Zöldzóna;üzemanyag;élelem;

Fotó: thinkstock

- Élelem vagy üzemanyag

Negyvenöt civil szervezet levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy a csütörtöki szavazáson Magyarország támogassa, hogy a közlekedésben felhasznált energia legfeljebb 5 százalékát tehessék ki a bioüzemanyagok az Európai Unió által felülvizsgált célkitűzések szerint.

Napjainkban szinte az összes bioüzemanyagot élelmiszernövényekből, mint például búza, szója, olajpálma, repce és kukorica állítják elő. Ezek ugyanakkor alapvető élelmiszerforrások bolygónk gyorsan növekvő népessége számára, akik közül 800 millióan éheznek. 

Az EU jelenlegi bioüzemanyag célkitűzései nélkül – amelynek a felülvizsgálata épp napjainkban zajlik – egyes élelmiszerek, mint például a növényolajok ára a jelenleginél 50 százalékkal alacsonyabb lenne Európában. A Világbank, az OECD, a Kereskedelmi Világszervezet, a Nemzetközi Valutaalap, a FAO és öt további ENSZ szervezet figyelmeztetett arra, hogy az élelmiszerek ára „jelentősen magasabb, mint amilyen a bioüzemanyagok termelése nélkül lenne”. Ugyanezek a szervezetek szorgalmazták a bioüzemanyagok támogatásának és a bioüzemanyagokra vonatkozó célkitűzések megszüntetését, ugyanis azok hatással vannak az élelmiszerárak ingadozására.

Az európai bioüzemanyag célkitűzések szerepet játszanak az éhezés, az ún. földzsákmányolás (land grab) és az éghajlatváltozás fokozódásában, miközben a kormányoknak és az adófizetőknek minden évben sok milliárd forintba kerülnek, és egyre magasabbra növelik az élelmiszerek fogyasztói árát – hangsúlyozta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.

Több mint 16 ezer pedagógus nem kapta meg időben a novemberi fizetését, mert a magán- és alapítványi iskolák nem jutottak hozzá állami támogatásukhoz - írja közleményében Kunhalmi Ágnes.