atlétika;Szombathely;Pars Krisztián;Halász Bence;

2013-12-06 06:50:00

Mentorom Pars Krisztián

Tavaly serdülő világelső volt, s első éves ifjúságiként idén is a földkerekség legjobb kalapácsvetői között tartják számon Halász Bencét, a Szombathelyi Dobó SE reménységét. Nyáron két számban is nyert a 15-17 évesek olimpiai fesztiválján, s momentán ez a legnagyobb problémája: ha egyszer döntenie kell, a kalapácsot vagy a diszkoszt preferálja? Ráadásul még súlylökésben is a legjobb saját korosztályában. Kellemes gondok.

A tehetség olykor komoly fejtörést okoz. Mint Halász Bence esetében, aki már általános iskolásként kitűnt társai közül, s a kiskunhalasi Ganz Air Sportegyesület edzője, Mig György külön is foglalkozott a Jánoshalmáról bejáró dobóatlétával. Az egyetlen apró gondot az jelentette, hogy Bence ekkor még nehezen tudott választani a három dobó szám, a súlylökés, a diszkoszvetés és a kalapácsvetés között, bár a szívéhez már ekkor is ez utóbbi állt legközelebb. Csakhogy mindháromban korosztályos országos bajnok volt, a döntést halogatni kellett.

De az igazi fejtörést nem ez okozta. Sokkal nagyobb gondot jelentett, hogy a kiskunhalasi sportegyesület anyagi okok miatt becsődölt, s az ország egyik legkitűnőbb dobóígérete egyesület és edző nélkül maradt. Nem sokáig. A Szombathelyi Dobó SE két neves edző-testvérpárja, Németh Zsolt és Németh László már jóval korábban beírta jegyzetfüzetébe Halász Bence nevét, s a csőd hírére jelentkeztek a családnál: ők szívesen foglalkoznának a fiúval. Csakhogy ehhez Szombathelyre kell költöznie. De hogy lehet egy 14 éves fiút egyedül elengedni? Sehogy. A családi tanács elsőre úgy döntött, hogy Bence egyik, akkor már felnőtt bátyja utazik vele, ellátja a felügyeletét, gondját viseli. Másfél évvel később újabb döntés született: az édesanya otthagyja a jánoshalmi iskolát és Szombathelyre költözik. S a Bence sportkarrierje miatt kettészakadt család azóta is csak hétvégeken, meg nagyobb ünnepek alatt találkozik.

- Komoly áldozat volt, nem titkolom - mondja Halászné Geiger Mária. A költözés maga fölemésztett egy csomó pénzt, s a család kettéválását is meg kellett emészteni. Pedagógus végzettségű, de őstermelőként dolgozó férjem nem tudta hátrahagyni a vállalkozását, ő maradt, mi meg Bencével Szombathelyre jöttünk. De megérte. Amikor eljöttünk a fiam 60 méter körül dobált a kalapáccsal, idén már jóval 70 méter fölé került. S lassan anyagilag is utolérjük magunkat. Bence a MOL Tehetségtámogató Program keretében idén már kapott 250 ezer forint támogatást, amit sportszerekre kellett elköltenünk. Jól jött. Egy dobóatléta kéthavonta koptatja le a lábáról a cipőt, s az egyéb sportfelszerelések is sokba kerülnek. Még szerencse, hogy a versenyekre való utazás költségeit nem nekünk kell állnunk. Segít az atlétikai szövetségtől kapott Gerevich-ösztöndíj és a MOB által támogatott Mentor Program is anyagi támogatást jelent.

Halász Bence mentora nem akárki: Pars Krisztinán. Együtt edzenek, edzőtáboroznak és ilyenkor az olimpiai bajnok kalapácsvető jó tanácsokkal látja el fiatal versenyzőtársát. S aztán ott van a két női kalapácsvető bajnok, Gyurátz Réka és Völgyi Helga, akik egymást taszigálják le a dobogó legfelsőbb fokáról. Gyurátz Réka ifjúsági világbajnok, Völgyi Helga pedig tavaly ifjúsági világranglista-vezető volt. S ha ehhez hozzávesszük, hogy a Németh testvérpárban alighanem a világ két legfelkészültebb dobóedzőjét tudhatja maga mögött, Halász Bence ennél ideálisabb körülményt elképzelni sem tud.
A 190 cm magas, csaknem száz kilós ifióriás nemcsak fizikai adottságainak, hanem rendkívüli szorgalmának is köszönheti kiváló eredményeit. - Soha egyetlen edzésről sem hiányoztam, s a feladatokat mindig pontosan végrehajtom - mondja magáról a Szombathelyi Műszaki Szakközépiskola 11-ik osztályos tanulója. - S ráadásul az iskola sem sínyli meg a sportot - teszi hozzá az édesanyja. Bence átlaga 4-es fölött van, s ha a versenyek, vagy az edzőtáborok miatt sokat hiányzik is, mindig bepótolja az elmaradásait. Igaz, az iskola is rendkívül toleráns vele, segíti, ahol csak tudja.

A jövő esztendő döntő lesz Bence életében. Nyáron Kínában ifjúsági olimpiát, előtte Azerbajdzsánban selejtezőt rendeznek. Ott kalapács- és diszkoszvetésben is megméri magát, s a jobbikban indul majd az ifjúsági olimpián. Alighanem a kalapács lesz az - mondja. Úgy gondolja, ha egyszer majd választani kell a dobószámok közül - mert a felkészülés azért különbözik -, a kalapács mellett teszi le a voksot. De amíg csak lehet, együtt csinálja mind a hármat. Az erőállapotát ez segít a csúcson tartani. Ezzel nincs is baj. Edzői szerint korosztályában a legjobb fizikai képességekkel rendelkezik, a technikáját kell még csiszolgatni ahhoz, hogy a világ legjobbja lehessen.
És Bence nem is adja alább. Olimpiai bajnok szeretne lenni. Csakúgy mint mentora, Pars Krisztián.