Putyin "a nemzet helyzetéről" tartott beszéd külpolitikai részében úgy fogalmazott, kudarcba fulladt minden olyan kísérlet, amikor egy állam rá akarta erőszakolni akaratát más országokra. "Oroszország nem akarja senkinek az érdekeit megsérteni, nem akar senkit kioktatni arról, hogyan éljen" - jegyezte meg, kimondatlanul, de szokás szerint bírálva az Egyesült Államok afganisztáni, iraki, líbiai fellépését.
Oroszország ugyanakkor példát mutat Putyin szerint, a nemzetközi jog alapján, más államok szuverenitásának tiszteletben tartásával akarja gyakorolni vezető szerepét. A Kreml ura ismét kifejtette, Ukrajnának az állna érdekében, hogy az orosz-fehérorosz-kazah vámunióhoz csatlakozzon.
Moszkva fellépése nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy sikerült megakadályozni a katonai beavatkozást Szíriában, s ugyancsak az orosz szerepvállalásnak tudta be, hogy áttörést értek el az iráni nukleáris programról folyó 5+1-es tárgyalásokon - sorolta a külpolitikai sikereket Putyin.
Ezúttal is bírálta az amerikai rakétapajzs kiépítését, s megjegyezte: "Senki ne ringassa magát olyan illúzióban, hogy katonai fölényre tehet szert Oroszországgal szemben." (Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes épp szerdán nyilatkozott arról, Moszkva fenntartja a jogot, hogy elsőként vessen be nukeáris fegyvert.)Putyin ismét kikelt az orosz offshore-lovagok ellen. Mint mondta, 2012-ben mintegy 111 milliárd dollárnyi orosz pénz áramlott át offshore cégeken, ez pedig az orosz export egyötödét teszi ki. Utasította a kormányt, hozzon törvényt a kiesett adó visszaszerzésére.