zöldhatóság;diploma;Tolnai Jánosné dr. Szatmári Katalin;

2013-12-13 06:16:00

Madárlátta diploma miatt távozott a fő "környezetvédő"

A hazai természet- és környezetvédelem legfőbb irányítójának sem a diplomáját, sem a doktori címét igazoló dokumentumát nem találta Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnöke. A lassan megszokottá váló rítus szerint az érintett és a szaktártca vezetője, államtitkára előbb mindent tagadott, visszatámadt, majd az érintett, Tolnai Jánosné Szatmári Katalin felmentését kérte, amit Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter elfogadott.

Állításával ellentétben nem szerzett diplomát a Kandó Kálmán Műszaki Főiskolán Tolnai Jánosné Szatmári Katalin, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (OKTVF) főigazgatója - közölte blogján Jávor Benedek az Együtt-PM társelnöke. Az ellenzéki politikus az oktatási intézmény jogutódjának, az Óbudai Egyetemnek az erről szóló hivatalos tájékoztatását is felrakta honlapjára. Olyan kar és szak nem is volt a főiskolán, amin Tolnainé állítása szerint végzett. Ugyancsak nem találta nyomát Jávor a főigazgató által használt doktori címet igazoló dokumentumnak sem.

A szaktárca vezetője, Fazekas Sándor cáfolta a vádakat, de azt még ő is elismerte, hogy nem tudni hogy került Tolnai Jánosné hivatalos önéletrajzába a középfokú angol nyelvvizsga, amivel a főigazgató nem rendelkezett. Illés Zoltán államtitkár még látni is vélte a főigazgatói diplomát, legalábbis ezt állította hétfőn. Tegnap végül a főigazgató felmentését kérte Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől, aki eleget is tett a kérésnek.

"A személyemet ért folyamatos támadások és vádak alól tisztázni fogom magam. Nem hozhatom sem a minisztert, sem a Vidékfejlesztési Minisztériumot és sem az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséget olyan helyzetbe, hogy a vádaskodásokkal kelljen foglalkoznia, a hatékony szakmai munka helyett" - fogalmazott közleményben Tolnai Jánosné, aki azonban a mai napig nem mutatott fel egyetlen bizonyítékot sem az igaza mellett.
Posztját egyelőre eddigi helyettese, Szentmiklóssy Zoltán vette át december 12-től.

"Azért arra kíváncsi lennék, vajon milyen diplomát is látott Illés Zoltán államtitkár" mondta Szabó Imre a Népszavának. Az MSZP országgyűlési frakciójának fenntartható fejlődés kabinettjének vezetője, volt környezetvédelmi miniszter később egy közleményt is kiadott, amiben Illés lemondását követeli, ha nem tudja megmutatni az állítólagos okiratot. Szerinte a korábbi kormányzatok - ideértve még az első Orbán-kormányt is - "zöldpolitikájában" még fontos szempont volt a szakmai felkészültség. Jelenleg a szakmaiság helyett a bizalmi szempontok az elsődlegesek. Szabó elmondta, Tolnai Jánosnénak korábban sem a környezetvédelemhez, sem az államigazgatáshgoz nem volt semmi köze, fával pedig legföljebb tüzifaként, mint az erdőkertesi Tüzép-telep vezetője foglalkozott. Ezzel szemben Fazekas Sándor érdekeltségi köréhez köthető a személye. A szocialista politikus úgy vélte, az államigazgatásban nem szabadna a bizalmi szempontokat az első helyre sorolni.

Éppen emiatt az elmúlt időszakban a környezetvédelmi hatósági munka jelentős károkat szenvedett, és nemcsak azért, mert forrásokat vontak el a természet- és környezetvédelemtől. Visszavágták a nemzeti parkok, a környezetvédelmi, vízügyi igazgatóságok költségvetését. Hosszú hónapokat, akár fél évet is kell várni például az önkormányzatoknak, a "mezei" gazdasági szereplőknek egy-egy zöldhatósági engedélyre. Emiatt programok, beruházások állnak, s nagy az elégedetlenség a környezetvédelmi közigazgatás területén - tette hozzá Szabó Imre.

