kormány;Orbán Viktor;prémium;jutalmak;cégvezetők;

2013-12-11 12:38:00

Orbán kénytelen visszavenni a prémiumokat

Visszafizettetné a kormány az állami vállalatok vezetőivel az idén felvett jutalmaikat - pontosabban csak a kétmillió forint feletti részt. Erről a mai kormányülésen döntöttek. A Kormányzati Információs Központ közlése szerint a kormány szerdai ülésén felkérte Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési minisztert, hogy szólítsa fel az érintett állami cégek vezetőit - "a jogi helyzettől függetlenül" - az idén felvett jutalmak és prémiumok kétmillió forint feletti részének visszafizetésére.

Megírtuk: Orbán Viktor felháborodott azon - igaz, másfél nap késéssel -, hogy a vezérigazgatók sok esetben több tízmilliós, akár 8-10 havi fizetésüknek megfelelő jutalmakat vehettek fel. A Blikk hétfőn írt arról, hogy például a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) néhány hónapja távozott elnök-vezérigazgatója 19,2 milliós prémiumot kapott, helyetteseinek pedig 17-18 millió járt. Szintén 19,2 milliót kapott a lap szerint a  MÁV Zrt. vezérigazgatója, Dávid Ilona, míg a devizahiteleseket mentő Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vezetője, Csillag  István 10,8 milliós prémiumot kapott.

Az évről-évre előkerülő vaskos jutalmak és prémiumok kérdése aligha lephették meg a kormányfőt, Orbán mégis csak kedden "üzent", sajtófőnöke, Havasi Bertalan pedig hétfő délelőtt óta egyáltalán nem válaszolt eközben a Népszava ezirányú kérdéseire. A kormányfő végül arra jutott - derült ki Giró-Szász András kormányszóvivő közléséből -, hogy a szerdai kormányülésre soron kívüli jelentést kért Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési minisztertől és Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi minisztertől arról, hogy milyen jutalmakat és prémiumokat fizettek ki a közigazgatásban és az állami cégeknél. Ehhez Kocsis Máté Fidesz-főkommunikátor pedig azt tette még hozzá: azt tartaná helyesnek, ha az érintett állami cégvezetők eleve fel sem vennék milliós jutalmaikat, ha pedig már felvették, fordítsák jótékony célra.

Ahogy az várható volt, ilyen döntés született a mai kormányülésen, melyen Németh Lászlónénak valahogy azt is meg kellett magyaráznia, ki nem mond igazat: miként ismerhette el több cég is a Blikknek a jutalomosztást, miközben ő kedden este a HírTv-ben azt nyilatkozta, hogy nem tud extra kifizetésekről. Érdekes, hogy ugyanakkor a bejátszásban maga ismerte el: "ebben az évben a kifizetés nyáron történt, mérlegzárás és teljesítményértékelés után", de hozzá is tette, hogy "prémiumelőleget, jutalmat nem fizettünk", csak azt a pénzt, ami a munkaszerződés alapján jár. Márpedig a nyári, mérlegzárás utáni teljesítmény-arányos prémiumokat a vezetőknél a munkaszerződésekbe foglalják, tehát "jár".

De így volt ez az előző években is, és akkor is mindenki felháborodott illetve meglepődött, mintha valami újdonság történt volna. Orbán Viktor is rendre elcsodálkozik, majd általában a felháborodás hatására végül megkéri az érintetteket, hogy fel se vegyék a prémiumot illetve jutalmat, de ha már így tettek, ajánlják fel jótékony célra. Nem is mondhat mást, ha tartani akarja magát korábbi kijelentéseihez és szigorához. A tavaly februári évértékelőjében például erről úgy beszélt: "két éve még arcátlan végkielégítéseket, prémiumokat fizettek ki állami alkalmazottaknak. (...) Bár buzgár módjára fel-feltörnek ilyen-olyan kísérletek, amit rendre le kell törni." Év elején pedig a polgármestereket kérte felvett jutalmaik eljótékonykodására azzal az indokkal, hogy "veszteséges országban nem lehet jutalmat fizetni". Amúgy tavaly decemberben a kormány álláspontja is az volt, hogy "egyetlen egy minisztérium sem szakadhat el a valóságtól, és mivel 2012-ben Magyarországon nem volt gazdasági növekedés (...) béren felüli és béren kívüli juttatásokra nincs lehetőség semmilyen formában." Hogy ez azóta miként alakult, arról Navracsics Tibornak kell majd beszámolnia a mai kormányülésen.

Megírtuk: bonyolítja a helyzetet, hogy a tavalyi hasonló botrány után a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) lapunk kérdésére idén februárban még azt közölte, hogy "leállították" az állami tulajdonú cégek vezetőinek prémium- illetve jutalom-kifizetését. Ez nem jelentette akkor azt, hogy a vállalatok vezérigazagtóinak, felső vezetőinek vissza kellett fizetni a tavaly felvett, még a 2011-es munkájuk után megítélt pénzt, ám úgy tűnt, hogy a 2012-ben felvett pérmiumelőlegeket, melyek már arra az évre vonatkoztak, igen. Utóbbiak elvileg azoknak az összegnek az előlegei, amelyekről a Blikk beszámolt. Még hétfőn kereste a Népszava a tárcát is, hogy megmagyarázzák: végül ezeket a prémiumelőgeket mégis megtarthatták a vezetők vagy sem, de azóta sem kaptunk választ.

Trükkösen jótékonykodtak

Miután tavaly év végén milliós jutalmakat osztottak év végén nemcsak az önkormányzati vezetőknek, hanem sok helyütt a városi cégek irányítóinak is, előbbieket Orbán Viktor arra "kérte", fizessék vissza vagy jótékonykodják el a bónuszt. A Fidesz körlevélben kérte az érintetteket, fizessék vissza a pénzt vagy támogassanak vele valamilyen nemes célt, majd erről számoljanak be a pártnak.

A körlevél egyetlen "menekülőutat" hagyott a pénzüket megtartani készülőknek: "Természetesen a jutalom visszafizetése helyett a mandátum visszaadása is lehetséges alternatíva!" A botrány azután robbant ki, hogy a Blikk 32 fideszes polgármestert és alpolgármestert talált a fővárosban és a megyei jogú városokban, akik összesen 50 millió forint jutalmat vehettek fel az év végén, közülük hatan országgyűlési képviselők is.

Ezzel kapcsolatban az MSZP emlékeztetett, ha nincs az újságcikk, "elsunnyogják az egészet (...) éppúgy, ahogy a dupla költségtérítést is csak akkor fizették vissza, mikor fény derült rá". Ezután a Népszava viszont azt tárta fel, hogy több mint 300 millió forint jutalmat kaptak tavalyi munkájuk után év végén a főváros egyes vezetői és a Főpolgármesteri Hivatal dolgozói. A 985 fős igazgatási apparátus munkáját fejenként átlagosan 314 ezer forint év végi jutalommal díjazták.