyan infrastrukturális fejlesztéseket is, amelyek hosszútávon Brazília érdekeit szolgálják."
Blatter aligha nyugtatta meg a kedélyeket. Sokak szerint a vb-nyitányig újabb és újabb tüntetésekre lehet számítani. Végső megnyugvást csak a brazil arany jelentene.