Az sem lehet véletlen, hogy a Zala megyei tőzegbányák esetében jószerével kizárólag a miniszterelnök családjához köthető cég bányászati engedélyét hosszabbították meg. Gyakorlatilag versenytársak néllkül maradtak a környéken. Szabó hangsúlyozta, egy szakmailag megalapozott, elfogulatlan eljárás esetén nem fordulhat elő, hogy egy hatalmas terület közepén kap engedélyt, más pedig nem.

"A mostani állapotokat jól jellemzi, hogy nemrégen azért interpelláltam az Országgyűlésben, mert a Bükki Nemzeti Park igazgatójává egy kecskeméti ügyvédet nevezett ki a szaktárca államtitkára. Talán mondanom sem kell, az illetőnek semmilyen környezetvédelmi, közigazgatási gyakorlata nincs" - említette Szabó Imre. Erdészszakember elődjének még szerencséje volt, mert legalább visszamehetett a szakmájába. Ez az eljárás sem egyedi, hiszen az elmúlt 3-4 évben több nemzeti park igazgatóját eltávolították, s helyükre "megbízható" embereket ültettek.

Lengyel Szilvia, az LMP országgyűlési képviselője is úgy vélte, a Fidesz-érában a kormányzati pozícióba kerüléshez sem szaktudásra, sem tisztességre nincs szükség. "Csak a haverság, a politikai kedvezményezetti státusz, illetve a kormányközeli gazdasági érdekcsoportok lobbiereje számít" - vélte a szakpolitikus. Ezt a politikát jellemzik a Tolnai Jánosné ügyéhez hasonló botrányok, és ez a fejeltlenség, korrupció, abnormális, szakmaiatlan működés csak további károkat okoz, ha ezekre a fontos posztokra nem kerülnek felelős szakemberek.

"Nem lehet megkerülni sem a zöldhivatal vezetőjének, sem más hasonló ügyekben sem az ezekhez asszisztálók: a miniszter, az államtitkárok és más politikusok felelősségét sem, a kormányfőig bezárólag" - mondta Lengyel.

Schmittelnek a kormánytisztviselők

Köznyelvi fordulattá vált a volt köztársasági elnök, Schmitt Pál kínos és hosszúra nyúlt botránya után a kétes diplomák, doktori címek ügye: Schmittelésenk hívják, ha valaki más szellemi termékét forrásmegjelölés nélkül átveszi, sajátjaként tünteti föl, a későbbi fideszes politikus ugyanis ezt tette, amikor diplomamunkáját készítette. Schmitt Pál kisdoktori címét végül visszavonták a hvg.hu cikksorozatát követő felháborodás, tüntetések és nemzetközi skandalum után.

Nemrégen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szociológiai dipolomamunkájával is gondok adódtak. Korábbi teológiai doktorátusának témáját és szövegét szinte változtatás nélkül adta be második diplomájához, de már lemaradtak az idegen idézetek jelölései.

Most Tolnai Jánosné diplomája, doktori címe, középfokú angol nyelvvizsgája vonult illegalitásba. A különböző ügyekben egy a közös: először az érintettek és a kormányzat, a Fidesz "arcai" mindent tagadnak, az ellenzék aljas és megalapozatlan támadásairól, hírlapi kacsáról beszélnek. A bizonyítékok hatására pedig vagy lemond az illető - Schmitt Pál, Tolnai Jánosné -, vagy ha eléggé beágyazódott a miniszterelnök környezetébe, mint Semjén, akkor még a botrányt is megúszhatja.

A nemzeti fejlesztés minisztere, Németh Lászlóné kilóg ebből a sorból. Ő sosem állította, hogy van felsőfokú végzettsége. Az érettségije viszont valódi. Igaz, ez a papír az első Orbán-kormány idején kevés lett volna a miniszteri poszt betöltéséhez, hiszen Deutsch Tamás is csak a jogi diplomája megszerzése után foglalhatta el sportminiszteri székét.