A száz millió forintot is meghaladja az augusztus elején a III. kerületben, a Pacsirtamező utca 22. szám alatti társasházban történt robbanásban keletkezett kár. Erről a ház biztosítója, az Aegon Magyarország tájékoztatta lapunkat. A ház teljes helyreállítása így több mint 130 milliót emészt majd fel. Bús Balázs óbudai polgármester lapunknak elmondta, csak a romok eltakarítása 25 milliós költséget jelentett, és ez még "csak" a közvetlen életveszély elhárítását szolgálta.
Az elmúlt hónapokban pedig saját költségvetési keretből, illetve adományokból majdnem 5 millió forintot a károsult családok kaphattak meg. Arról továbbra sem tudni részleteket, mi okozta a robbanást, a helyszínen dolgozó szakértők gázrobbanásra gyanakodtak; ezt azonban a katasztrófavédelem még vizsgálja, úgy tudjuk, külsős szakértői véleményekre várnak az ügyben.
Az augusztus 7-én hajnalban történt robbanás miatt két idős ember életét vesztette, a ház felső két szintje leomlott, két lakás teljesen megsemmisült - a 18 lakásból mindössze hat maradt sértetlen, és összesen 22 ember lakhatása lehetetlenült el. A statikus elsődleges véleményében nem is valószínűsítette, hogy a ház valaha is lakható lesz.
Bár a hat sértetlen lakásba fokozatosan visszaköltözhettek a családok, mivel a helyreállítás azóta is tart, több család még mindig kényszermegoldásokra szorul. Az első szakvélemények 11 lakást életveszélyessé nyilvánítottak, és a teljes helyreállításig - mint a polgármester közölte - az építési hatóság meg is tiltotta, hogy a lakók visszaköltözzenek. "Felelős műszaki vezetői, valamint közműnyilatkozat" szükséges annak igazolásához, hogy a ház biztonságos. (Ha ez megvan, a statikus újra bevizsgálja a helyszínt.) Összesen hét családnak kellett megszervezni a tartós ellátását, mert ők a robbanás miatt teljesen elvesztették lakásukat. "Jelenleg hat család lakik még az önkormányzat által biztosított bérlakásokban, illetve vesz igénybe nyugdíjasházi elhelyezést, a bútoraikat raktárakba helyezték" - mondta Bús.
A romeltakarítás 25 milliós költségének megtérítésére - a polgármester szerint - nincs lehetőség "a nem tervezett kiadásra vonatkozó jogszabályok alapján", ugyanis az állami vis maior keretből csak abban az esetben igényelhetnék vissza ezt az összeget, ha a tragédia önkormányzati tulajdonú épületben történt volna. (A kerület már a robbanás másnapján számlát nyitott a károsultaknak, ennek záróegyenlege október 11-én 728 ezer 304 forint volt, és az adományösszegen túl további 2 millió forint vissza nem térítendő támogatást szavaztak meg a háznak, a családok megsegítésére pedig 2 millió 271 ezer forintot fordítottak.)
Október végén még az Aegon is azt közölte, még a hatósági eljárás befejezése előtt fizetnek a lakóknak, és a munkálatok előrehaladtával - egészen az eredeti állapot helyreállításáig - a biztosító folyamatosan tölti fel a finanszírozási káralapot. Amíg ugyanis nincs szakvélemény, a hosszadalmas szakértői eljárás miatt a lakók sem kezdhették volna meg a kárrendezést, ám a biztosító által felkért független szakértő október végére elkészült, így nem kellett a lakóknak várniuk.
Azt egyelőre nem tudni, pontosan meddig tartanak még a hivatali eljárások. Annyi bizonyos, hogy a rendőrség is vizsgálja az ügyet, és annak eredménye is befolyásolja a végleges rendezést.