Dél-Afrika;Barack Obama;államfő;Raúl Castro;Nelson MAndela;Jacob Zuma;Johannesburg;gyásszertartás;

2013-12-11 06:30:00

Mandelát búcsúztatták

Ömlött az eső, özönlöttek az emberek a 95 éves korában elhunyt dél-afrikai vezető, Nelson Mandela gyásszertartására. Johannesburg volt tegnap a világ fővárosa, 91 állam- és kormányfő, számos korábbi politikai vezető, népszerű nemzetközi személyiség vett részt az apartheid-ellenes harc hősének, Dél-Afrika első fekete elnökének búcsúztatásán.

Nelson Mandela különleges személyiség volt, aki még halálában is összehozta a különféle nézeteket valló embereket. A lelátón megölelte egymást a két gyászoló özvegy, Mandela második és harmadik felesége: Winnie Mandela és Graca Machel. Először fogott kezet egymással Barack Obama és Raúl Castro kubai elnök.

Nagy ünneplés fogadta Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt, igaz, Jacob Zuma jelenlegi dél-afrikai elnököt füttykoncerttel üdvözölték a helyiek. Három volt elnök (Carter, Clinton és Bush), három brit exkormányfő (Major, Blair és Brown), Sarkozy és Hollande, a volt és a jelenlegi francia elnök is elment kondoleálni, akárcsak Mandela sok régi barátja, köztük Oprah, Bono, Naomi Campbell, Charlize Theron, Richard Branson.

Dél-afrikai politikai vezetők, a Mandela-család tagjai mellett több külföldi államférfi, köztük Ban Ki Mun, Barack Obama és Raúl Castro is felidézte a Nobel-békedíjas volt elnök személyiségét, örökségét. "Dél-Afrika, a szivárvány nemzet, apját és hősét veszítette el" - mondta az ENSZ-főtitkár, hozzátéve: Mandela "nemcsak nagy politikus, hanem nagy tanító is volt". Ban Ki Mun emlékeztetett, a világszervezet mindig támogatta az apartheid-ellenes harcot.

Barack és Michelle Obamát fogadta a legnagyobb ováció a stadionban. Az Egyesült Államok első fekete elnöke a világ nagy ikonjaihoz hasonlította, a huszadik század utolsó nagy felszabadítójának, a történelem óriásának nevezte Mandelát. "Ahogy Gandhi, eséllyel sem kecsegtető ellenállási mozgalmat vezetett, ahogy King, hangot adott az elnyomottaknak, s küzdött a faji megkülönböztetés ellen, ahogy Lincoln, egyben tartotta országát.

Ahogy Amerika alapító atyái, alkotmányba fektette le a demokratikus jogokat, hogy megőrizze a jövendő generációk számára" - mondta Obama. Az amerikai elnök emlékeztetett, hogy az Egyesült Államokban is századokig tartott a harc a faji megkülönböztetés eltörléséért.

"Michelle és én is sokat köszönhetünk ennek a harcnak" - mutatott rá Obama, aláhúzva, hogy Mandela és mások harca még nem ért véget, a világban még sok az egyenlőtlenség, az igazságtalanság. "Vannak, akik szolidaritást mutatnak Mandela ügyével, de nem tűrik az ellenvéleményt saját népüktől" - jegyezte meg az amerikai elnök.

Kövérnek nem ért meg egy főhajtást
Kövér László, az Országgyűlés elnöke hétfőn nem engedélyezte, hogy a plenáris ülés kezdetén főhajtással tisztelegjenek Mandela emléke, életműve előtt. Ezt Oláh Lajos, a DK színeiben politizáló képviselő javasolta, de nem járt sikerrel.
Oláh Lajos kijelentette: sajnálja hogy a házelnök úgy érezte, a világszerte tisztelt dél-afrikai politikus személye nem érdemel meg egy főhajtást. Magyarországot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviselte Johannesburgban.
Jacob Zuma, a jelenlegi dél-afrikai államfő zárta a búcsúztatást, megköszönve a Dél-Afrika felé áramló együttérzést.

Obama a pódiumra tartva egy sor állam- és kormányfőt üdvözölt, de a legnagyobb szenzációt alighanem az keltette, s a legtöbb vitát Washingtonban az fogja kiváltani, hogy a kubai elnökkel is kezet rázott.

Castro a megemlékezésen Kuba afrikai gyökereiről, a rabszolgaság elleni harcáról beszélt, hangsúlyozva: Mandela, a méltóság, a béke, a megbocsátás harcosa különleges helyet töltött be a kubaiak szívében.

A Mandela életét ünneplő gyászszertartás leginkább rockkoncerthez hasonlított, az emberek énekeltek, táncoltak, fújták a vuvuzelát.

Dilma Rousseff brazil, Hifikepunye Pohumba namíbiai, Pranab Mukherdzsi indiai elnök is méltatta Mandelát. Jacob Zuma, a jelenlegi dél-afrikai államfő zárta a búcsúztatást, megköszönve a Dél-Afrika felé áramló együttérzést.