Az elkeseredett tüntetők a közép-kínai Vuhan városából utaztak a fővárosba, hogy ott erőszakos kilakoltatásuk ellen tiltakozzanak. A sina.com az egyik tüntetőt idézi, aki elmondta: évek óta próbálnak a hatóságoknál panaszt emelni, de senki nem volt hajlandó ügyüket segíteni, sőt gyakran megverték vagy napokra börtönbe zárták őket.
A tizenkét ember ezért végső elkeseredésében a vuhani hatóságoknál írásban kért engedélyt "tömeges öngyilkosságra", majd Peking belvárosában növényvédőszert ivott az utcán. Tettük igen nagy visszhangra talált, az eszméletlen, eldőlt tüntetőket megörökítő képek bejárták a világhálót.
Az eset a panaszosrendszer visszásságaira mutat rá, amely a helyi szintű ügyintézést szorgalmazza, s kérdőre vonja a problémákat kezelni nem tudó városi hivatalnokokat. Ezt elkerülendő utóbbiak minden lehetséges módon próbálják a panasszal felsőbb szintekre igyekvőket akadályozni, illegális, úgynevezett fekete börtönöket tartanak fenn, s oda zárják a fenyegetéssel és veréssel el nem tántorítható lakosokat. A rendszer reformját a márciusban beiktatott vezetés az év végén kezdte meg.
Emellett az ügy a kényszerkilakoltatások kérdését is újra reflektorfénybe állítja. Kínában a földek az állam tulajdonát képezik, a tartományi hivataloknak ugyanakkor jogukban áll bizonyos területeket fejlesztési projektek céljára kijelölni. Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezetnek a kérdést körbejáró tavalyi jelentése szerint az ingatlanok kárpótlás nélküli, kikényszerített elvétele, a kényszerkilakoltatások száma jelentős mértékben nőtt az elmúlt években, s a gyakorlat mára mindennapossá vált az országban. Anyagi káruk mellett az áldozatoknak nincs megfelelő jogi védőhálójuk, sok esetben testi sértés és zaklatás is éri őket, ez a gyakorlat az emberi jogok súlyos megsértése - írja az Amnesty International.