Hűtlen kezelés, a számvitel rendjének megsértése, csődbűncselekmény, feljelentés elmulasztása a felszámolási eljárásban, tartozás fedezetének elvonása és hamis magánokirat felhasználása gyanújával tett - a Népszava birtokába is került - feljelentést az Energott Fejlesztő és Vagyonkezelő Kft.
A dolgok jelenlegi állása szerint a vevő a felszámolás altt álló székesfehérvári Fűtőerőműre, nem más, mint Székesfehérvár önkormányzata lehet. A helyhatóságnak valójában ennyibe se fog kerülni az üzlet, hiszen novemberben arról döntött a kormány, hogy "a teljes vételárat megközelítő" támogatást ad erre a célra a városnak - nyilatkozta a megyeszékhely portáljának Vargha Tamás országgyűlési képviselő. Információink szerint két milliárdról van szó.
Cser-Palkovics András polgármester már korábban sem titkolta, hogy céljuk az 51 százalékban közvetve most is a kezükben lévő Fűtőerőmű maradék 49 százalékának a megvétele is, "mert csak ez adna garanciát a biztonságos működtetésre".
A Fűtőerőmű sokáig biztonságosan és két tulajdonosának megelégedésére működött. Az ügy előzményei 2004-re mennek vissza, amikor elhatározták az erőmű fejlesztését. Az új gázmotoros, kapcsolt, azaz villamos energiát és hőt is termelő erőmű új telephelyen 2006-ra valósult meg. Hogy ne az önkormányzatnak kelljen finanszíroznia a beruházást, magánbefektetőket vontak be. Így a város távhőszolgáltatója, a Széphő Rt. (azóta Zrt.) lett az 51 százalékos tulajdonos, a 49 százalékon pedig testvériesen osztozott az Energott és a Készpénz Zrt.
A hőtermelés jó üzlet volt, a város kizárólagos jogot adott a Fűtőerőműnek, sőt a tulajdonosok nemcsak a nyereségből számíthattak osztalékra, hanem a várost és a magánbefektetőket is megillette az árbevétel 2-2 százalékában meghatározott menedzsmentdíj. A kapcsolt energiatermelés azért is jó üzlet volt, mert támogatás is járt rá. A hőt az erőmű önkormányzati anyacége, a Széphő vette át és juttatta el a fogyasztókhoz.
A jól működő üzleti modellen az ütötte az első rést, hogy az Orbán-kormány megszüntette a kötelező áramátvételt, s ezzel megszűnt a támogatás is, de az ügyet ismerő, a Népszavának név nélkül nyilatkozó szakértők egyetértenek abban, hogy ettől még sikeresen lehetett volna működtetni a céget, egyáltalán nem volt törvényszerű a cég gazdálkodásának ellehetetlenülése.
A dolgok fokozatosan mégis rosszra fordultak: a feljelentés szerint a Széphő 2011-ben elkezdte nem átutalni a megkapott hő ellenértékét. Így a Fűtőerőmű sem tudott fizetni beszállítóinak és a bankjának.
A cég akkori ügyvezetője 2012 márciusában jelezte is az önkormányzatnak, hogy a Széphő elmaradásai miatt a gáz ellenértékét sem tudja folyamatosan kiegyenlíteni, ezért akár a távhőellátásban is problémák adódhatnak. A közgyűlés ez után arról döntött, hogy a Széphő legfeljebb 694 millió forint erejéig fizessen, de ne a Fűtőerőműnek, hanem az őt akkor gázzal ellátó Főgáz Zrt.-nek. A feljelentésből az derül ki, az Energottnál úgy vélik, ez a lépés ellehetetlenítette a Fűtőerőmű gazdálkodását, és közvetlenül előidézte a felszámolás elindítását a kft. ellen tavaly szeptemberben.
A történet ma pedig ott tart, hogy a felszámoló csak az önkormányzatot kereste meg azzal, hogy tegyen ajánlatot a Kft. vagyonának megvételére 2,75 milliárd forint "legalacsonyabb ajánlható vételár mellett", noha az Energott 3,75 milliárdos ajánlatot tett ugyanerre.