demonstráció;találkozó;Julija Timosenko;Kijev;Vitalij Klicsko;zavargások;Udar Párt;

2013-12-09 06:43:00

Milliók menete Kijevben

Felszította a hangulatot Kijev fagyos terén, hogy az ukrán elnök titokban orosz kollégájával egyeztetett. A találkozóról egymásnak ellentmondó hírek kerültek ki. Lapzártánk előtt a belügyi tárca már szükségállapot életbe léptetését fontolgatta.

Tegnap a jeges szél és a sűrű havazás ellenére is több százezrek vonultak utcára Kijevben. Vitalij Klicskó, az Ütés (Udar) párt elnöke milliók menetét hirdetett, hogy a résztvevők száma minden eddiginél magasabb legyen, s túllépje a milliós álomhatárt. Megfigyelők szerint a 2004-es narancsos forradalom óta nem volt ilyen mértékű demonstráció Ukrajnában. Kijev központját, a szimbólikus Függetlenség terét már egy hete tartja blokád alatt a sátorváros.

Az ellenzék tegnap ultimátumot intézett Viktor Janukovicshoz, az ukrán elnök 48 órát kapott, hogy menessze a kormányt, vagy elfoglalják az államfő mezsigorjei rezidenciáját. A Haza (Batykivscsina) párt ugyanakkor arra figyelmeztetett, a kormány provokátorokat küldhet a tömegbe, hogy egy esetleges zavargás után rendkívüli állapotot hirdessen. A bebörtönzött Julija Timosenko volt kormányfő ezért azt tanácsolta a szervezőknek, hogy a fegyveres erőket tárgyalásos úton állítsák saját oldalukra, s akkor elkerülhetik az erőszakot.

A tüntetőket az tüzelte fel, hogy Janukovics elnök előre be nem jelentett tárgyalást kezdett orosz kollégájával Szocsiban. Az EU-párti tiltakozók attól tartanak, az államfő gazdasági megállapodást ír alá, s Kijev közelebb kerül a Moszkvával közös vámunió felé, melynek tagja Fehéroroszország és Kazahsztán.

Ez végérvenyesen eldöntené az Európai Unióval aláirandó társulási megállapodás sorsát, melyet Janukovics az utolsó pillanatban, orosz nyomásgyakorlásra hivatkozva nem ratifikált Vilniusban a keleti partnerségi csúcstalálkozón az ötéves előkészítés ellenére.

Az ukrán kormányfő cáfolta a híreszteléseket az Oroszországgal kötött stratégiai megállapodásról. Mikola Azarov kijelentette, a kabinet semmilyen szerződést nem készített elő, s az elnök semmilyen dokumentumot nem írt alá Szocsiban. "Még a vámunió kérdését sem vitatták meg" - tette hozzá. Hasonlóan nyilatkozott Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője is. Dmitrij Peszkov közölte, a felek "energetikai együttműködésről" tárgyaltak, de nem jutottak dűlőre az orosz gáz árának csökkentését illetően.

Edward Lucas, a brit Ecnonomist vezető szerkesztője ugyanakkor a Twitteren "nagyon megbízható forrásokra" hivatkozva azt írta, a Szocsiban kötött alku értelmében Moszkva legalább 5 milliárd dollárt ad Kijevnek, s a földgáz árát az eddigieknél alacsonyabb áron, ezer köbméterenként 200 dollárban határozza meg, cserébe Ukrajna Janukovics államfői megbizatásának lejártáig, 2015 tavaszáig belép az orosz vámunióba.

Kiálltak a kijevi tüntetők mellett hétvégén uniós politikusok is. Brüsszel azt remélte, az EP-képviselők jelenléte visszatartja a hatóságokat az egy héttel ezelőttihez hasonló, brutális tömegoszlatástól. Brüsszel és Moszkva mellett Peking is versenybe szállt Kijevért. Úgy tűnik, Janukovics kínai útja némi sikerrel járt: egy üzletember három milliárd dolláros beruházásba kezd Ukrajna stratégiailag fontos kikötőjében, Szevasztopolban.

Ez része a Janukovics által Pekingben kötött, 8 milliárd dolláros megállapodásnak. Azonban szemléltetésképp tavaly tíz milliárd dollár forgalmat bonyolított Ukrajna és Kína, ez negyede az Oroszországgal, vagy az Európai Unióval zajló kereskedelem mértékének, amely tavaly 40 milliárd dollár volt.